خطر جدی برای اقتصاد جهانی

صندوق بین المللی پول روز پنجشنبه با هشدار به اینکه همه گیری به پایان نرسیده است ، سیاست گذاران را به ادامه خرج کردن پول برای حمایت از اقتصاد جهانی و اطمینان برای عقب نماندن هیچ کشوری تشویق کرد.

صندوق بین المللی پول روز پنجشنبه با هشدار به اینکه همه گیر به پایان نرسیده است ، سیاست گذاران را به ادامه خرج کردن پول برای حمایت از اقتصاد جهانی و اطمینان برای عقب نماندن هیچ کشوری تشویق کرد.

صندوق بین المللی پول در پایان نشست بهار خود گفت: بدون این کمک ها ، و بودجه اضافی در این بحران برای کشورهای در حال توسعه، فقر در بسیاری از کشورها می تواند بازگردد و همچنین رکود طولانی تری را شاهد خواهند بود.

کریستالینا جورجیوا ، مدیر عامل صندوق بین المللی پول به خبرنگاران گفت ، حمایت مداوم برای «کاهش و التیام زخم های اقتصادی» لازم است.

او همچنین افزود: « ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که همه بتوانند زندگی خوبی داشته باشند.»

وزیر خزانه داری آمریکا، جانت یلن ، به این فراخوان پیوست و خواستار هزینه های «قابل توجه» جدید برای اطمینان از بازگشت صحیح خسارت وارده به بیماری همه گیر کرونا شد.

یلن گفت ، در حالی که چشم انداز اقتصادی به ویژه به دلیل حمایت قابل توجه دولت به طور قابل توجهی بهبود یافته است ، اما با توجه به عدم اطمینان زیاد و خطر ایجاد ضرر دائمی ، کاری هنوز انجام نشده است.

وزیر خزانه داری ایالات متحده به هیئت مدیره صندوق بین المللی پول گفت این تامین بودجه به کشورهای فقیر برای مبارزه با کرونا کمک می کند. البته پیشتر قانونگذاران جمهوری خواه در کنگره با ابراز اعتراض نسبت به افزایش منابع صندوق بین المللی پول ، گفتند که این افزایش به نفع کشورهایی است که به عنوان دشمنان آمریکا شناخته می شوند؛ مانند چین ، روسیه و ایران. اما وزارت خزانه داری مدعی است حق منع استفاده از این ذخایر را برای کشورهایی که مخالف سیاست های آمریکا عمل می کنند حفظ خواهد کرد.

20-01-00-pavel.jpg

 

خطر برای اقتصاد جهانی

براساس گزارش کیتکو، رئیس بانک مرکزی آمریکا ، جروم پاول ، در پانلی درباره اقتصاد جهانی در جلسات بهار صندوق بین المللی پول و گروه بانک جهانی در سال ۲۰۲۱ گفت ، با توجه به سرعت واکسیناسیون جهانی را خطر پیش رو را همچنان در نظر دارد.

هنگامی که از او خواسته شد اظهارنظر کند که آیا فدرال رزرو میزان واکسن جهانی را به عنوان یکی از عناصر هنگام تعیین موضع سیاست پولی خود در نظر می گیرد ، پاول پاسخ داد که بانک مرکزی عدم پیشرفت واکسیناسیون جهانی را خطری برای بهبود اقتصادی کل می داند.

پاول گفت: «خریداران دارایی ما تا زمانی که پیشرفت قابل توجهی در رسیدن به هدف خود مشاهده نکنیم ، ادامه خواهیم داد. ما به دنبال پیشرفت واقعی هستیم، تورم و شاخص های حداکثر اشتغال. ما واکسیناسیون جهانی را به عنوان خطری برای پیشرفتی که در نظر داریم ، آن را بررسی خواهیم کرد.»

او افزود ویروس ها هیچ احترامی به مرزها نمی گذارند. و تا زمانی که دنیا واکسینه نشود ، در معرض خطر جهش های جدید خواهیم بود و نمی توانیم فعالیت خود را در سراسر جهان از سر بگیریم.»

وی خاطرنشان کرد: هنوز خطر ابتلا به بیماری همه گیر COVID-۱۹ در ایالات متحده وجود دارد زیرا موارد ابتلا در حال افزایش هستند. "من از مردم می خواهم که واکسن بزنند. ما شیوع دیگری نمی خواهیم ؛ این روند، سرعت رسیدن به بهبود را کند می کند."

پاول درباره اقتصاد ایالات متحده گفت: به دلیل بهبود سریع و ایجاد شغل ، چشم انداز نسبت به قبل روشن تر است اما بهبود اقتصادی نابرابر و ناقص باقی مانده است.

وی گفت: "۸.۵ میلیون نفر بیکار هستند. این ناترازی بسیار جدی است." "نگرانی واقعی این است که بیکاری طولانی مدت می تواند مهارت های افراد را از بین ببرد و آنها برای بازگشت به کار مشکل پیدا کنند."

پاول افزود ، این مسئله به عنوان زخم نیروی کار شناخته می شود زیرا "میلیون ها نفر" وجود خواهد داشت که برای بازگشت به نیروی کار مشکل خواهند داشت.

رئیس بانک مرکزی تأکید کرد: جهان به همان اقتصاد بر نخواهد گشت. "متفاوت خواهد بود چون شرکتها زمان زیادی را صرف داشتن فناوری موثرتر و تعداد افراد کمتری کرده اند."

وقتی از پاول در مورد تورم سئوال شد ، پاول بار دیگر تکرار کرد که بین افزایش یکباره قیمت و تورم مداوم تفاوت وجود دارد. "تورم چیزی است که سال به سال افزایش می یابد. پاول اعتقاد دارد: با باز شدن اقتصادها و افزایش تقاضا ، قیمت ها به طور موقت بالا می روند اما با برطرف شدن تنگناها زنجیره تأمین سازگار خواهد شد. وی گفت. "افزایش قیمت موقتی خواهد بود. در این مورد هیچ قطعیتی وجود ندارد. اما اگر انتظار می رود تورم به طور مادی و مداوم به بالاتر از ۲٪ برسد ، ما واکنش نشان خواهیم داد."

پاول خاطرنشان کرد ، روش معمول برای مقابله با تورم بالا افزایش نرخ بهره است. "ابزار سنتی مهار اقتصاد و کاهش تورم [با افزایش نرخ] است. ما فکر نمی کنیم که این نتیجه محتمل باشد."

پاول نتیجه گرفت که جهان بیش از حد در کوتاه مدت تمرکز کرده و به اقدامات طولانی مدت در سمت عرضه توجه کافی ندارد. وی گفت: ما باید روی مردم و فراگیر اقتصاد سرمایه گذاری کنیم.

منبع: اقتصاد نیوز


چاپ