دلایل وزیر بهداشت برای وارد نشدن واکسن آمریکایی کرونا

وزیر بهداشت گفت: چطور ممکن است کشوری که به دلیل تحریم‌ها مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند امریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی‌‌داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه کند؟

سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در مازندران درباره واردات واکسن کرونا اظهار کرد: در این راستا مقام معظم رهبری فرمایشاتی داشتند؛ در فرمایش ایشان دو نکته بود؛ یکی این‌‌که از امریکا و انگلیس واکسن کرونا نخرید؛ من علت این امر را عرض می‌‌کنم.

ما در این ایام، سختی‌‌های زیادی کشیدیم؛ در کشورهای مختلف پول داشتیم ولی امریکایی‌‌ها اجازه ندادند ما برای بیمار مستأصل، کودک و جوان و پیر این ممکلت، دارو جابه‌‌جا کنیم؛ شما می‌‌بینید که علیرغم نوسانات قیمت برخی از کالاهای ضروری، ما در رابطه با دارو تنش اساسی نداشتیم اما نمی‌‌دانید بر ما چه گذشته است که این دستاورد در کشور حاصل شده است.

وی ادامه داد: ما روز و شب‌‌های سختی گذراندیم و ۹۹ درصد این سختی‌‌ها به دلیل ظلمی است که امریکایی‌‌ها به ما کردند. ما وقتی می‌‌خواستیم از کره جنوبی که پول ما در آن جا بلوکه شده است، "رپید تست" بیاوریم امروز و فردا کردند و در نهایت هم گفتند امریکایی‌‌ها به ما اجازه نمی‌‌دهند این تست‌‌ها را به شما بدهیم.

وی با اشاره به پیوستن ایران به کووکس گفت: در این سازوکار کووکس، ما قرار بود قسط اول که ۵۲ میلیون دلار است را بفرستیم؛ یک ماه و نیم برای چرخش این حساب معطل ماندیم.
شما نمی‌‌دانید ما چه خون دلی خوردیم که این پول جابه‌جا شود؛ حالا چطور ممکن است کشوری که مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند امریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی‌‌داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه کند؟

کدام عقل سلیمی باور می‌کند کسی که برای بیمار ما از پول خود ما اجازه حمل‌ونقل دارو نداده است حالا برای افراد سالم ما واکسن هدیه کند؟ این امر با عقل جور در نمی‌‌آید.
نمکی با بیان این‌‌که مقام معظم رهبری گزارش‌‌های متعددی در عرضه سیاست، اقتصاد و مسائل مختلف کشور دریافت می‌کنند؛ گفت: یکی از این گزارش‌‌ها، گزارشی علمی در حوزه واکسن کروناست؛ واکسنی که به روش "m RNA" دارد ساخته می‌شود، مقالات زیادی درباره‌‌اش وجود دارد که تردید‌‌هایی درباره‌‌اش اعلام می‌کنند؛ ساخت واکسن در جهان به هر صورت فرآیند‌‌هایی می‌‌طلبد که در رابطه با کووید۱۹ به دلیل موج سنگین بیماری و زیاد بودن تلفات کرونا ۱۹ این فرآیند‌‌ها را کوتاه کرده‌‌اند.

در رابطه با ام آر ان ای، سال‌های پیش مقالاتی چاپ شد که گفته شد در ایمونوتراپی سرطان می‌‌تواند مؤثر باشد و بعدها مشخص شد که در ساخت واکسن نیز می‌‌تواند مؤثر باشد اما هرگز فاز چهارم کارآزمایی بالینی شروع نشده است.
در خود امریکا، مقالاتی چاپ شد که گفته شد m RNA می‌‌تواند عوارضی از جمله ایجاد بیماری‌‌های خودایمنی داشته باشد. ممکن است ام‌‌آران‌‌ای با دستکاری سیستم ایمنی آن را بهم بریزد و بسیاری از افراد در خود امریکا و اروپا این واکسن را به دلیل تشکیکی که ایجاد شده نمی‌‌زنند؛ حالا که به رهبری که مانند پدر یک خانواده هستند گفته‌‌اند این شیوه معالجه برای فرزندانت ممکن است عارضه ایجاد کند، حق دارند که مسئولان کشور را از چیزی که در رابطه با آن تشکیک ایجاد شده است منع کند.

وزیر بهداشت افزود: مقام معظم رهبری از ابتدا همراه ما بودند؛ حمایت کردند و الان هم دلسوزانه می‌‌گویند که آقای وزیر و مسئولان کشور، این گزارش‌‌هایی که من دریافت کرده‌‌ام و مقالاتی که برای من ترجمه کرده‌‌اند نشان می‌دهد واکسن‌‌ها عوارضی دارد و مراقب باشید.نمکی ادامه داد: اگر قضاوت‌‌های کارشناسی ما چیزی جز این امر را ثابت کند گزارش خود را تقدم ایشان خواهیم کرد؛ ما می‌‌دانیم که امروز، برای قضاوت درباره واکسن کرونا زود است. فرمایش رهبری مبنی بر منع ورود واکسن از برخی منابع، متکی بر دیرینه شیطنت‌‌آمیز کشورهای امریکا و انگلیس در مسائل ما و جنبه‌‌های علمی است.چاپ