یک‌شنبه 06 خرداد 1403 - 26 May 2024
کد خبر: 107783
تاریخ انتشار: 1403/01/20 05:31
نقش بخش خصوصی خوزستان در تحقق «جهش تولید»

قطب تولید ایران در انتظار حمایت دولت

شعار سال ۱۴۰۳ یک تفاوت جدی و ویژه با سال‌ های قبل دارد چرا که طی سال های اخیر تولید مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و هیچ مسئولی نمی تواند اعلام کند با این حوزه یا فرآیندهای آن آشنا نیست و همچنین باید خیز و جهش لازم برداشته شود و از اقتصاد سنتی به سمت رونق اقتصادی بیشتر طی فاصله زمانی کوتاه حرکت شود.
قطب تولید ایران در انتظار حمایت دولت

شعار سال ۱۴۰۳ یک تفاوت جدی و ویژه با سال‌ های قبل دارد چرا که طی سال های اخیر تولید مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و هیچ مسئولی نمی تواند اعلام کند با این حوزه یا فرآیندهای آن آشنا نیست و همچنین باید خیز و جهش لازم برداشته شود و از اقتصاد سنتی به سمت رونق اقتصادی بیشتر طی فاصله زمانی کوتاه حرکت شود. بخش خصوصی استان خوزستان خواستار کمک و اجرای اقدامات مناسب برای تولیدات این استان با هدف تحقق شعار سال شد.

جهش تولید از اوجب واجبات برای مسئولان محسوب می‌ شود و هدف از این فرمایش این است که یک ایران مقتدرتر تولید شود و جایگاه ایران در عرصه بین ‌المللی قوی ‌تر شود. نکته مهم آن است که مسئولان عالِم به مردمی ‌سازی اقتصاد هستند اما به این موضوع باور ندارند و در نتیجه این موضوع عملیاتی نمی‌ شود؛ تا زمانی که مسئولان به این موضوع باور پیدا نکنند پیشرفتی در این ‌باره نمی‌کنیم. جهش اقتصادی زمانی شکل می‌ گیرد که اقتصاد مردمی شود و کار دشواری نیز نیست زیرا حاکمیت می‌ تواند با مصوبه دولت و مجلس اعلام کند هیچ نهاد دولتی نباید وارد اقتصاد کشور و شرکت‌‌های مختلف شود.

امور به مردم واگذار شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگار بازار با اشاره به شعار سال اظهار کرد: سال ۱۴۰۳، سالی که با حکمت و درایت مقام معظم رهبری با شعار جهش تولید، با مشارکت مردم مزین شده است. برگزیدن این شعار بی شک مانند همیشه با تدبیر و دوراندیشی همراه است.

سیدمصطفی موسوی ادامه داد: نگاه ویژه مسئولان و مدیران دستگاه‌ های دولتی، نظارتی و قانونگذار برای بهبود شرایط و دامنه فعالیتی فعالان اقتصادی امری اجتناب ناپذیر برای حصول اهداف شعار امسال خواهد بود.

وی گفت: نمود اقتصادی و نیل به رشدی فراگیر در کشور از مسیر توسعه صنعتی و جهش تولید می گذرد. کلید حصول اعتلای شاخص‌های اقتصادی، خودکفایی و بهبود وضعیت تولید است و بی‌شک نیل به این هدف با اعتنا و توجه و واگذاری امور به مردم به عنوان اصلی ترین سرمایه یک کشور قابل حصول است.

لزوم تقویت دیپلماسی اقتصادی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر اضافه کرد: نیروی انسانی مهم ترین محرک در گذر از تنگناهای اقتصادی است و نماد این اصل مهم و تمثال مردم در یک اقتصاد، بی شک بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به عنوان نمایندگان یک ملت در جبهه های اقتصادی است.

موسوی عنوان کرد: تکاپو و جهش در شاخص های تولید و اقتصاد با واگذاری امور و اعطای میدانی فراخ و گسترده به فعالان اقتصادی حاصل خواهد شد؛ امری که بدون تردید در منویات مقام معظم رهبری به عنوان روشنگر راه و خیرخواه ملت قابل لمس و ادراک است.

موسوی ابراز کرد: رفع قوانین و بخشنامه های مخل و اصلاح آنها ها همچون بخشنامه ایفای تعهد ارزی، امری است که بی تردید با همتی مضاعف و همراهی بیشتر مراجع دخیل در امور اقتصادی، در کنار فراهم آوردن زیر ساخت های مناسب توسعه صنعتی و تجاری و همچنین تقویت دیپلماسی اقتصادی با هدف حصول اهداف متعالی شعار سال جاری، باید در دستور مدیران قرار گیرد.

وی اظهار کرد: در کنار این موارد اتخاذ سیاست های حمایت از بخش خصوصی و جلوگیری از دخالت در امور این قشر از جامعه و نیز عدم تداخل وظایف بخش های دولتی با ماهیت فعالیت اقتصاد محور و الزام دستگاه ها به اخذ مشاوره از فعالان اقتصادی به عنوان متخصصان این امر باید به شکلی مدون و جامع سرلوحه کار قرار گرفته، تا همگی در کنار یکدیگر با گذر از بحران های اقتصادی موجود و پیش رو، روز به روز به سمت پیشبرد و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی و پیروزی در جبهه های اقتصادی حرکت کنیم.

مردم در قوانین بالادستی مشارکت کنند

یک فعال اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار بازار با اشاره به شعار سال اظهار کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به بخش تعاون بسیار تاکید شده است که مصداق بارز مشارکت مردمی در قوانین بالادستی است.

مسعود عبادی‌پور با بیان اینکه اصول و تصمیمات گرفته شده در قانون اساسی و سایر قوانین بخش تعاون، تصویری کلی از هدف و مسیر بخش تعاون که بر آن عزم شده است را نشان می‌دهد، تاکید کرد: این تصویر کلی گواه آن است که بخش تعاون اقتصاد ایران در راستای سنت حکمرانی انقلاب اسلامی بنا نهاده شده و باید با به صحنه آوردن نیروهای اجتماعی، می‌توانست نقش استراتژیکی در تحقق منافع اقتصاد ملی و خیر عمومی را بر عهده گیرد.

وی با تاکید بر اینکه خواستار کمک به جهش تولیدات استان خوزستان هستیم، افزود: بعد از اعلام اقتصاد مقاومتی که طرحی از اقتصاد سیاسی ایران در مواجهه با ضرورت‌های زمانه است، انتظار می‌رود بخش تعاون با ویژگی که برای آن توصیف شد و به کمک مزیت‌هایش که در صحنه پیش آمده، به آن امکان‌‌هایی که برای اداره بهتر کشور می‌دهد، بتواند نقش پیش روی داشته باشد.

راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به شعار سال است

این فعال اقتصادی گفت: بررسی‌ ها نشان می‌ دهد فاصله‌ هایی از هر سه جهت مد نظر یعنی پیگیری متناسب با روح تعاونی، هماهنگی با اصول و تناسب با وضع موجود صحنه اقتصاد ایران وجود دارد که در نهایت این وضع، نیروی تعاونی را بی‌ رمق کرده است.

وی بیان کرد: راه‌‌حل پیشنهاد شده اصلاح قوانین به نحوی است که جزئیات نقش تعاونی‌‌ها را قابل پیگیری‌ تر، موقعیت استراتژیک بیشتری برای تعاونی‌ ها در میدان عمل خلق، توانمندی بیشتری در آنها پدید، دادن فضای بیشتری به ابعاد اجتماعی تعاونی‌ ها و موظفین بخش تعاون را به نحو دقیقی ملزم به توانمندسازی آنها کند، به نحوی که منجر به ثمر اقتصادی بیشتری در تعاونی‌ها شود.

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی توجه به شعار سال است، عنوان کرد: با توجه به شعار سال، توجه ویژه لازم است تا مشارکت مردم در اقتصاد از شعار خارج شده و در عمل شاهد حضور مردم در تولید باشیم.

وی با اشاره به اینکه تجربیات مردمی‌‌سازی اقتصاد در چند سال بعد انقلاب با فراز و نشیب‌‌هایی مواجه و در دولت‌ های مختلف بروز و ظهور این امر به اشکال مختلف بوده است، یادآور شد: این بروز و ظهور شامل خصوصی‌ سازی‌ها و واگذاری بنگاه‌ های دولتی به بخش خصوصی یا خصولتی‌ ها، واگذاری سهام عدالت به مردم، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و نیز تبصره ۱۸ و ۱۶ بودجه‌های سنواتی بوده است.

دولت برای فعالیت اقتصادی به مردم اعتماد کند

یک فعال اقتصادی دیگر در گفت‌وگو با خبرنگار بازار با اشاره به شعار سال، اظهار کرد: با توجه به اینکه شعار سال، در خصوص مشارکت مردم است یعنی باید دخالت دولت در موضوعات اقتصادی کاسته شود.

سیامک علیشاهپور گفت: راهکار مورد تاکید مقام معظم رهبری، حضور فعال مردم در امر اقتصاد است که ضرورت دارد دولت به آن توجه ویژه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید دست دولت با آزادسازی اقتصاد کوتاه شود، افزود: فعالان اقتصادی و در واقع بخش خصوصی راهکارهای مناسبی برای برون‌رفت از مشکلات فعلی اقتصادی کشور دارند و قطعاً می‌توانند اقدامات اثربخش انجام دهند.

این فعال اقتصادی تحقق شعار سال را در گرو اعتماد دولت به مردم قلمداد کرد و گفت: چنانچه دولت در حوزه اقتصاد به مردم اعتماد کند، به‌طور حتم شرایط اقتصادی فعلی به سمت مطلوب حرکت می کند.

وی تصریح کرد: فردی که تجربه فعالیت اقتصادی ندارد چگونه می خواهد برای فعالان اقتصادی تصمیم بگیرد؟ بنابراین دولت باید با واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی،‌ زمینه تحقق شعار سال را فراهم کند.یکی از رسوم ورود به سال جدید نام‌گذاری سال و انتخاب شعار به عنوان نقشه راهی برای ۳۶۵ روز پیش رو است.بهترین روش برای مشارکت‌‌پذیری مردم در تولید و تحقق شعار سال فعال شدن تعاونی‌‌ها است که امسال می‌‌توان روی توسعه این بخش تمرکز کرد.برنامه اصلی باید این باشد که جهش تولید در سایه مشارکت محسوس مردمی، به عنوان یک پروژه در دستور کار مسئولان قرار گیرد و پس از باور پیدا کردن به این پروژه، آن را عملیاتی کنند.

سخن پایانی

هم ‌اکنون بخش تولید آن‌گونه که باید و شاید فعال نیست و اگر چه رهبری تاکیدات ویژه ‌ای بر تولید کشور دارند، اما باید گفت مشکلات حوزه تولید زیاد است و دولتمردان به مشکلات این صنعت به صورت جدی بی‌ توجه مانده ‌اند و احتمال می رود مانند سال ‌های اخیر صرفا در حد شعار با این بخش برخورد ‌کنند.استان خوزستان به عنوان قطب تولید ایران در انتظار حمایت دولت است و ضرورت دارد این استان به عنوان پایلوت برنامه های محور شعار امسال انتخاب شود.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3kxaod