دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 - 20 May 2024
کد خبر: 108095
تاریخ انتشار: 1403/01/27 09:48
خشکسالی، مانعی بزرگ در برابر سرمایه‌گذاری

آب گرانبهاتر از هر گنجی است

در بدو ورود به استان سمنان می‌پرسند، این است که آیا می‌توانند از آب در صنعت و یا تولید مد نظرشان استفاده کنند یا خیر؟ کافی است پاسخ مسئولان به اما و اگر و آینده موکول شود بلافاصله شاهد هستیم که سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در استان خودداری خواهند کرد. کم آبی مهم‌ترین مانع سرمایه‌گذاری در استان‌های کویری و کم‌آب مانند سمنان است زیرا ریسک تولید را به مراتب بالا می‌برد.
آب گرانبهاتر از هر گنجی است

در این گزارش نگاهی به تامین آب مورد نیاز صنایع و سرمایه‌گذاری‌های جدید در استان سمنان می‌پردازیم و نگاهی نیز به اقداماتی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته، خواهیم داشت با این توضیح که وعده انتقال آب خزر به سمنان هنوز هم روی کاغذ باقی مانده و به نظر هم نمی‌رسد که به این زودی اجرایی شود زیرا موانع محیط زیستی و اجتماعی فراوانی مقابل این طرح قرار دارد.
تامین آب مورد نیاز صنایع
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار بازار، درباره این موضوع می‌گوید: استان سمنان دارای ۲۱ منطقه ویژه اقتصادی، ناحیه صنعتی و شهرک صنعتی است که میزبان سرمایه‌گذاران و صنعتگران هستند، همچنین شرکت شهرک‌های صنعتی استان سه هزار و ۵۲۳ قرارداد واگذاری زمین به شرکت‌های صنعتی و تولیدی را در درون شهرک‌های صنعتی منعقد کرده و مسئولیت تامین آب مورد نیاز صنایع استان را دارد.
محمد رضا باقری در زمینه تامین آب مورد نیاز صنایع بیان کرد: بیش از ۴۰۰ قرارداد واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران تنها در دولت سیزدهم صورت گرفته و همچنین در راستای تامین آب ۴۷۸ لیتر بر ثانیه آب و پساب در سال‌های ۱۴۰۱ تا کنون تامین شده که از این بین ۳۰۰ لیتر بر ثانیه پساب است.
وی با اشاره به اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان چهار طرح انتقال پساب را در سال‌های اخیر اجرایی کرده است، تاکید کرد: خط انتقال پساب به شهرک صنعتی سمنان با هزینه هشت هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال و انتقال پساب به شهرک صنعتی دامغان با اعتبار ۳۶۰ میلیارد ریال از جمله این طرح‌ها است.
انتقال پساب
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان ادامه داد: خط انتقال پساب شهری به شهرک صنعتی شاهرود با هزینه ۷۰۰ میلیارد ریال و خط انتقال حبله رود به شهرک‌های صنعتی گرمسار و ایوان کی با سرمایه‌گذاری دو هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال سومین و چهارمین طرح اجرایی شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان برای تامین آب مورد نیاز صنایع استان است. باقری همچنین بیان کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی توانسته در دو سال گذشته به میزبان کل سنوات فعالیت شرکت شهرک‌های صنعتی یعنی از سال ۱۳۶۴ تا کنون، آب برای واحد‌ها و شهرک‌های صنعتی سراسر استان سمنان آب تامین کند که این اقدام، گام بلندی در زمینه حمایت از سرمایه‌گذاران است. سید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان نیز چندی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار بازار، تامین آب مورد نیاز صنایع استان را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاری دولت دانست و تاکید کرد: سیاست حفظ وضعیت موجود و سپس ایجاد سرمایه‌گذاری و واحد‌های صنعتی جدید از جمله تمهیدات دولت در استان سمنان برای ماندگاری صنایع و ایجاد واحد‌های جدید است. به نظر می‌رسد بخشی از آب مورد نیاز صنایع در استان سمنان تامین شده اما این میزان چشم گیر نیست تنها کافی است بدانیم که شهرستان‌های شاهرود و سمنان به ترتیب ۲۰۰ و ۲۵۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب دارند و تامین آب در این شهرستان‌ها با چالش‌های مهمی روبه‌رو است از سوی دیگر تصفیه‌خانه سمنان بعد از سال‌ها واگذاری به شرکت هندی در نهایت هنوز هم تمام نشده و تصفیه‌خانه‌های شاهرود و دامغان هم در فاز اول باقی مانده‌اند پس باید در استان سمنان کاری اساسی را صورت داد.
لزوم اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذاران
یک کارشناس اقتصادی اما بر این عقیده است که تلاش‌ها برای تامین آب به تنهایی کافی نیست و باید مسئولان اطمینان کافی را نیز به سرمایه‌گذاران بابت تامین آب بدهند، به خبرنگار بازار گفت: بخش مهمی از مانع ایجاد شده در راستای سرمایه‌گذاری در استان‌های کویری مانند سمنان، بعد روانی دارد به این معنی که سرمایه‌گذاران هراس از سرمایه‌گذاری در استان‌های کویری را دارند حتی اگر تامین آب به درستی هم صورت گیرد. سیدرضا طباطبایی با بیان اینکه پیش فرض ذهنی سرمایه‌گذاران این است که در استان‌های کویری برای صنایع باید آب تامین شود پس این گزاره به آن معنی است که در استانی مانند سمنان، آب وجود ندارد و باید آن را تامین کرد، ابراز کرد: سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به مصداق سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند، اینطور نتیجه می‌گیرند که سرمایه‌گذاری در استان هایی مانند سمنان دشواری‌ها و ریسک بالا دارد. وی با بیان اینکه اگر مسئولان استان سمنان ۲۰ واحد آب تامین می‌کنند حتی دو واحد آن هم به اطلاع سرمایه‌گذاران نمی‌رسد، افزود: از سوی دیگر شاهد هستیم که ذهنیت نسبت به بی‌آبی و کم آبی صنایع، قدری منفی است و باید به لحاظ روانی نیز اطمینان خاطر به سرمایه‌گذاران برای تامین آب مورد نیاز صنایع در استان سمنان داده شود.
انواع سرمایه گذاران
این کارشناس اقتصادی همچنین گفت: سرمایه‌گذاران انواع مختلفی دارند که شامل سرمایه‌گذاران حرفه ای، نیمه حرفه‌ای و بومی هستند سرمایه‌گذاران حرفه‌ای صرفا به بازگشت سرمایه در کوتاه‌ترین مدت می‌اندیشند در نتیجه کوچک‌ترین مانعی را در این راه، مانع کاملی برای سرمایه‌گذاری می‌بینند لذا قید سرمایه‌گذاری را می‌زنند. طباطبایی بیان کرد: گونه دوم سرمایه‌گذاران بومی هستند که به واسطه عرقی که به موطن خود دارند اگر مشکلاتی هم وجود داشته باشد تحمل می‌کنند چرا که برای‌شان اشتغال و تولید هم اهمیت دارد در نتیجه راضی کردن این دسته سرمایه‌گذاران قدری راحت تر است و گونه سوم نیز سرمایه‌گذارانی هستند که نیمی از گروه اول و نیمی از گروه دوم را دارند لذا هم ‌ برای‌شان بازگشت سرمایه اهمیت دارد و هم می‌توانند در برابر مشکلات قدری انعطاف داشته باشند. وی با بیان اینکه هر چند سرمایه‌گذاران بومی راحت‌تر سرمایه‌گذاری می‌کنند اما سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بهتر سرمایه‌گذاری و تولید می‌کنند، افزود: دولت باید با شناخت انواع سرمایه‌گذاری، شیوه‌های مختلف تبیین و اقناع سرمایه‌گذاری را نیز در دستور کار قرار دارد و در کنار آن به تامین زیرساخت‌ها و آب هم بپردازند.
آبرسانی کافی نیست، مدیریت لازم است
یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار بازار، ضمن بیان اینکه مهم‌ترین مشکل استانی مانند سمنان در کنار کم آبی، عدم مدیریت مصرف است، تاکید کرد: بخش مهمی از شبکه آبرسانی استان به اذعان مسئولان آبفای سمنان، متعلق به چهار الی پنج دهه قبل و لوله‌های فلزی است که بیش از ۳۰ درصد آب این استان را هدر می‌دهند. محمد قربانی مقدم با بیان اینکه یک سوم آب استان سمنان از طریق خط انتقال فرسوده هدر می‌رود و تعویض این خطوط هم هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، بیان کرد: وقتی شما در تامین مشکل داشته باشید در انتقال هم مشکل داشته باشید و از سوی دیگر همچنان در استان خشک سمنان، هندوانه و خربزه کاشت کنید و به عبارت دیگر در مصرف هم مشکل داشته باشید، چطور باید توقع داشت که سرمایه‌گذار نگران تامین آب مورد نیاز واحد تولیدی‌اش نباشد؟ وی با بیان اینکه مسئولان استان سمنان باید در عمل هم باید ثابت کنند که مشکل آب استان سمنان بالاخره حل خواهد شد یا خیر؟ افزود: سرمایه‌گذاران صرفاً با اخبار مثبت تامین آب به استان‌های کویری مانند سمنان نمی‌آیند و نیاز به بیشتر از این حرف‌ها در این استان‌ها است.

سخن پایانی

برای تامین آب مورد نیاز صنایع استان سمنان اقداماتی مانند استفاده از پساب صنعتی، حفر چاه، بازچرخانی آب خاکستری و... در دستور کار مسئولان استان سمنان قرار دارد اما تاخیر در اجرای طرح هایی مانند تصفیه خانه سمنان آنقدر کلافه‌کننده شده است که همین الان هم مشخص نیست بالاخره چه زمان صنایع استان از پساب بهره گیری خواهند کرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3zj6an