نخستین عوارض واکسن کرونا در آمریکا

علاوه بر موارد متعدد بروز حساسیت در دریافت‌کنندگان واکسن کرونای شرکت فایزر، یک پرستار امریکایی چند روز پس از تزریق این واکسن به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شد.

تنها چند روز پس از توزیع واکسن کرونای متعلق به شرکت «فایزر» موارد متعددی از حساسیت و یک مورد ابتلا به کرونای دریافت‌کننده این واکسن گزارش شده است.

باگذشت بیش از یک هفته از تزریق واکسن فایزر به یک پرستار امریکایی وی همچنان از عوارض آن رنج می‌برد.
روزنامه «نیویورک‌تایمز» پیش‌تر نوشته بود دو پرستار در ایالت آلاسکای امریکا به واکسن فایزر حساسیت نشان داده‌اند. یکی از این پرستارها که هیچ‌گونه سابقه حساسیت نداشته، تنها ۱۰ دقیقه پس از دریافت این واکسن دچار واکنش «آنافیلاکتیک» شد.

به نوشته این روزنامه، پیش‌ازاین نیز، مواردی از حساسیت و بروز عوارض جانبی در دریافت‌کنندگان واکسن کرونای فایزر در انگلیس گزارش شده است.
همچنین به نوشته نشریه «نیوزویک»، چهار تن از اعضای کادر درمانی آلمان روز یکشنبه بعد از دریافت واکسن فایزر بستری شدند.

بنا بر اعلام مقام‌های منطقه فرپومرن-روگن آلمان، علت بستری شدن این اعضای کادر درمانی اشتباه انسانی درزمینهٔ میزان واکسن تزریقی بود و آنها پنج برابر بیشتر از حجم و میزان موردنیاز در هر واکسن، واکسن فایزر-بیون‌تک دریافت کردند.
از سوی دیگر، به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز»، یک پرستار امریکایی ۴۵ ساله، تنها یک هفته پس از دریافت واکسن فایزر به ویروس کرونا مبتلا شده است.

یک پزشک امریکایی در توضیحی در این خصوص گفت، ابتلای فرد دریافت‌کننده واکسن کرونا پس از یک هفته امری طبیعی است زیرا ایمنی حاصل از این واکسن حدود دو هفته بعد از تزریق آن به وجود می‌آید.

به نوشته اِن.‌بی.‌سی نیوز، ابتلای این پرستار به ویروس کرونا پس از دریافت واکسن نشان می‌دهد توصیه کارشناسان در خصوص ادامه دادن به اقدامات پیشگیرانه از سوی شهروندان از جمله شستن مرتب دست‌ها، زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تا سال آینده جدی است.

تأیید واکسن فایزر از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا و توزیع آن در این کشور در حالی انجام شده است که مقامات بهداشتی هشدار داده بودند بررسی‌های لازم بر روی این واکسن هنوز به اتمام نرسیده‌اند.
تأیید واکسن فایزر در انگلیس حتی زودتر از امریکا صورت گرفت و «آنتونی فائوچی» از مقامات گروه مقابله با ویروس کرونا در دولت امریکا، آن را اقدامی عجولانه توصیف کرد.

 


منبع: آنا


چاپ