افزایش ۱۵۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما صحت دارد؟

در حالی انجمن شرکت‌های هواپیمایی با انتشار لیست جدید از افزایش ۱۵۵ درصدی نرخ بلیت هواپیما خبر داده که عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: این قیمت‌ها واقعی نیست.

بر اساس تصمیم انجمن شرکت‌های هواپیمایی قرار است از اول آبان‌ماه امسال همزمان با کاهش ظرفیت صندلی پروازهای داخلی نرخ بلیت هواپیما به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. دیروز رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این‌باره گفته بود: نه دولت و نه سازمان هواپیمایی کشوری هیچ دخالتی در افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی ندارند.

دهقانی زنگنه با بیان این که سازمان هواپیمایی به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ کرده که از اول آبان ماه هواپیما باید با ظرفیت ۵۰ و ۶۰ درصدی پرواز کند، افزود: ایرلاین ها، انجمن شرکت‌های هواپیمایی دارند و بر اساس بخشنامه ۵۰ و ۶۰ درصدی و همچنین نرخ دلار، برای آنها نرخ‌های جدید را تعیین کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید مجدد بر این که دولت و سازمان هواپیمایی کشوری در نرخ‌گذاری بلیت پروازها هیچ دخالتی ندارند، تصریح کرد: در زمان حاضر نرخ بلیت تهران-مشهد حدود ۶۰۰ هزار تومان است که در نرخنامه جدید نیز همین رقم درج شده است.

در ادامه دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه برای افزایش نرخ بلیت هواپیما نیازی به مجوز سازمان هواپیمایی کشوری نداریم گفت: نرخ جدید بر اساس دلار ۲۷ هزار تومانی تعیین شده است.

مقصود اسعدی سامانی در واکنش به این سوال که آیا افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی مجوز سازمان هواپیمایی کشوری را دارد اظهار کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه نرخ بلیط پروازهای داخلی آزادسازی شده است لذا شرکت‌های هواپیمایی برای تطبیق با وضعیت حمل‌ونقل هوایی اقدام به نرخ‌گذاری نرخ بلیط هواپیما می‌کنند.

وی تصریح کرد: نرخ کنونی بلیط هواپیما بر اساس دلار ۱۱ هزار تومانی تعیین شده از سوی دیگر بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا از اول آبان ماه شرکت‌های هواپیمایی باید به حداکثر از ۶۰ درصد ظرفیت صندلی‌های خود استفاده کنند، این مسئله به همراه نرخ دلار ۲۷ هزار تومانی باعث شده تا قیمت‌گذاری جدید توسط انجمن شرکت‌های هواپیمایی انجام شود.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی یادآور شد: در جلسات با ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا بارها تاکید کردیم امکان شیوع ویروس کرونا در داخل هواپیما با توجه به تمهیدات انجام شده وجود ندارد اما با این وجود اعلان‌های داخلی از اول آبان ماه ۹۹ باید با ۶۰ درصد ظرفیت خود اقدام به مسافر گیری کنند.

این در حالی است که امروز عضو کمیسیون عمران مجلس از ورود به پرونده افزایش نرخ بلیت هواپیما خبر داده و نرخنامه جدید را غیرواقعی اعلام کرده است.

اقبال شاکری در واکنش به افزایش ۱۵۵ درصدی نرخ بلیت پروازهای داخلی، افزود: قطعا این اقدام به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، چراکه مردم توان پرداخت چنین هزینه هایی برای خرید بلیط هواپیما را ندارند.افزایش ناگهانی و بدون برنامه نرخ ها، فشار سنگینی به مردم و مسافران وارد می‌کند و قطعا این رویکرد موجب کاهش استقبال مردم برای استفاده از پروازهای داخلی خواهد شد.

وی با بیان اینکه نرخ‌نامه جدید حمل‌ونقل هوایی متناسب با هزینه‌های مصرفی ایرلاین‌ها نیست، افزود: بعد از اعلام نرخ‌نامه جدید، دلایل افزایش قیمت‌ها و تناسب این مسائل با میزان هزینه‌ها را بررسی کردم، حتی با چندین کارشناس و مسئول مرتبط نیز در این رابطه صحبت کردم، از این رو به نظر می‌رسد نرخ‌های اعلامی به هیچ وجه واقعی نیست.
وی تاکید کرد: قطعا در نشست آتی کمیسیون عمران مجلس موضوع افزایش ناگهانی و چشمگیر نرخ پروازهای داخلی با حضور مسئولان مربوطه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 
منبع: تسنیم


چاپ