سه‌شنبه 29 خرداد 1403 - 18 Jun 2024
کد خبر: 96901
تاریخ انتشار: 1402/08/20 09:27

خداحافظی با یارانه نقدی؛ سلام به کوپن الکترونیک

اقتصاد کشور به‌نحوی اداره می‌شود که تورم تداوم دارد؛ بنابراین هر میزان یارانه‌ای که پرداخت شود فقط در کوتاه‌مدت، قدرت خرید مردم را جبران می‌کند. اما در چنین شرایطی باید تدابیری از سوی دولت در نظر گرفته شود تا مردم با رفاه واقعی فاصله چندانی نداشته باشند.
خداحافظی با یارانه نقدی؛ سلام به کوپن الکترونیک

عصر اقتصاد_ بر همین اساس طبق آمار اعلام شده از سوی دولت ۷ میلیون نفر یارانه اضافی دریافت می کنند. شاید همین مسئله دلیلی باشد بر کاهش فشار فقری که گاهی امان مردم را می برد. در این گزارش مشاور رئیس جمهور درباره بحث سند جامعه کاهش فقر رویکردهایی ارائه داده است که در ادامه می خوانیم.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: در بحث سند جامع کاهش فقر رویکرد از حمایت‌های نقدی به حمایت‌های خدمات محور تغییر پیدا خواهد کرد.

محمدهادی زاهدی وفا در سومین جلسه کارگروه تدوین سند جامع کاهش فقر گفت: در مورد اطلاعات خانواده‌ها و شناسایی افراد دستگاه‌ها مختلف فعالیت‌هایی داشته‌اند اما این دستگاه‌ها باید کمک کنند تا یک سامانه کامل از تجمیع این اطلاعات تشکیل شود.

وی ادامه داد: در مقدمه این کار هر یک از دستگاه‌ها باید با مشخص کردن شرح کامل خدمات نیازهای اطلاعاتی خود را احصا و ارائه نمایند تا بعد از مشخص شدن نیازها، کمبودهای احتمالی در اطلاعات سامانه‌ها مشخص شود.

مشاور رئیس‌جمهور بابیان اینکه برای کاهش فقر باید از شیوه کمک‌های نقدی عبور کنیم، افزود: بعد از اجرای سیاست حمایت مستقیم و پرداخت نقدی یارانه‌ها چند بار تلاش شد از طریق دهک بندی این پرداخت‌ها هدفمندتر شود اما سامانه‌های اطلاعاتی دقت لازم را نداشتند.

زاهدی وفا اضافه کرد: در بحث کاهش فقر به‌جای پرداخت یارانه بر اساس دهک بندی باید به سراغ ارائه خدمات محور حرکت کنیم چون شیوه قبلی اگرچه در سیاست‌های رفاهی اثرگذار است اما در بحث کاهش فقر کارآمدی لازم را ندارد.

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به خدماتی که برمبنای قانون اساسی باید به مردم ارائه شود، تأکید کرد: دستگاه‌ها باید در یک ارتباط نظام‌مند امکان ارائه این خدمات به اقشار محروم جامعه را فراهم کنند.

علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این نشست با اشاره به مشکلات حمایت‌های فعلی و توزیع نامناسب یارانه کالاهای اساسی، گفت:نوع نگاه ما به مقوله مقابله با فقر باید عوض شود، نباید نوع حمایت‌های به‌گونه‌ای باشد که ما شاهد کاهش جمعیت فعال در کشور باشیم، چون این شیوه درنهایت به کاهش رشد اقتصادی و نقض حمایت از اقشار کم برخوردار منتهی می‌شود.

آقا محمدی افزود: در حال حاضر توجه زیادی به نیازهای بچه‌هایی که در خانواده‌های کم برخوردار نمی‌شود، درحالی‌که اگر از زمان بارداری مادر این حمایت‌ها انجام نشود و در ادامه مباحث تحصیلی و سلامت دنبال نگردد، ما کاری برای خاتمه دادن به چرخه فقر در این خانواده نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت بحث توانمندسازی در موضوع مقابله با فقر،تصریح کرد: بحث خانواده‌هایی که قدرت هیچ فعالیتی ندارند و باید مادام‌العمر تحت حمایت باشند جدا است اما این خانواده‌ها درصد بالایی نیستند و باید برای بقیه خانواده‌ها طرحی داشت تا باهمت خودشان از ورطه فقر نجات پیدا کنند.

گفتنی است در این نشست سامانه “سخا” کمیته امداد امام خمینی(ره) توسط معاونین این مرکز ارائه و پیشنهادهای تکمیلی برای ارتقاء سامانه توسط اعضای کارگروه مطرح شد.

۷میلیون نفر یارانه اضافه دریافت کردند

طرح کالابرگ الکترونیکی براساس مصوبه مجلس در قانون بودجه اجرا می‌شود و هدف آن تأمین کالا‌های اساسی مورد نیاز خانوار است. در این زمینه ۱۱ قلم کالا شامل؛ شیر، ماست، پنیر، مرغ، تخم‌مرغ، قند و شکر، برنج، روغن، گوشت گوساله منجمد، ماکارونی و حبوبات است که اگر هر یک از افراد حاضر در هفت دهک کم درآمد جامعه به میزان ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را از این کالا‌ها خریداری کند در آن صورت ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی هم برایش واریز می‌شود که آن را هم باید صرف خرید این اقلام کند. کالا‌های حاضر در این سبد براساس استاندارد‌های انیستیو تغذیه برای تأمین میزان کالری و پروتئین مورد نیاز افراد جامعه طراحی شده است.

استقبال ۲.۱ میلیون خانوار از مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی

علیرضا عسگریان معاون امور رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد میزان استقبال مشمولان از مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی گفت: بعد از اضافه شدن دو دهک ششم و هفتم درآمدی به طرح کالابرگ الکترونیکی با یارانه مازاد، ظرف ۱۸ روز اجرای این طرح یعنی از ۲۲ مهر تاکنون حدود ۳.۲ میلیون تراکنش بانکی انجام شده است که برآورد می‌شود، حدود ۲.۱ میلیون خانوار از این مرحله استفاده کرده باشند که اگر بُعد خانوار ۳.۲ نفر در نظر بگیریم، حدود ۷ میلیون نفر از طرح کالابرگ الکترونیکی همراه با یارانه اضافه استفاده کرده‌اند.

وی افزود: هر مرحله آزمایشی کالابرگ الکترونیکی حدود ۵۰ روز طول می‌کشد که آخرین مرحله آزمایشی دو دهک ششم و هفتم درآمدی اضافه شدند و بنابراین جمعیت مشمولان کالابرگ الکترونیکی همراه با یارانه تشویقی از ۴۱ میلیون نفر به ۶۱ میلیون نفر افزایش یافت.

معاون امور رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در مرحله آزمایشی قبل که پنج دهک درآمدی حضور داشتند کل جمعیت تحت پوشش ۴۱ میلیون نفر بود و اکنون به هفت دهک افزایش یافته و جمعیت دربرگیری آن به ۶۱ میلیون نفر رسیده است.

عسگریان در مورد تعداد فروشگاه‌های کالابرگ الکترونیکی عنوان کرد: در ابتدای طرح قرار بود ۵۰ هزار فروشگاه با طرح همکاری کنند، اما تعداد فروشگاه‌ها از ۱۴۲ هزار به ۱۴۵ هزار فروشگاه افزایش یافته است.

وی در پاسخ به اینکه مردم چگونه می‌توانند از فروشگاه‌های طرف قرارداد با کالابرگ‌های الکترونیکی باخبر شوند، گفت: کافی است برنامه کاربردی یا اپلیکیشن «شما» را نصب کنید، فروشگاه‌های اطراف را به شما نشان می‌دهد و هریک از این فروشگاه‌ها با یک پوستری مشخص شده‌اند و نزدیک‌ترین فروشگاه از طریق برنامه کاربردی شما در دسترس قرار می‌گیرد.

معاون امور رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در پاسخ به این پرسش که از ۱۱ قلم کالای مشمول کالابرگ چه کالا‌هایی بیشتر مورد تقاضای مردم در کالابرگ الکترونیکی قرار گرفته‌اند، گفت: برنج و روغن بیشترین تقاضا را داشته است.

عسگری گفت: هر کسی از هفت دهک پایین درآمدی به میزان ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را صرف خرید ۱۱ قلم کالای مدنظر در طرح کالابرگ خریداری کند ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی برایش واریز می‌شود که این ۱۲۰ هزار تومان هم باید الزماً از همان کالا‌ها خریداری شود.

وی تأکید کرد: اجرای کالابرگ الکترونیکی کاملاً اختیاری است و هیچ اجباری در کار نیست و با هریک از کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار می‌توان این خرید را انجام داد و حتی اگر سرپرست خانوار کارت بانکی خود را فراموش کرده باشد با نصب اپلیکیشن شما و وارد کردن کد خرید می‌تواند از اعتبار کالابرگی خودر قالب کالابرگ الکترونیکی استفاده کند.

منبع:عصر اقتصاد


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/368qjz