دوشنبه 27 فروردین 1403 - 15 Apr 2024
کد خبر: 104429
تاریخ انتشار: 1402/11/24 11:34

قیمت آهن آلات و عوامل موثر در آن

در شرایط کنونی که با افزایش روز افزون آهن آلات مواجه هستیم، این مجموعه سعی داشته تا بهترین قیمت ها را در نظر گیرد. آهن آلات به دلیل اهمیت زیادی که در صنایع مختلف در کشور دارند همیشه مورد توجه قرار دارند و تغییرات قیمت آهن آلات بسیار مهم می ‌باشد. در صورتی که قیمت آهن ‌آلات با تغییر مواجه شود در بازار تغییرات زیادی ایجاد خواهد شد.
قیمت آهن آلات و عوامل موثر در آن

در شرایط کنونی که با افزایش روز افزون آهن آلات مواجه هستیم، این مجموعه سعی داشته تا بهترین قیمت ها را در نظر گیرد. آهن آلات به دلیل اهمیت زیادی که در صنایع مختلف در کشور دارند همیشه مورد توجه قرار دارند و تغییرات قیمت آهن آلات بسیار مهم می ‌باشد. در صورتی که قیمت آهن ‌آلات با تغییر مواجه شود در بازار تغییرات زیادی ایجاد خواهد شد. عوامل زیادی در قیمت آهن آلات موثر هستند که هر یک از این عوامل به صورت مستقیم یا غیر مستقیم موجب کاهش یا افزایش قیمت آهن آلات  و قیمت میلگرد می ‌شوند. افراد برای خرید آهن آلات که شامل انواع محصولات فولادی و آهن هستند به قیمت آن توجه زیادی دارند. مواردی مانند رکود در تولید آهن آلات، کاهش تقاضا و یا عدم ثبات بازار، نرخ ارز و... در قیمت آهن آلات موثر است.

برای اطلاع از قیمت آهن آلات به سایت ورق کاران ساعی مراجعه کنید. این مجموعه انواع آهن آلات را با قیمت ارزان ارائه می کند بنابراین شما از طریق این مجموعه می توانید از قیمت روز آهن آلات مطلع شوید.

فاکتور های موثر در قیمت آهن ‌آلات

 افراد با توجه به رفتار بازار و پیش‌بینی قیمت آهن آلات می ‌توانند خرید آهن آلات را در زمان مناسبی انجام دهند و در معاملات خود دقت کنند. تغییرات قیمت آهن آلات از عواملی سرچشمه می ‌گیرد که با اطلاع از این عوامل می ‌توان شناخت دقیقی نسبت به تغییرات قیمت آهن‌ آلات داشت. در این مقاله می‌ خواهیم به فاکتورهای موثر بر قیمت آهن آلات یا قیمت میلگرد بپردازیم. در ادامه به عوامل موثر بر نوسانات قیمت آهن آلات می ‌پردازیم:

 • قیمت نفت

همانطور که می‌ دانید نفت در کشور ما به عنوان مهم ‌ترین صنعت شناخته می ‌شود که صادرات زیادی را در بر می ‌گیرد. به دلیل این که صنایع مختلفی به آهن آلات مرتبط هستند قیمت نفت به صورت مستقیم بر این صنایع تاثیرگذار بوده و بر قیمت آهن ‌آلات نیز موثر می‌ باشد. به طور مثال محصولات نفتی از قبیل گازوئیل و بنزین که از موارد مهم در صنایع حمل و نقل هستند و می‌ توانند تا حد زیادی و به صورت غیر مستقیم در قیمت آهن ‌آلات تاثیرگذار باشد زیرا برای خرید و فروش آهن آلات به حمل و نقل نیاز داریم.

 • حمل و نقل و تاثیر آن بر قیمت آهن آلات

 یکی از عوامل موثر دیگر در قیمت میلگرد ، حمل و نقل می ‌باشد. همانطور که می ‌دانیم برای خرید و فروش مقاطع فولادی نیاز است که آهن آلات از فروشنده به دست مشتریان برسد به همین دلیل قیمت سوخت و کرایه حمل و نقل از موارد موثر در قیمت آهن آلات می ‌باشند. از طرفی برای حمل و نقل مواد اولیه به کارخانه ‌ها نیز می ‌توان تاثیرات زیادی را در قیمت این مقاطع فولادی در نظر گرفت.

 • سیاست های موثر بر قیمت آهن آلات

سیاست یکی از موارد تاثیرگذار بر قیمت کالا ها می ‌باشد.  سیاست در انواع سیاست ‌های اقتصادی و داخلی یا خارجی تقسیم بندی می‌شود. سیاست‌ های داخلی مانند بودجه ‌های اقتصادی و تصمیمات برای کنترل تورم و سایر موارد در بازار آهن موثر می‌ باشد. همچنین سیاست ‌های خارجی نیز مانند تحریم‌ های اقتصادی و سایر موارد می ‌تواند تاثیرات بسیار زیادی بر قیمت آهن ‌آلات داشته باشد.

 • نرخ ارز و دلار

 از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن ‌آلات، نرخ ارز و دلار می ‌باشد و نرخ ارز و دلار بر قیمت تجهیزات اصلی صنعتی تاثیرگذار می ‌باشد و برای ابزار و تجهیزات نیاز به واردات این تجهیزات داریم که نرخ دلار بر واردات بسیار تاثیر می‌ گذارد و همچنین امکانات کارخانه ‌های ایرانی از خارج از کشور تامین می ‌شود. به همین دلیل نرخ ارز و دلار بسیار موثر در قیمت میلگرد و یکی از فاکتور های مهم در کل صنعت کشور محسوب می‌ شود.

 • تعطیلات

 در کشور ها تعطیلات مختلفی وجود دارد که این تعطیلات رسمی می‌ تواند بر تولیدات کارخانه ‌ها تاثیرگذار باشد به طور مثال در تعطیلات کاهش فروش و درآمد کارخانه ‌ها می ‌باشد. بنابراین با از تعادل خارج شدن عرضه و تقاضا قیمت آهن آلات دچار تغییر خواهد شد.

 • تغییرات آب و هوایی

 در برخی از ماه‌ های سال به دلیل محدودیت ‌هایی که در مصرف انرژی وجود دارد تصمیماتی از طرف دولت اتخاذ می ‌شود و این موارد می ‌تواند در فصل‌ های مختلف به شکل متفاوت باشد بنابراین تاثیر کمبود آب گاز برق و غیره می‌ تواند به تصمیمات دولت تاثیر گذارد و در نتیجه تغییرات آب و هوایی بر قیمت کالا هایی از قبیل آهن آلات موثر می ‌باشد.

 • واردات و تاثیر آن بر قیمت آهن آلات

واردات مواد اولیه یکی از مواردی است که در صنایع فولادسازی بسیار تاثیرگذار می ‌باشد. به دلیل این که واردات متاثر از قیمت ارز است و واردات باید با نرخ دلار انجام گیرد و از طرفی نرخ دلار به صورت مستقیم بر قیمت میلگرد  تاثیرگذار است.بنابراین. دلار بر واردات و واردات نیز بر قیمت آهن آلات تاثیرگذار است.

 • قیمت ضایعات آهنی

ضایعات آهنی که قابلیت بازیافت دارند برای مواد اولیه مقاطع فولادی استفاده می‌ شود. بنابراین قیمت ضایعات آهنی به عنوان بخش مهمی از مواد اولیه، برای تولید مواد فولادی به صورت مستقیم بر قیمت آهن آلات موثر می‌ باشد.

 • مواد اولیه

قیمت مواد اولیه برای تولید هر کالایی مهم می‌ باشد بنابراین مواد اولیه در تولید آهن آلات از جمله سنگ آهن، نیکول، کروم و غیره بر قیمت آهن آلات موثر است. مواد اولیه برای تولید مقاطع فولادی به کار می ‌رود، با توجه به قیمتی که دارد در قیمت میلگرد تاثیرگذار است به ویژه اگر واردات این مواد اولیه با مشکل مواجه شود می ‌توان تغییر قیمت زیادی را در بخش آهن و فولاد مشاهده کرد.

 • بورس کالا

 یکی از موارد تاثیرگذار در نوسانات قیمت آهن آلات بورس کالا می ‌باشد. معاملات آهن آلات به صورت همه روزه انجام می ‌شود و قیمت سهام شرکت‌ های فعال در این زمینه بسیار مهم است و صنایع آهن آلات به سهام شرکت ‌های فعال وابسته بوده و در نتیجه تغییر قیمت هر یک از این ‌ها بر دیگری موثر خواهد بود.

 •  صنایع وابسته

برخی از صنایع با صنایع فولادی وابسته هستند به طور مثال صنایع خودروسازی ، پتروشیمی ،قطعه سازی ،کشتی ‌سازی از این قبیل صنایع هستند.

مجموعه ی ورق کاران ساعی از مراکز معتبر فروش آهن آلات در کشورمان است. این مجموعه انواع اهن آلات را در حجم مورد نیاز شما با بهترین قیمت ارائه می کند.

https://varaghkaransaee.com/


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2awgwv