-
کد خبر: 92301
نویسنده: زینب زارع
تاریخ انتشار: 1402/05/29 05:11
در نخستین نشست خبری دور دهم اتاق بازرگانی یزد مطرح شد

حمایت دولت از نیروگاه‌های خودتامین صنایع

نخستین نشست خبری اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد در دوره دهم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی یزد با حضور مجتبی دستمالچیان رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی یزد، علی اصغر بیگی یزدی قائم مقام اتاق بازرگانی، محمد سپهر دبیرکل و کامیار دهقانی‌ دبیر اجرایی اتاق یزد برگزار شد.
حمایت دولت از نیروگاه‌های خودتامین صنایع

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی یزد با تاکید بر اینکه دولت به تعهدات خود در ایجاد نیروگاه‌های خود تامین صنایع عمل کند، خاموشی هر ساعت در یک کارخانه را مصادف با ۲۰ درصد کاهش تولید دانست و افزود: عوامل زیادی بر نرخ تمام شده محصول موثر هستند، سوختن بوردهای الکتریکی و قسمت‌های الکتریکی دستگاه‌ها ناشی از قطع برق بار هزینه‌ای را بر واحد‌های صنعتی و بر نرخ محصول تحمیل می‌کند.

دستمالچیان در ادامه با تاکید بر اینکه صنعتگران همیشه همراه دولتمردان و دستگاه‌های خدمت‌رسان هستند، افزود: شرکت برق خرید دیزل ژنراتور را با شرط تامین گازوئیل به تولید‌کننده پیشنهاد داده است این در حالیست که بسیاری از تولید کننده‌ها در تامین گازوئیل دیزل ژنراتورها با مشکل مواجه شدند. رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد در نخستین نشست خبری پس از انتخابات هیات نمایندگان دوره دهم اتاق بازرگانی یزد ضمن گرامیداشت روز خبرنگار، رسالت خبرنگاران را سنگین و حساس عنوان کرد و افزود: شغل خبرنگاری از آن جهت حساس است که با قضاوت اشتباه و جمله‌ای ناصحیح می‌تواند آبروی فردی بی‌گناه را در معرض خطر قرار دهد.

صمتبه گزارش خبرنگار صمت از استان یزد، مجتبی دستمالچیان با بیان اینکه دوره دهم اتاق بازرگانی یزد با نگاهی متفاوت نسبت به دوره‌های قبل و با تکیه بر شفافیت، پذیرای انتقادات سازنده اصحاب رسانه است، تصریح کرد: انتقاد سازنده را وسیله رشد و شکوفایی می‌دانیم.

دستمالچیان در ادامه به مسائل مختلف صنعت و تولید در کشور و استان یزد اشاره و موضوع قطع برق واحدهای تولیدی را یکی از این موارد دانست و گفت: هفته گذشته شاهد قطعی و خاموشی برق بیشتر از جدول اعلام شده بودیم در حالی‌که این ناهماهنگی‌ها بین صنعت برق و تولید می‌تواند زیانبار باشد و حتی با تخریب سیستم‌های یک کارخانه و تحمیل هزینه تعمیرات در نرخ تمام‌شده محصول نیز تغییر ایجاد می‌کند.

نبود توجیه اقتصادی تولید برق در کشور

وی عدم سرمایه‌گذاری در حوزه برق را عامل کمبود برق دانست و افزود: نبود توجیه اقتصادی در سرمایه‌گذاری حوزه برق باعث شده تا این انرژی در کشور با کمبود مواجه شود بنابراین دولت باید همکاری بهتری در این زمینه با بخش خصوصی داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی یزد با اعلام اینکه هم‌اکنون ۳هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در یزد وجود دارد، اظهارکرد: ۳۰۰ واحد صنعتی یزد راکد، ۹۰۰ واحد نیمه‌فعال و ۲هزار و ۳۰۰ فعال در استان یزد مشغول به تولید هستند. دستمالچیان با اشاره به تعداد کارت بازرگانی فعال گفت: هم اکنون ۸۰۰ کارت بازرگانی حقوقی، ۳۴۰ کارت بازرگانی حقیقی در اتاق بازرگانی یزد فعال است که در امسال ۹۵ کارت بازرگانی حقوقی، ۲۶ کارت حقیقی تمدید و ۵۵ کارت حقوقی و ۱۰ کارت بازرگانی حقیقی صادر شده است.

نقش پررنگ کمیسیون‌های اتاق

دستمالچیان نقش کمیسیون‌های اتاق بازرگانی را پررنگ‌تر از دوره‌های قبل دانست و گفت: ورود به کمیسیون‌های اتاق بازرگانی برای فعالان اقتصادی و بخش خصوصی آزاد است و از تشکل‌های خصوصی صنعتی و اتاق اصناف درخواست داریم حضور فعال در کمیسیون‌های اتاق یزد داشته باشد.

وی در خصوص سیاست اتاق بازرگانی در مباحث صادراتی گفت: اتاق بازرگانی دستگاه اجرایی نیست بر همین اساس کمیسیون‌هایی برای ارائه راه‌حل معضلات تولید تشکیل شده که یکی از آنها کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی یزد است ضمن اینکه اتاق بازرگانی یزد دبیری اتحادیه صادرکنندگان استان را بر عهده دارد.

دستمالچیان در پاسخ به سوال خبرنگاران با تاکید بر اینکه برخی گفته‌ها درباره صنعت نادرست و غیر واقعی است، عنوان کرد: انرژی در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها ارزان است اما رانت نیست چون برای همه به طور یکسان در دسترس است.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این شبهه که صنعتگران ارز را به خارج می‌برند و بر نمی‌گردانند، توضیح داد: خارج کردن ارز و برنگرداندن آن توسط یک تولید‌کننده صحیح نیست چرا که واحد تولیدی اگر پول را برنگرداند، نمی‌تواند مواد اولیه تهیه کند و حقیقت این است که وام بانکی نیز جوابگوی تهیه مواد اولیه وارداتی نیست.

وی با تاکید بر اینکه با وجود تحریم‌های سنگین برخی تولیدات ایرانی با نمونه خارجی آن رقابت می‌کند، تصریح کرد: شرکتی که می‌خواهد مواد اولیه از خارج وارد کند، ناچار است هزینه‌های مازاد را متحمل شود اما باز هم در این شرایط صنعت استان یزد با قدرت به پیش رفته است.

۷۷ میلیون دلار صادرات در ۵ ماه

دستمالچیان با بیان اینکه صنایع استان یزد معتبر و نام یزدی یک برند است، در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی صنایع، گفت: صنایع استان یزد در زمان کرونا داوطلبانه میلیاردها تومان هزینه کردند حتی در تابستان صنایعی داوطلبانه برق صنعت خود را قطع کردند تا به مردم خاموشی برق تحمیل نشود و اینها مواردی است که درباره مسئولیت اجتماعی منتشر نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی یزد با تصریح بر اینکه بیشترین حجم صادرات در ایران فرآورده‌های نفتی یا معدنی است، عنوان کرد: در یزد آنچه بیشترین حجم صادرات را دارد کالای تمام شده است و صادرات مواد اولیه جایگاهی از نظر آماری ندارد.

دستمالچیان با اشاره به آمار اخیر صادرات و واردات استان یزد اظهارکرد: یزد رتبه ۸ کشور در صادرات و رتبه ۱۸ در واردات را به خود اختصاص داده؛ کاشی و سرامیک عمده کالای صادراتی استان یزد است که رقم صادراتی بیش از ۷۷ میلیون دلار را از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا ۲۱ مرداد به ثبت رسانده است.

وی بیشترین صادرات استان یزد را در حوزه کاشی و سرامیک، خشکبار، شیشه، کابل، شیشه، نخ و پلی اتیلن، پارچه و پودر شوینده عنوان کرد‌.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد درخصوص کیفیت محصولات کشاورزی صادراتی یزد گفت: کیفیت محصولات کشاورزی قبل از اینکه مربوط به صادرات و برگرداندن آن از مرز باشد بحث سلامت مردم ایران است و باید نظارت بهداشت بر درصد سم موجود در محصولات کشاورزی برای بازار داخلی و خارجی با حساسیت بیشتری مورد توجه باشد.

ریشه مشکلات اداری صنایع

وی با بیان اینکه محصولات صنعتی یزد در حوزه کیفیت از کالای اروپایی بالاتر است، از خود تحریمی‌ها گلایه کرد و ضمن تشکر از ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه در حل مشکلات فراقانونی صنایع، از مسئولان دولت و مجلس خواست تا نسبت به قوانین دست‌و‌پاگیر تولید به‌ویژه در زمینه گمرک و ترخیص کالا تجدیدنظر کنند.

دستمالچیان بیشترین مشکل صنعت در امور اداری را مربوط به عدم همکاری مدیران میانی استان دانست و عنوان کرد: در حالی که مدیران ارشد استان با سرعت و دلسوزی مشکلات صنایع را رفع می‌کنند، سرچشمه مشکلات اداری صنایع از مدیران میانی است.

وی در ادامه به مبحث بورس اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها و سرمایه‌گذاران یزدی در بورس حضور فعال دارند اما شرکت‌های یزدی استقبال چندانی نداشتند به طوری‌که فقط ۱۸ شرکت یزدی در بورس و فرابورس هستند بر این اساس دوره آموزشی اتاق بازرگانی یزد در حوزه بورس برگزار شد چراکه مقدور نیست از این پس تامین مالی از سوی بانک‌ها انجام شود و شرکت‌ها باید از طریق بورس به تامین مالی اقدام کنند.

دستمالچیان در ادامه انحصار در تولید مواد اولیه و عرضه انحصاری در بورس را یک عامل چالش بازار در قیمت‌ها عنوان کرد.

تعرفه واردات کالای ایرانی به سوریه

رئیس اتاق بازرگانی یزد شروع فعالیت هیات نمایندگان دوره دهم اتاق بازرگانی یزد را از تاریخ ۲۰ اردیبهشت اعلام کرد و افزود: در این مدت ۸ جلسه هیات نمایندگان و ۴ جلسه اصلی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و ۱۵ جلسه تخصصی برگزار شده است.

دستمالچیان یکی از دستاوردهای دور دهم اتاق بازرگانی یزد پس از سفر هیات تجاری سوریه را صفر شدن تعرفه واردات کالای ایرانی به سوریه عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد درخصوص گزارش عملکرد اتاق طی ۳ ماه گذشته، به تشکیل جلسه شورای تخصصی بسیج تجار و فعالان اقتصادی، ایجاد ۶ هسته اندیشه ورز با همکاری بسیج اصناف کشور و نخبگان استان، برگزاری دوره‌های آموزشی تشریفات بین‌الملل، سامانه جامع تجارت، برگزاری همایش بورس، دعوت از هیات تجاری سوریه اشاره کرد و گفت: در مدت ۳ ماهه فعالیت دوره دهم اتاق بازرگانی ۷۷۱ نفر در دوره‌های آموزشی مختلف اتاق شرکت کردند، همچنین همکاری با اتاق بازرگانی استان‌های همجوار در حال شکل‌گیری است و تفاهمنامه همکاری با اتاق بازرگانی اصفهان به زودی منعقد می‌شود.

 


نویسنده:
کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/36wajy