یک‌شنبه 30 اردیبهشت 1403 - 19 May 2024
کد خبر: 92323
تاریخ انتشار: 1402/05/29 09:05
گفتگوی گسترش‌نیوز با نماینده مردم تبریز مجلس؛

افشای نحوه پرداخت پول‌های ایران در کره / پول‌های آزاد شده به جیب چه کسانی می رود؟

بیگی گفت: پول آزاد شده ایران را می‌توان در ارتباط با کالاهای غیر تحریمی استفاده کرد و می‌توانیم ماشین‌آلات صنعتی نیز وارد کنیم. می‌توان کالاهای مربوط به خط تولید، زیرساخت‌های صنعتی مربوط به نفت و گاز، معدن را وارد کنیم.
افشای نحوه پرداخت پول‌های ایران در کره / پول‌های آزاد شده به جیب چه کسانی می رود؟

آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی و انتقال آن به قطر واکنش‌های فراوانی به همراه داشت کما اینکه وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی معتقد است به واسطه پول‌های آزاد شده ایران می‌تواند از همه کشورها کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کند. هر چند این نماینده مجلس شورای اسلامی به دست باز ایران برای خرید از کالا از همه کشورها اشاره می‌کند اما نکته قابل توجه مربوط به میزان اموال آزاد شده است. واقعیت امر این است که بسیاری بر این نکته تاکید می‌کنند ارزش اموال بلوکه شدن ایران در ۷ میلیارد دلار بود اما مبلغ آزاد شده که در خبرها منتشر شده ۶ میلیارد دلار است. که در واکنش به این تفاوت قیمت یکی از نمایندگان مجلس به اختلاف قیمت ارزش دلار با پول ملی کره جنوبی اشاره می‌کند.

احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم آذربایجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار گسترش‌نیوز درباره تأثیر آزادسازی اموال بلوکه شده ایران از طرف کره جنوبی، بر اقتصاد کشور گفت: آزادسازی اموال به سرمایه بانک مرکزی اضافه می‌کند. بانک مرکزی معادل این پول را که در کره توقیف شده بود را به صورت ریالی به دولت پرداخت کرده است، لذا اموال آزاد شده را سر جای خود برمی‌گرداند.

او افزود: آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی به تقویت پایه پولی کشور، بالا رفتن ارزش ریال برابر ارزهای خارجی کمک می‌کند. بانک مرکزی برای تأمین مایحتاج کشور که باید دلار در اختیار واردکنندگان قرار بدهد، از همین ارز استفاده خواهد کرد.

احمد-بیگی

علیرضا بیگی با اشاره به موارد مصرفی پو‌ل‌های آزاد شده ایران در کره جنوبی، تصریح کرد: آن طور که بنده متوجه شدم پول آزاد شده ایران را می‌توان در ارتباط با کالاهای غیر تحریمی استفاده کرد و می‌توانیم ماشین‌آلات صنعتی نیز وارد کنیم. علاوه بر این می‌توان کالاهای مربوط به خط تولید، زیرساخت‌های صنعتی مربوط به نفت و گاز، معدن را وارد کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اینکه ایران می‌تواند از کدام کشورها کالا وارد کند؟ اظهار کرد: با هر فرآیندی که تاکنون کالا تهیه می‌کردیم، از این به بعد هم با دارا بودن همین مقدار ارز می‌توانیم کالاهای مورد نیاز را وارد کرد. البته این ۶ میلیارد دلار رقم قابل توجهی نیست اما در هر صورت رقمی محسوب می‌شود.

علیرضا بیگی درباره اینکه گفته شده مقدار اموال بلوکه شده ۷ میلیارد دلار بوده اما در حال حاضر ۶ میلیارد دلار آزاد شد، سرانجان آن یک میلیارد دلار چه شد؟ گفتند پولی که نزد کره‌ای‌ها بوده به وون حساب شده که به دلیل کاهش ارزش پول ملی کره جنوبی برابر دلار، حدود ۸۰۰ میلیون دلار از آن کم شد.

منبع:گسترش نیوز


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3zprp6