سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 18 Jun 2024
کد خبر: 19200
تاریخ انتشار: 1401/06/01 23:41

زنجیره بازگشت اعتبار به چک تکمیل شد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه محچک حلقه تکمیلی بود که اعتبار را به چک برگرداند، گفت: با اجرای سامانه محچک تشکیل پرونده‌های قضایی هم کاهش پیدا خواهد کرد.


علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سامانه محچک با بیان اینکه این سامانه یکی از پیچیده‌ترین سامانه بانکی است که امروز افتتاح شد، اظهار کرد: با اجرای سامانه محچک امکان مسدودی حساب‌ها به میزان مبلغ کسری چک فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه شاهد تحولی مهم در صنعت بانکداری هستیم که امیدواریم نیاز به ابزار نقدی هم کاهش پیدا کند، تصریح کرد: هرچند با اقدامات قبلی بانک مرکزی مانند سامانه صیاد امکان ثبت و استعلام و تایید چک فراهم شد و اعتبار خوبی به چک برگشته بود، اما یکی از حلقه‌های مفقودی که وجود داشت با سامانه محچک تکمیل شد.

صالح‌آبادی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین گام‌های قانون چک برداشته و این قانون تکمیل شد، افزود: یکی از مهم‌ترین ابزار پرداخت «چک» است که حتما باید معتبر باشد و آثار اقتصادی خوبی هم داشته باشد.

وی افزود: با اجرای سامانه محچک تشکیل پرونده‌های قضایی کاهش پیدا خواهد کرد و قاضی و دستگاه قضا نیز مانند بانک می‌تواند به‌صورت آنلاین حساب را مسدود کند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اوراق گام هم مشابه سامانه محچک عمل می‌کند؛ به‌نحوی که در فضای تولیدی و صنعتی کشور نقش معاملات اعتباری را بازی خواهد کرد، چراکه می‌تواند نیاز به منابع نقدی را کاهش دهد و از فشار به منابع بانکی جلوگیری کند.

صالح آبادی با بیان اینکه با تسهیل دستورالعمل اوراق گام در شورای پول و اعتبار اوراق به محض صدور در بازار سرمایه قابل معامله است، گفت: با این اتفاق در یک‌ ماه اخیر ۷ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان اوراق گام صادر شد که نسبت به ماه‌های گذشته سرعت آن بسیار قابل‌توجه

 است. وی با تاکید بر اینکه ابزارهای نوین فناوری ضمن اعتباربخشی به معاملات پولی و بانکی تعداد پرونده‌های قضایی را به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد، گفت: از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون اقتصادی مجلس هم در همراهی با بانک مرکزی تشکر می‌کنیم و امروز می‌توانیم بگوییم اجرای کامل قانون جدید چک محقق شده است.  


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/45a8oq