کرونا همچنان اصلی‌ترین ریسک 2021

سال ۲۰۲۰ یکی از سخت‌ترین سال‌های معاصر برای اقتصاد جهان بود و رشد اقتصادی بسیاری از کشورها به کمترین سطح تاریخی خود رسید. هرچند اکنون انتظار می‌رود روند احیای رشد اقتصادی جهان در سال آینده شدت بگیرد اما کرونا همچنان اصلی‌ترین ریسک بر سر راه اقتصاد جهانی در سال آینده خواهد بود.

فایننشیال‌تایمز به مناسبت فرا رسیدن سال ۲۰۲۱ با تعدادی از تحلیلگران مالی و کارشناسان بازار برای معرفی مهم‌ترین ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصاد جهانی در سال جدید میلادی گفت‌وگو کرد.
وینست مورتیه، قائم‌مقام صندوق سرمایه‌گذاری آموندی گفته معامله‌گران امید زیادی به اثربخشی واکسن کرونا بسته‌اند و امیدوارند به‌تدریج شاهد پایان کابوس کرونا در جهان و آغاز دوباره زندگی عادی باشیم. گذشته از موضوع کرونا در گزارش فایننشیال تایمز به شاخص‌های اصلی و اثرگذار اقتصاد جهان اشاره شده است. از جمله موضوع تورم و نرخ دلار. اکنون در بسیاری از کشورهای جهان تورم یا در سطح منفی یا تنها اندکی بالاتر از صفر درصد قرار دارد و این مسئله آزادی عمل بانک‌های مرکزی را در اجرای سیاست‌های پولی و مالی به‌شدت محدود کرده ‌است.


نرخ تورم برای سال آینده میلادی نیز یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده مسیر حرکت بازارهای جهانی خواهد بود. دلار نیز امسال را با کاهش متوسط عجیب و کم‌سابقه ۶ درصدی مقابل ارزهای معتبر جهانی به پایان رساند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند دلار سال آینده نیز عملکرد ضعیفی خواهد داشت و می‌تواند روی روند معاملات مالی اثرگذار باشد.


امید به احیا


 بانک دویچه کشور آلمان نیز گزارش تازه‌ای درباره وضعیت اقتصادی جهان ارائه داده و در این گزارش نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ را نیز پیش‌بینی کرده است. در این گزارش، نرخ رشد اقتصادی جهان در سال جدید بیش از پیش‌بینی‌های قبلی بود اما تاکید شد دو فاکتور مهم می‌تواند روی روند احیای اقتصاد جهان تاثیر منفی داشته باشد.

به‌گزارش ایسنا، این گزارش که «امید به احیا» نام دارد از خبر کشف واکسن کرونا و شروع توزیع آن در آینده نزدیک به‌عنوان یک خبر فوق‌العاده مثبت و عاملی برای احیای اقتصاد جهان نام برده است.
بانک دویچه در گزارش خود نوشت: «تزریق واکسن از انتهای سال۲۰۲۰شروع ‌شده و پیش‌بینی می‌شود ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۱ چندین واکسن در جهان مورد تایید قرار گرفته و میزان تولید این واکسن‌ها به اندازه‌ای باشد که بخش زیادی از جمعیت جهان تا فصل دوم سال ۲۰۲۱ واکسینه شوند. در آن زمان زندگی به وضعیت عادی بازخواهد گشت.»

این بانک پیش‌بینی می‌کند توزیع همگانی واکسن در کشورهای صنعتی در فصل نخست سال ۲۰۲۱ شروع شود و در فصل دوم کشورهای در حال توسعه و بازارهای در حال‌گذار هم می‌توانند به این واکسن در سطح عمومی دسترسی داشته باشند.
 بانک دویچه پیش‌بینی می‌کند در سال ۲۰۲۱، اقتصاد امریکا با نرخ ۴ درصد رشد کند و نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو به ۵.۶ درصد برسد. همچنین رسیدن نرخ رشد اقتصادی چین به مرز ۹.۵ درصد در سال ۲۰۲۱ هم با توجه به شرایط مطلوب اقتصاد این کشور در سال جاری، قابل پیش‌بینی است.


ریسک‌های اصلی مانع رشد


بانک دویچه، نخستین ریسک در مسیر رشد اقتصادی جهان را تاخیر در تولید انبوه واکسن و توزیع آن به تمامی کشورهای جهان می‌داند. این خطر در شرایطی که نرخ همه‌گیری کرونا افزایش پیدا کرده و شمار زیادی از مردم درگیر این بحران هستند، خطری بسیار جدی است.

البته تولید واکسن و تایید آن ازسوی سازمان‌های بهداشتی و دارویی کشورهای گوناگون یک طرف ماجراست و در سوی دیگر ماجرا، تمایل مردم به دریافت واکسن قرار دارد. در ماه‌های اخیر جنبش‌های مخالفت با دریافت واکسن در بسیاری از کشورهای صنعتی راه افتاده و برخی از دولت‌ها هم به‌طور رسمی اعلام کرده‌اند که دریافت واکسن را در کشور اجباری نخواهند کرد. اما اگر اکثریت مردم یعنی بیش از ۷۰ درصد واکسن را دریافت نکنند نمی‌توان انتظار کنترل این ویروس و همه‌گیری ناشی از انتشار آن را داشت.

دومین ریسکی که اقتصاد جهان را در سال بعد تهدید می‌کند، خطر ناشی از بحران‌های مالی است؛ بحران‌هایی که به‌دلیل عملکرد بانک‌های مرکزی و مقامات مالی کشورها برای مبارزه با چالش‌های ناشی از همه‌گیری ایجاد خواهدشد. بانک‌های مرکزی از سیاست تزریق به اقتصاد و کاهش نرخ بهره بانکی استفاده کردند تا مانع از تشدید بحران مالی شوند. این سیاست در کشورهای صنعتی با جدیت پیگیری شد و افزایش حجم نقدینگی زمینه را برای افزایش تورم و افزایش بدهی دولتی فراهم کرده است. این ریسک بسیار بزرگی برای اقتصاد جهان است، زیرا می‌تواند توان مقابله با چالش‌های بعدی اقتصادی را در کشورها از بین ببرد و مشکلات زیادی را برای جهان به همراه بیاورد. در صورتی‌که اجرای سیاست تزریق برای مدت زیادی ادامه پیدا کند باید منتظر مشاهده این بحران در اقتصاد و تاثیر بلندمدت آن در اقتصاد جهان باشیم.


جولان آسیا در بین اقتصادهای برتر جهان


براساس گزارش ارائه‌شده ازسوی بانک جهانی، با نگاهی به تولید ناخالص داخلی در سراسر جهان با قیمت‌های ثابت سال ۲۰۱۷ میلادی، چین با مجموع ارزش تولید ناخالص داخلی ۲۲.۵تریلیون دلاری، در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان شناخته شد.

نکته قابل‌توجه اینکه با وجود آسیب‌های واردشده بر اثر ویروس کرونا بر کشور مبدا شیوع آن، چین در سال۲۰۲۰ همچنان در صدر فهرست بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان قرار گرفت. نکته دیگر اینکه کشورهای آسیایی در بین ۸ اقتصاد برتر جهان، بهترین چشم‌انداز رشد را حتی در میان بیماری همه‌گیری جهانی از خود نشان داده‌اند.

طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود چین و ایالات متحده تا سال ۲۰۲۴ میلادی در صدر این رتبه‌بندی باقی مانده است و اقتصاد اندونزی از آلمان پیشی بگیرد. همچنین انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰، هند با پشت سر گذاشتن امریکا، به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ کره زمین شناخته شود. در آن زمان، چین نیز از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان خواهد بود، رکوردی که هنوز در دست ایالات متحده است.


چاپ