یک‌شنبه 06 اسفند 1402 - 25 Feb 2024
کد خبر: 85947
تاریخ انتشار: 1402/01/20 15:38

امسال ماه رمضان ۳۸ روز است!

به گفته تقویم رسمی، ماه بعد از رمضان هجری شمسی در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد. به عبارت دیگر، در سال جاری، دو ماه متوالی رمضان خواهیم داشت: یکی در ابتدای سال و دیگری در پایان سال.

با توجه به اینکه تعیین ماه مبارک رمضان بر اساس تقویم قمری انجام می‌شود و با تغییرات ماه قمری همراه است، مسلمانان در سال جاری دو ماه رمضان خواهند داشت.

رمضان، نهمین ماه قمری، شامل ماه میهمانی خدا، ماه رحمت، مغفرت، برکت و بهار قرآن است که در جامعه مسلمان جایگاه ویژه‌ای دارد. به علت تفاوت در تعداد روز‌های سال قمری و تعداد روز‌های سال شمسی در تقویم هجری شمسی، تاریخ شروع ماه مبارک رمضان هر سال متغیر است.

تقویم ما شمسی، اما ماه رمضان ماهی قمری است، به همین دلیل شروع ماه رمضان تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله در تقویم شمسی کشور در گردش است؛ زیرا تعداد روز‌های ماه قمری ۳۵۴ روز و تعداد روز‌های شمسی ۳۶۵ روز و در سال کبیسه ۳۶۶ روز است. به همین خاطر ماه رمضان سال ۱۴۰۲ یک بار در بهار و بار دیگر در زمستان همان سال رخ می‌دهد.

تاریخ ماه رمبارک رمضان هر سال بین ۱۰ تا ۱۱ روز تغییر می‌کند و به عقب می‌آید؛ بنابراین چرخه‌ی آغاز ماه رمضان با توجه به چهار فصل متفاوت است.

بر این اساس در ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ نیز ماه رمضان بعدی آغاز می‌شود. در واقع امسال شاهد دو ماه رمضان خواهیم بود؛ یک بار در ابتدای سال، بار دیگر در پایان سال.

در ۷ سال آینده اتفاقات جالبی در ماه‌های قمری رخ می‌دهد که باعث داشتن دو ماه رمضان در یک سال هجری شمسی خواهد بود.

بر اساس تقویم گریگوری و محاسبات نجومی، سال ۲۰۳۰ شاهد رویدادی خواهد بود که تکرار نمی‌شود و آن این است که ماه رمضان دو بار خواهد بود. رمضان سال ۲۰۳۰ که مطابق با سال ۱۴۵۱ هجری است از ۵ ژانویه آغاز می‌شود و رمضان بعدی در همان سال ۲۰۳۰ در ۲۶ دسامبر است.

بر اساس محاسبات نجومی، مسلمانان در سال ۲۰۳۰، ۳۶ روز روزه خواهند گرفت که ۳۰ روز آن همان سال در ابتدای سال و ۶ روز در پایان آن سال خواهد بود.

این پدیده که دو بار ماه رمضان در یک سال تقویمی باشد، تا سال ۲۰۶۳ تکرار نخواهد شد. یعنی چرخه‌ی ماه رمضان بعد از ۳۳ سال دوباره اتفاق می‌افتد یعنی در سال ۲۰۶۳.

ماه مبارک رمضان به عنوان بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود و رمضان یکی از چهار ماهی است که خداوند جنگ را در آن حرام کرده‌است. همچنین گفته می‌شود علاوه بر نزول قرآن در این ماه، انجیل و تورات و صحف و زبور نیز در همین ماه نازل شده است. مسلمانان مهمترین شب سال را «شب قدر» می‌دانند. یکی از سوره‌های قرآن به نام سوره‌ی قدر به توصیف این شب پرداخته است؛ اما در قرآن به‌طور صریح به شماره شب آن در ماه رمضان اشاره نکرده است.

در این ماه مناسبت‌های مختلفی وجود دارد: از جمله ده رمضان درگذشت خدیجه (س) همسر حضرت محمد (ص)، ۱۵ رمضان ولادت امام حسن مجتبی (ع)، ۱۷ رمضان معراج حضرت محمد (ص)، ۱۸ رمضان شب قدر، ۱۹ رمضان ضربت خوردن حضرت علی (ع)، ۲۰ رمضان شب قدر، ۲۱ رمضان شهادت حضرت علی (ع)، ۲۲ رمضان شب قدر.

حکم فقهی درباره استنشاق اسپری‌های تنفسی

به محض اینکه ماه رمضان می‌رسد، بعضی‌ها در مورد استفاده از اسپری آسم برای بیماران تنگی نفس سؤال می‌کنند؛ آیا استفاده از اسپری تنفسی روزه‌ی روزه داران را باطل می‌کند یا خیر؟

دارالفتوای مصر استنشاق اسپری توسط بیماران مبتلا به آسم و شدت نیاز بیماران تنفسی را مورد مطالعه قرار داد و گفته است که استفاده‌ی بیمار از استنشاق کننده‌ی آسم در طول روزه بر صحت روزه‌ی روزه دار تأثیری نمی‌گذارد، چرا که هوای لازم از طریق این وسیله به او می‌رسد و این موضوع برای او حیاتی است.

رهبر انقلاب در پاسخ به این سوال که مبتلایان به آسم که در طول روز ناچار هستند چندین بار از اسپری تنفسی استفاده کنند روزه آن‌ها چه حکمی دارد، فرمودند: استعمال اسپری که حاوی داروی رفع تنگی نفس است برای روزه دار اشکال ندارد و موجب بطلان روزه نمی‌شود.

 

کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3zpxxb