چهارشنبه 29 فروردین 1403 - 17 Apr 2024
کد خبر: 85591
تاریخ انتشار: 1402/01/08 15:44

ماده اسرارآمیز لیتیوم مردم این روستا را پولدار کرد؟

روستای صلال ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد و دارای لیتیوم است اما مردم در فقر به سر می‌برند.

اکتشاف لیتیوم در یک روستای فقیر، هند را در جایگاه پنجمین ذخایر بزرگ لیتیوم در جهان قرار داد. یک ماده‌معدنی که در دنیای فناوری کلیدی و سرنوشت‌ساز است.

روستا ی صلال ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد، ولی مثل دیگر مناطق دوردست تحت قلمرو هند، از نظر زیر ساخت‌ها و امکانات رفاهی شرایط نامطلوبی دارد و حتی فاقد پمپ‌بنزین است. چرخ اقتصاد این روستا با کشاورزی می‌چرخد ولی حالا دولت هند در تلاش است تا صنایعی با فناوری پیشرفته در آنجا راه‌اندازی کند.

بیشتر بخوانید: ذکر و دعایی که امامان لحظه افطار میخواندند | دعای افطار که امامان میخواندند + ذکر لحظه افطار

لیتیوم یکی از اجزاء مهم در باتری‌های قابل شارژ است که در تلفن‌های همراه، رایانه‌های دستی و خودروهای برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درحال‌حاضر، آلیاژی از لیتیوم و آلومینیوم در صنایع هواپیماسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سبک، قابل انعطاف، محکم و مقاوم است.

علاوه بر این، لیتیوم نیروی کششی زیادی دارد و به دلیل وزن کم آن گزینه بسیار مناسبی برای باتری‌های کم وزن و پرانرژی است. همچنین، این ماده معدنی همراه با سرب آلیاژی را تولید می‌کند که در ساختن بلبرینگ چرخ‌های قطار استفاده می‌شود.

از دیگر مصارف لیتیوم می‌توان به کاربرد آن در صنعت داروسازی اشاره کرد.

با این همه در مورد مصرف لیتیوم هم در صنایع و همچنین در داروسازی توجه به یک نکته بسیار مهم است. مرز میان سودمند بودن این ماده و سمی بودنش برای انسان و محیط‌زیست بسیار بسیار نازک و شکننده‌است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4v7l8j