یک‌شنبه 27 خرداد 1403 - 16 Jun 2024
کد خبر: 18355
تاریخ انتشار: 1401/04/26 00:52

شرط عبور بی‌خطر از موج هفتم کرونا

پس از تجربه شیرین روزهای بدون فوتی کرونا در هفته‌های گذشته، متاسفانه وارد فاز جدیدی از بیماری شده‌ایم که با زیرسویه بی‌ای۵ شکل گرفته است؛ زیرسویه‌ای که گفته می‌شود، سرعت انتقال بالایی نسبت به سویه‌های قبلی دارد؛ تا جایی که یک فرد مبتلا، می‌تواند ۱۸ نفر را درگیر کند.

پس از تجربه شیرین روزهای بدون فوتی کرونا در هفته‌های گذشته، متاسفانه وارد فاز جدیدی از بیماری شده‌ایم که با زیرسویه بی‌ای۵ شکل گرفته است؛ زیرسویه‌ای که گفته می‌شود، سرعت انتقال بالایی نسبت به سویه‌های قبلی دارد؛ تا جایی که یک فرد مبتلا، می‌تواند ۱۸ نفر را درگیر کند.

شاید همین یک شاخص برای افزایش موارد ابتلا در موج هفتم کافی باشد، زیرا سیر صعودی مراجعات سرپایی بیماران به اورژانس بیمارستان‌ها در یک هفته گذشته باعث شد آمار روزانه ابتلا به مرز ۵۰۰۰ نفر نیز برسد، در حالی که این آمار، در هفته‌های گذشته به کمتر از ۵۰ مورد رسیده بود.

افزایش انفجاری بیماران سرپایی کرونا

پیام طبرسی، متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با استفاده از واژه «افزایش انفجاری» موارد ابتلا به کرونا در هفته گذشته، گفت: 3 هفته پیش میزان مراجعه به اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری، روزانه ۱۰ تا ۲۰ نفر بود که ۵۰ درصد آنها نیز کرونا نداشتند، اما در روزهای اخیر ورودی اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری افزایش ۶ برابری مراجعان سرپایی همرا شاهد بوده است.

وی افزود: مهم‌ترین خطر زیرسویه جدید اومیکرون این است که دامنه آن سمت افرادی برود که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و باعث افزایش موارد بستری و فوتی‌ها شود.

طبرسی با عنوان این مطلب که میزان سرایت این زیرسویه خیلی بیشتر از سویه‌های قبلی است، گفت: علت اینکه بیشتر بیماران به‌صورت سرپایی مداوا می‌شوند، واکسن‌هایی بوده که قبلا تزریق و باعث شده جلوی عوارض و مرگ‌ومیر گرفته شود.

دوز کلیدی واکسن کرونا

این متخصص بیماری‌های عفونی با عنوان این مطلب که واکسن جلوی ابتلا را نمی‌گیرد، از دوز سوم به‌عنوان دوز کلیدی واکسن کرونا نام برد و افزود: کسانی که واکسن نزده‌اند، هر چه زودتر برای دریافت واکسن اقدام کنند.

این در حالی است که گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد روند تکمیل دوز سوم واکسن کرونا در کشور، آن طور که باید پیش نرفته و تاکنون تنها ۲۸ میلیون نفر ۳ دوز واکسن دریافت

کرده‌اند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، ۶۴ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر دوز اول، ۵۸ میلیون و ۴۳ هزار نفر دوز دوم و ۲۸ میلیون و ۱۴ هزار نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

دوباره ماسک‌ها را بزنید

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه دستورالعمل اخیر ستاد ملی کرونا درباره عدم لزوم استفاده از ماسک در فضای باز برای بسیاری سوءتفاهم ایجاد کرده بود که اصلا نیاز نیست ماسک بزنند، گفت: برای حفظ سلامتی خود در تمام فضاهای باز که ازدحام است و نمی‌توانید فاصله اجتماعی یک و نیم تا ۲ متر را رعایت کنیم، حتما باید ماسک بزنیم.

وی با عنوان این مطلب که چهره کرونا تغییر کرده، افزود: همچنان واکسیناسیون عمومی انجام و رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک برای قطع یا کاهش زنجیره ویروس کرونا جدی گرفته شود.

ناجی با اشاره به اینکه متاسفانه تلقی عموم مبنی بر تمام شدن کرونا حاصل اطلاع‌رسانی و برداشت‌های نادرست مبنی بر پایان کرونا است، اظهار کرد: نتیجه این اطلاع‌رسانی‌های نادرست، کاهش استفاده از ماسک در سطح جامعه و جولان دوباره ویروس است.

این استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که زیرسویه بی‌ای۵ با توانایی بسیار بالا تلاش دارد خود را در طبیعت حفظ کند، ضرورت استفاده از ماسک در تمامی فضاهای بسته و فضاهایی که ازدحام جمعیت در آن وجود دارد را ضروری عنوان کرد و افزود: عدم استقبال از واکسن‌های بوستر و به تعویق انداختن آن، کنترل کرونا ویروس را نه‌تنها در ایران بلکه در دنیا به چالش خواهد کشید.

الزام قطع زنجیره ویروس

آنچه مسلم است همچنان واکسیناسیون عمومی، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک برای قطع یا کاهش زنجیره ویروس کرونا باید رعایت شود؛ به همین دلیل، ابراهیم قادری، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به استفاده از ماسک برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت: استفاده از ماسک از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه اصولا ما با یک روش نمی‌توانیم با این بیماری مقابله کنیم و نباید این‌گونه فکر کنیم که با دریافت واکسن دیگر نیازی به استفاده از ماسک نداریم یا بالعکس. این اشتباهی بود که برخی از کشورها مرتکب شدند و نتیجه آن، ایجاد پیک‌های جدید کرونا شد. وی خاطرنشان کرد: با دریافت واکسن و ایجاد ایمنی در بدن، تا حد قابل قبولی از شدت گرفتن بیماری و مرگ‌ومیر جلوگیری می‌شود اما واکنش‌ها در زمینه انتقال و ابتلا به این بیماری میزان اندکی موثر هستند که به همین دلیل بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌شود.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر این نکته که شهروندان برای دریافت دوز یادآور واکسن اقدام کنند، گفت: افراد تنها برای شرایط خاص، مثلا بارداری یا افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص هستند یا حتی داروهای خاصی مصرف می‌کنند، در زمان مراجعه به پایگاه‌های تزریق واکسن، شرایط خود را به همکاران ما اطلاع دهند.

گردش آزاد بی.ای ۵

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، گفت: باتوجه به اینکه حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد موارد کنونی ویروس در گردش کشور، از نوع بی.ای ۵ است، باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و تزریق دوز یادآور، همچنان موردتوجه جامعه باشد.

وی با بیان اینکه به‌نظر می‌رسد زیرسویه بی.ای ۵ بیشتر از سایر زیرسویه‌های اومیکرون در کشور در گردش باشد، ادامه داد: قدرت سرایت این زیرسویه بسیار بالا است.

گرچه شدت بیماری‌زایی، میزان درگیری ریه و مرگ‌ومیر آن براساس گزارش‌های مجامع بین‌المللی، کمتر از سویه‌های قبلی از جمله دلتا است اما باتوجه به عوارض بعد از کرونا، باید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و تزریق نوبت یادآور واکسن تمرکز کنیم تا شدت بیماری افراد و گردش ویروس در جامعه کمتر شود.

سخن پایانی

باتوجه به اینکه دوباره شاهد افزایش موارد ابتلا به کرونا هستیم، تکمیل واکسیناسیون از اهمیت زیادی برای عبور بی‌خطر از موج هفتم کرونا برخوردار است، زیرا در روزهای پیش رو و با آغاز محرم، شاهد برگزاری مراسم عزاداری، پیاده‌روی اربعین و از همه مهم‌تر، سفرهای تابستانی خواهیم بود که می‌تواند به گردش ویروس کمک کند؛ از همین رو لازم است قبل از اینکه گرفتار خطر گردش ویروس شویم، نسبت به تزریق واکسن و البته رعایت کامل پروتکل‌ها، اقدام کنیم.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4dxw5q