شنبه 01 اردیبهشت 1403 - 20 Apr 2024
کد خبر: 104668
تاریخ انتشار: 1402/11/28 06:58
روایت قانونی که اجرا نمی‌شود

بیمه صنایع‌دستی؛ وعده مسئولان و مشکل هنرمندان

یکی از مشکلاتی که هنرمندان صنایع‌دستی استان سمنان به آن اذعان دارند مسئله بیمه است حالا اما مسئولان از حل مشکلات بیمه کارفرمایی صنایع‌دستی خبر می‌دهند. قانون اعطای مزایا معافیت حق بیمه کمک دولت سهم کارفرما در استان سمنان اجرایی نمی‌شود؛ این موضوعی است که بارها توسط فعالان صنایع‌دستی در استان سمنان مطرح می‌شود.
بیمه صنایع‌دستی؛ وعده مسئولان و مشکل هنرمندان

یکی از مشکلاتی که هنرمندان صنایع‌دستی استان سمنان به آن اذعان دارند مسئله بیمه است حالا اما مسئولان از حل مشکلات بیمه کارفرمایی صنایع‌دستی خبر می‌دهند. قانون اعطای مزایا معافیت حق بیمه کمک دولت سهم کارفرما در استان سمنان اجرایی نمی‌شود؛ این موضوعی است که بارها توسط فعالان صنایع‌دستی در استان سمنان مطرح می‌شود. فعالانی که ارتزاق‌شان از هنر دست است و بیمه برای‌شان حکم نان شب را دارد. فعالان صنایع‌دستی در استان سمنان عقیده دارند که اگر مزیت‌های قانونی حق بیمه در کارگاه‌های صنایع‌دستی استان سمنان انجام شود، دلگرمی برای فعالان این حوزه ایجاد می‌شود و به‌طبع بهتر می‌توانند ادامه کار دهند.

قانون از حمایت می‌گوید

ماده دو و سه قانون حمایت از فعالان صنایع‌دستی می‌گوید: قانون بیمه تامین اجتماعی فعالان صنایع‌دستی و بافندگان بر عهده وزارت صمت است و واجدین شرایط مذکور قالیبافان و بافندگان فرش دستباف و... هستند اما در متن تبصره یک از این قانون آمده است: تشخیص مصادیق محصولات صنایع‌دستی و فرش دستباف و افراد فعال در حوزه تولید و تأیید آن به منظور بهره‌مندی از مزایای بیمه تامین اجتماعی، حسب مورد با وزارتخانه‌های مجری است.در واقع این قانون قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی شناسه‌دار را شامل می‌شود و حمایت از واحدها و سرمایه‌گذارانی که به صورت اختصاصی در امر تأمین مواد اولیه مرغوب و تجهیزات بستهبندی محصولات صنایع‌دستی فعالیت می‌کنند را نیز شامل می‌شود. برای جلب مشارکت‌ها در زمینه تولید صنایع‌دستی همچنین مشوق هایی در قانون ایجاد شده است اعطای مزایا معافیت حق بیمه کمک دولت سهم کارفرما تا میزان پنج نفر به کارفرمایان صنایع‌دستی از این جمله محسوب می‌شود.

مشکل حل می‌شود

به عبارت دیگر قانون آمده تا روند تولید صنایع‌دستی را در کشور ترویج و تسهیل کند اما متاسفانه هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی استان عقیده دارند که این قانون به درستی اجرایی نمی‌شود. سرپرست معاونت صنایع‌دستی میراث فرهنگی استان سمنان اما اعلام کرده که این مشکلات حل شده است.سمانه سلطانی پور با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از هنرمندان استادکاران و فعالان صنایع‌دستی برای حمایت از فعالان صنایع‌دستی است که خوشبختانه مرجع تشخیص مصادیق صنایع‌دستی، وزارت میراث فرهنگی محسوب شده است.

سلطانی پور از پیگیری و دستور استاندار سمنان نسبت به حل مشکلات فعالان صنایع‌دستی و کارگاه‌های تولید صنایع‌دستی استان خبر داد و ابراز کرد: از این پس قانون معافیت سهم کارفرما در پرداخت حق بیمه تا سقف پنج نفر در کارگاه‌های صنایع‌دستی استان سمنان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه هنرمندان صنایع‌دستی استان سمنان اجرای قانون اعطای مزایا معافیت حق بیمه کمک دولت سهم کارفرما تا میزان پنج نفر به کارفرمایان صنایع‌دستی را خواهان هستند، افزود: عدم اجرای این قانون مشکلاتی را برای این افراد پیش آورده بود.

ابلاغ به تامین اجتماعی

سرپرست معاونت صنایع‌دستی میراث فرهنگی سمنان با بیان اینکه مشکلات فعالان صنایع‌دستی در این زمینه حتی سبب شده بود تا ادامه کار برای استادکاران و کارگاه‌داران دشوار شود، ابراز کرد: طرح این موضوع در نشست کارگروه رفع موانع تولید استان سمنان سبب شد تا شخص استاندار سمنان دستور رسیدگی به این امر را صادر کند.

سلطانی پور با بیان اینکه استاندار سمنان به تامین اجتماعی دستور داده که این قانون حتما در استان سمنان اجرایی شود، ابراز کرد: این امر سبب می‌شود تا شاهد حل مشکلات بخشی از کارگاه‌داران و فعالان صنایع‌دستی در ارتباط با بیمه و تامین اجتماعی استان باشیم.

صحبت با فعالان صنایع‌دستی استان سمنان مشخص می‌کند که گویا میراث فرهنگی در زمینه معرفی و شناسه‌گذاری فعالان تولیدی صنایع‌دستی به درستی عمل کرده و این تامین اجتماعی است که قانون فرآیند بیمه‌ای کارگاه‌های تولیدی صنایع‌دستی را اجرایی نمی‌کرده است.

بیمه معضل بزرگ

یک فعال صنایع‌دستی در گفت‌وگو با بازار، با بیان اینکه برای یک فعال صنایع‌دستی بیمه مهم‌ترین موضوع است چرا که این کار آینده‌ای به لحاظ درآمدی ندارد و زندگی بسیاری از ما تا زمانی تامین است که بتوانیم کار کنیم، گفت: فعالان صنایع‌دستی مانند کارمندان نیستند که بتوانند بعد از بازنشستگی هم درآمد داشته باشند.

سید جواد حسینی با بیان اینکه فعالان صنایع‌دستی با مشکلات عدیده مالی روبه‌رو هستند و اگر قرار باشد بیمه‌شان هم با مشکل روبه‌رو شود، انگیزه‌ای برای کار پیدا نخواهند کرد، ابراز کرد: بارها برای بیمه اذیت شدیم به ما اعلام شد که مشمول معافیت حق بیمه و همچنین سهم دولت می‌شویم به طوری که بخشی از بیمه را دولت واریز کند اما این امر اجرایی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تمام وعده‌های مسئولان در زمینه بیمه تا کنون حرف بوده است، تاکید کرد: به ما اعلام کردند که اگر تا سقف پنج نفر اشتغال داشته باشیم از مزیت و سهم دولت و... برای بیمه بهره‌مند می‌شویم و این کمک حال بسیار خوبی برای ما بود اما متاسفانه این موضوع عملیاتی نمی‌شود.

درآمدهای متوسط

این فعال تولید صنایع‌دستی با بیان اینکه اگر بخواهیم در زمینه صنایع‌دستی به درآمد نسبتا متوسطی برسیم نیاز داریم که یک کارگاه دایر کنیم و در نتیجه برای کارگاه نیاز به همکار و تجهیزات است، تاکید کرد: تمام اینها برای ما هزینه دارد و این در حالی است که هزینه‌های جنبی مانند بیمه نیز بسیار گزاف می‌شود.

حسینی با بیان اینکه مشکلات فعالان صنایع‌دستی تنها در زمینه تولید نیست، تاکید کرد: یک نفر در کارگاه‌ها آسیب ببیند قطعا بیمه می‌تواند به او کمک کند و اگر قانون حمایت از تولیدگران صنایع‌دستی اجرایی شود، ما هم در این زمینه دلگرم تر خواهیم بود.

وی افزود: آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از هنرمندان استادکاران و فعالان صنایع‌دستی خوب است اما تا گذشته که کارها بر عهده تامین اجتماعی و وزارت صمت بود ما اذیت شدیم زیرا باید برای اینکه تولید‌کننده صنایع‌دستی هستیم ابتدا خودمان را ثابت می‌کردیم تا دولت از اساس موجودیت ما را بشناسد اما از زمانی که میراث فرهنگی وزارت خانه شد وضعیت قدری بهتر شده است.

افزایش انگیزه

یکی دیگر از فعالان بازار تولید صنایع‌دستی استان سمنان در گفت‌وگو با بازار، می‌گوید: قانون معافیت سهم کارفرما در پرداخت حق بیمه تا سقف پنج نفر در کارگاه‌های صنایع‌دستی استان سمنان سبب می‌شود که فعالان بازار صنایع‌دستی بتوانند از جوانان در کارگاه هایشان استخدام کرده و کمک بگیرند و این خود فرصت‌های شغلی خوبی را برایشان ایجاد می‌کند.محمدرضا قاسمی با بیان اینکه بیمه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مسائل مرتبط با صنایع‌دستی است، تاکید کرد: عدم اجرای قانون معافیت سهم کارفرما در پرداخت حق بیمه همه انگیزه را از فعالان صنایع‌دستی گرفته و تامین اجتماعی مدام ما را اذیت می‌کند اما حالا گویا قرار است که این مشکل حل شود و ما نیز انگیزه بهتری پیدا می‌کنیم.در نهایت باید دید که تامین اجتماعی در قبال ابلاغ مجدد این قانون از سوی استاندار سمنان چه اقدامی را صورت خواهد داد و آیا شاهد اجرایی شدن قانون در زمینه حمایت از فعالان صنایع‌دستی هستیم؟ قانونی که اگر اجرایی نشود، جز نوشته‌ای روی کاغذ نیست.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3wjapd