دوشنبه 07 خرداد 1403 - 27 May 2024
کد خبر: 85794
تاریخ انتشار: 1402/01/15 13:40

زلزله در ایران و آماری باورنکردنی | ایران ۷ هزار بار لرزیده است

بر اساس داده‌های حاصل از شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری، که به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران وابسته است، تعداد ۷۰۰۰ رویداد لرزه‌ای در سال ۱۴۰۱ در ایران رخ داده است

از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند سال ۱۴۰۱، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، تعداد ۷۰۰۰ زمین لرزه را در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی ثبت کردند. در این زمان، ۱۸۵ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ ریشه‌دار شده‌اند که توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است. بزرگ‌ترین زمین‌لرزه در تاریخ ۱۱/‌۰۴/‌۱۴۰۱ با بزرگی ۶.۱ در بندر خمیر، استان هرمزگان رخ داده‌است. این زمین‌لرزه در یکی از فعّال‌ترین بخش‌های زاگرس هم از لحاظ لرزه‌خیزی و هم تعداد زمین‌لرزه بوده‌است. نزدیک‌ترین گسل به کانون زمین‌لرزه‌های بندرخمیر شاخه‌های جنوبی گسل پیش‌ژرفای زاگرس (ZFF) و گسل پیشانی کوهستان زاگرس (MFF) است که در این حوزه قرار دارند.

مطابق آمار سال ۱۴۰۱ مرکز لرزه‌نگاری کشوری، کشور ایران به صورت تقریبی ماهانه متحمّل میانگین دو زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۵ شده است. استان‌های آذربایجان‌غربی با ۸۳۸ زمین‌لرزه، خراسان رضوی با ۸۱۳ زمین‌لرزه و کرمان با ۷۴۰ زمین‌لرزه بیشترین تعداد زمین‌لرزه را در بین استان‌های کشور داشته‌اند و استان‌های قزوین، زنجان و البرز به ترتیب با ۲۱، ۹ و ۲ زمین‌لرزه کمترین تعداد زمین‌لرزه ثبت شده در کشور را به خود اختصاص دادند. همچنین، استان‌های هرمزگان با ۷۳، کرمان با ۲۰ و آذربایجان‌غربی با ۱۷ زمین‌لرزه بیشترین تعداد زمین‌لرزه‌های ثبت شده با بزرگی بیش از ۴ را در بین استان‌های کشور داشته‌اند.

استان تهران در سال ۱۴۰۱ شاهد ثبت ۷۰ زمین‌لرزه بوده است که بزرگترین آن به بزرگی ۳.۸ در حسن‌آباد به ثبت رسید.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4yaxey