چهارشنبه 05 اردیبهشت 1403 - 24 Apr 2024
کد خبر: 106748
تاریخ انتشار: 1402/12/14 06:35
در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه مطرح شد

رفع موانع صادرات با توسعه تهاتر

نشست عمومی هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه با حضور جواد اوجی، وزیر نفت ایران و الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه با هدف بررسی اقدام‌های انجام‌شده در زمینه‌های گوناگون اقتصادی برگزار شد.
رفع موانع صادرات با توسعه تهاتر

نشست عمومی هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه با حضور جواد اوجی، وزیر نفت ایران و الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه با هدف بررسی اقدام‌های انجام‌شده در زمینه‌های گوناگون اقتصادی برگزار شد. در این نشست ۶ سند همکاری درحضور روسای ایرانی و روس در کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی دو کشور به امضا رسید.

لزوم همکاری در بخش ماشین‌آلات

رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در دیدار با رئیس مرکز صادرات روسیه در حاشیه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در تهران، راهکارهای گسترش همکاری‌های صنعتی را بررسی کرد.به گزارش ایدرونیوز، معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایدرو در این دیدار با  رئیس مرکز صادرات  روسیه اشاره به تجارب همکاری‌های گذشته در حوزه‌های گوناگون، برگسترش همکاری دوجانبه در امر صادرات و واردات ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی تاکید کرد.

بابک احمدی با اشاره به مشکلات بانکی و مالی، سیستم تهاتر موازی برای صادرات و واردات ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی را پیشنهاد کرد و گفت: براساس این مدل سازکاری تعریف می‌شود که مشکلات تبادلات مالی برطرف می‌شود.

احمدی هدف از ارائه این پیشنهاد را رفع نیازهای صنعتی دو کشور عنوان و ابراز امیدواری کرد این پلتفرم هر چه زودتر عملیاتی شود تا با اجرایی شدن زودتر آن، تجار و فعالان اقتصادی و صنعتی نیز علاقه‌مند به مشارکت در این مدل همکاری شوند.

رئیس مرکز صادرات روسیه (آرای‌سی) هم در این دیدار با اشاره به شناخت مشترک دوجانبه، از گسترش همکاری‌های صنعتی و تجاری بین ایران و روسیه در قالب پلتفرم پیشنهادی استقبال کرد و گفت: این پیشنهاد به مکانیزم مرکز صادرات روسیه هم نزدیک است.

ورونیکا نیکیشینا با بیان اینکه مرکز صادرات روسیه از طریق ایدرو اطلاعات لازم از جمله نوع ماشین‌آلات و تجهیزات و شرکت‌های ایرانی را دریافت خواهد کرد: گفت: تعیین نرخ مبادله روبل و ریال و چرخه زمان تسویه حساب از مسائل مهم در بررسی این پیشنهاد است.

همکاری ایران و روسیه در عالی‌ترین سطح است

وزیر نفت با تاکید بر اینکه فضای همکاری ایران و روسیه اکنون در عالی‌ترین سطح است، گفت: به‌عنوان رئیس کمیسیون مشترک باور دارم فرصت تاریخی به‌وجود آمده و دو کشور بیش از گذشته به هم نزدیک شده‌اند.

جواد اوجی در هفدهمین نشست عمومی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه اظهار کرد: در ابتدا از دولت روسیه، الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه و مسئولان برگزاری هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ۲ کشور قدردانی می‌کنم.

وی ادامه داد: این نشست را در فضایی برگزار کردیم که رژیم صهیونیستی با حمایت مدافعان دروغین حقوق بشر به نسل‌کشی در غزه ادامه می‌دهد، این جنایات را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کنیم.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه فضای همکاری ایران و روسیه در عالی‌ترین سطح قرار دارد و تصمیم‌ها مورد حمایت روسای‌جمهوری دو کشور است، افزود: سفر هیات روس به تهران نشان از عزم جدی دو طرف برای گسترش همکاری‌هاست.

اوجی گفت: به‌عنوان رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه باور دارم فرصتی تاریخی به وجود آمده و تهران و مسکو بیش از گذشته به هم نزدیک شده‌اند.

وی بیان کرد: با بررسی روند صادرات، رشدی قابل قبول در همه بخش‌ها را شاهد هستیم و ارزش صادرات ایران به روسیه چه از نظر وزنی و چه از نظر ارزشی، افزایش داشته است و افزون بر توسعه دو کشور، می‌تواند زمینه ترقی دیگر کشورهای منطقه را نیز فراهم کند.

وزیر نفت تصریح کرد: با وجود همکاری‌های نزدیک تجاری ایران و روسیه در سال‌های اخیر، دو کشور جزو نخستین شریکان تجاری یکدیگر نیستند، این در حالی است که بازار چند ۱۰ میلیارد دلاری روسیه فرصت مناسبی برای حضور ایران به‌شمار می‌رود، همچنین روسیه به‌عنوان صادرکننده بزرگ محصولات کشاورزی می‌تواند منبعی مهم برای واردات این محصولات به ایران باشد.

اوجی افزود: از سوی دیگر می‌توانیم با برنامه‌ریزی مناسب و اتخاذ تدابیر لازم به توسعه همکاری‌ها و رشد قابل‌توجه دست یابیم.

وی تأکید کرد: طی دو روز گذشته در حوزه‌های تجاری اقتصادی، سیاسی، انرژی، حمل‌ونقل و... تفاهمنامه‌ها و اسناد مختلفی را نهایی کردیم تا توسعه همکاری‌ها فراهم شود.

وزیر نفت اظهار کرد: تاکنون گام‌هایی محکم برداشته شده است و اگر بیشتر تلاش کنیم، روند همکاری‌ها شتاب بیشتری خواهد گرفت و به نتایج ثمربخشی منجر می‌شود.

اوجی با بیان اینکه ایران و روسیه طی سه روز در جریان برگزاری هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو طرف در ۱۱ زمینه مختلف تفاهمنامه همکاری و مذاکرات جدی داشتند، گفت: همکاری در صنایع نفت و گاز و تلاش برای اجرایی‌سازی تفاهمنامه‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف مانند توسعه هشت میدان نفتی که از سوی شرکت‌های روس در مرحله تفاهمنامه، قرارداد و اجرا هستند، انجام شده است که بعضی از این میدان‌ها هم به بهره‌برداری رسیده‌اند.

وی یادآور شد: همکاری در زمینه ایجاد قطب گازی، تجارت گازی، سوآپ فرآورده‌های نفتی، ارتقای سیستم‌های میان بانکی و مالی، تقویت همکاری‌ها در زمینه کشاورزی، توسعه همکاری در حوزه حمل‌ونقل به‌ویژه ساخت خودرو و واگن‌های قطار، تداوم مذاکرات قراردادهای تجاری راه‌آهن رشت - آستارا، پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار اینچه‌برون، رفع موانع گمرکی، تأسیس نیروگاه سیریک و توسعه همکاری‌های صلح‌آمیز فضایی و هسته‌ای از دیگر موارد همکاری ایران و روسیه خواهد بود.

سهم روس‌ها در افزایش تولید نفت ایران

وزیر نفت همچنین در جمع خبرنگاران اعلام کرد که قرارداد توسعه هشت میدان نفتی ایران با شرکت‌های روس امضا شده و بیش از روزانه ۲۰۰ هزار بشکه از افزایش تولید نفت ایران از محل این قراردادها بوده است. اوجی در پاسخ به پرسش خبرنگار نشریه «انرژی اینتلیجنس» مبنی بر اینکه آیا امروز دورنمایی تازه از حضور شرکت‌های روس در میدان‌های نفتی مطرح شده است، گفت: مذاکرات با شرکت‌های توانمند روسیه ماه‌هاست که از سوی شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است و تاکنون قرارداد توسعه هشت میدان نفتی ایران با شرکت‌های روس امضا شده که بیش از ۲۰۰ هزار بشکه از افزایش تولید نفت خام ایران از محل این قراردادها بوده است.

وی با بیان اینکه مذاکرات با شرکت‌های روس برای امضای قرارداد توسعه میدان‌های نفتی و گازی بیشتر در ایران طی سه روز گذشته به مراحل نهایی رسیده است و در آینده نزدیک شاهد امضای قراردادهایی تازه خواهیم بود، افزود: صدور خدمات فنی و مهندسی، ازدیاد برداشت نفت و گاز، سوآپ نفت و گاز نیز از دیگر محورهای مذاکرات در روزهای اخیر با شرکت‌های روس بوده است.

وزیر نفت با بیان اینکه امروز از ۱۵ تفاهمنامه امضاشده بین ایران و روسیه، چهار تفاهمنامه در حوزه انرژی است، اظهار کرد: شرکت‌های روس علاقه زیادی برای حضور در صنعت نفت ایران دارند. آنها برای فعالیت در ساخت پتروپالایش، زنجیره ارزش پتروشیمی، ساخت مینی‌ال‌ان‌جی و صادرات فرآورده‌های نفتی ابزار تمایل کرده‌اند.

اوجی در پاسخ به پرسش خبرنگار ریانووستی روسیه درباره تازه‌ترین روند مذاکرات با کشورهای روسیه، قطر و ترکمنستان برای تشکیل قطب گازی در عسلویه توضیح داد: چند ماه است مذاکرات جدی با کشورهای تولیدکننده و صادرکننده عمده گاز در زمینه تشکیل قطب گازی در عسلویه آغاز شده و با حمایت طرف روس هم همراه بوده است.

تهران و مسکو ۱۹ سند همکاری امضا کردند

سند نهایی هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه و در عین حال ۱۸ سند همکاری دیگر بین مقام‌ها و نمایندگان دو کشور امضا و مبادله شد.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه شامگاه چهارشنبه (نهم اسفند) در پایان هفدهمین نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور در محل هتل اسپیناس پالاس تهران در حضور جواد اوجی وزیر نفت و الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه به‌عنوان رؤسای کمیسیون همکاری اقتصادی دو کشور، ۱۹ سند همکاری امضا کردند.

سند نخست، سند نهایی هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی و فناوری ایران و روسیه بود که به امضای اوجی و نواک رسید.

پس از آن سند نقشه راه همکاری‌های علمی و فنی در صنایع نفت و گاز ایران و روسیه بین وحیدرضا زیدی‌فرد معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزر نفت و پاول ساروکین معاون وزیر انرژی روسیه امضا شد.

توافقنامه دولتی ایران و روسیه در حوزه سلامت و آموزش پزشکی، برنامه عملیاتی وزارت راه و شهرسازی ایران و وزارت ساخت‌وساز، مسکن و خدمات عمومی روسیه، برنامه عملیاتی تفاهم دو کشور در حوزه استاندارد، تفاهمنامه سه‌جانبه زمین‌شناسی میان سازمان زمین‌شناسی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با شرکت روس ژئو روس و تفاهمنامه همکاری‌های دو کشور در بخش پتروشیمی (بین مرتضی شاهمیرزایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و الکسی رودی‌شوف مشاور مدیرعامل اتحادیه فعالان صنعت پتروشیمی روسیه) از دیگر اسناد امضاشده در این نشست به‌شمار می‌آیند.

تفاهمنامه همکاری منطقه آزاد انزلی با منطقه آزاد لوتوس روسیه، یادداشت‌تفاهم شرکت‌های ملی نفت ایران و زد ان وستوک روسیه، تفاهمنامه همکاری بین شرکت دانش‌بنیان مدرس و مرکز تحقیقاتی علمی دانشی نامی روس و تفاهمنامه فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران و انجمن «انرگو پتروخیم اکسپورت» روسیه هم در این نشست امضا شد.

سند توسعه همکاری‌های دانشگاهی در زمینه تبادل اسناد و دانشجو، پژوهش‌های کاربردی و آموزش‌های کوتاه‌مدت، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه نوآوری و توسعه کارآفرینی بین پارک علم و فناوری سمنان و دانشگاه فنی دولتی فدراسیون روسیه، یادداشت‌تفاهم همکاری‌های دانشگاهی بین دانشگاه زنجان و دانشگاه فدرال اورال روسیه، توافق برای تبادل علمی- پژوهشی بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه فدرال جنوبی روسیه و همکاری‌های دانشگاهی بین دانشگاه علامه‌طباطبایی و دانشگاه فدرال جنوبی روسیه هم در پایان هفدهمین نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه امضا و بین دو طرف تبادل شد.

همکاری‌های دانشگاهی بین دانشگاه‌های علامه طباطبایی و فدرال جنوبی روسیه، تفاهمنامه دانشگاهی بین دانشگاه‌های امام صادق(ع) و علوم انسانی مسکو و تفاهمنامه دانشگاهی بین دانشگاه علامه‌طباطبایی و دانشگاه علوم انسانی مسکو نیز از جمله اسنادی بود که در پایان هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه امضا شد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/45767m