با باجه خبری صمت همراه شوید (1399/09/08)

افزایش ۳۵.۵ درصدی مانده تسهیلات بانکی

آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۳۶.۷ درصدی مانده سپرده‌ها و ۳۵.۵ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان مرداد ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.

به‌گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مرداد سال ۹۹ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها افزون بر ۳۰۹۴۴.۷ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۸۳۱۳.۹ هزار میلیارد ریال (۳۶.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۳۷۸۱.۸ هزار میلیارد ریال (۱۳.۹ درصد) افزایش نشان می‌دهد.
بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۶۷۷۱.۴ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۷۶.۶ هزار میلیارد ریال است.
مانده کل تسهیلات افزون بر ۲۱۸۰۱.۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۵۷۱۲.۵ هزار میلیارد ریال (۳۵.۵ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۲۴۴۶.۱ هزار میلیارد ریال (۱۲.۶ درصد) افزایش داشته است.

بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۳۹۴۱.۹ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۷۶.۳ هزار میلیارد ریال است.
نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۷.۷ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۱.۶ و ۱.۷ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
نسبت یادشده در استان تهران ۹۰.۹ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۱۱.۲ درصد است.
بانک مرکزی اعلام کرده یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.


استفاده از عناوین نهادهای پولی ممنوع!


بانک مرکزی اعلام کرد: استفاده از عنوان موسسه اعتباری، تعاونی اعتباری، شرکت واسپاری (لیزینگ)، شرکت صرافی و صندوق قرض‌الحسنه در تابلو، سربرگ و مکاتبات بدون داشتن مجوز از بانک مرکزی ممنوع است. به‌گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، این بانک اعلام کرد: فهرست نهادهای پولی مجاز در زیر منوی نظارت بانکی سایت بانک مرکزی قرار دارد. بر این اساس، این فهرست به‌طور مرتب در حال بروزرسانی است و هموطنان برای اطلاع از نام و مشخصات بانک‌ها و نهادهای پولی مجاز و آخرین تغییرات در این حوزه، فقط به وب‌سایت بانک مرکزی مراجعه کنند. رسانه‌ها نیز در انتشار اخبار و گزارش‌های خود قید «مجاز» یا «غیرمجاز» بودن بانک‌ها و نهادهای پولی را مدنظر قرار دهند.


فروش اوراق دولتی ۴ برابر شد


دولت طی ۲۴ مرحله حراج اوراق بدهی از خرداد تا آبان امسال، ۷۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان منابع مالی را جذب کرده و در آبان، فروش اوراق ۴.۵ برابر شده است. به‌گزارش مهر، عملیات بازار باز و حراج اوراق دولتی چند ماهی است پایش به ادبیات تأمین مالی و مدیریت نرخ سود باز شده و شرایطی را فراهم کرده تا دولت بتواند از محل آن، تأمین مالی لازم را انجام دهد. نگاهی به آمار منتشرشده از سوی دولت درباره حجم معاملات در عملیات بازار باز نشان می‌دهد دولت از ابتدای خرداد تا ۲۰ آبان امسال توانسته فضای مناسبی را برای تأمین مالی از طریق فروش اوراق تجربه کند که بر این اساس، در مجموع طی ۲۴ مرحله حراج اوراق دولتی در عملیات بازار باز، ۷۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان منابع مالی برای دولت تأمین شده است. نکته حائز اهمیت آن است که فروش اوراق در آبان که اتفاقا بیشترین فراز و نشیب‌های بورسی هم تجربه شده و به‌نوعی تأمین مالی را با وقفه همراه کرده، نسبت به مهرماه رشد ۴.۵ برابری داشته است.

بانک مرکزی به نمایندگی از سوی دولت در خردادماه ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان، تیرماه ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، در مردادماه ۱۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان، در شهریورماه ۱۰ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان، در مهرماه ۱ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان و در آبان ماه ۶ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان از طریق فروش اوراق دولتی، منابع مالی جذب کرده است. بر این اساس، دولت در مهرماه کمترین میزان تأمین مالی ماهانه از محل فروش اوراق بدهی را در مهرماه با فروش ۱ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان و بیشترین تأمین مالی ماهانه را در تیرماه با فروش ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی انجام داده است.


سرمایه‌گذاری مردم در طرح ملی مسکن


مدیرعامل یک بانک دولتی درباره روند پیشرفت اقدامات و برنامه‌های مرتبط با تأمین مالی طرح اقدام ملی مسکن از واریز ۴هزار میلیارد تومان از سوی متقاضیان خبر داد.
به‌گزارش بانک عامل بخش مسکن، محمود شایان با بیان اینکه شکل و میزان حمایت مالی- اعتباری بانک از پروژه‌های مسکن‌سازی در طرح اقدام ملی حکایت از اقدامات دو سویه این بانک برای تأمین مسکن اقشار هدف دولت دارد، اظهارکرد: از ابتدای اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن تا پایان آبان، ۱۵۸ هزار و ۲۹۶ نفر از متقاضیان واجد شرایط این طرح در سراسر کشور، در بانک اقدام به افتتاح‌حساب کردند. از این تعداد بیش از ۱۰۰ هزار نفر تاکنون بخش‌هایی یا همه قسمت اول آورده نقدی تعیین شده از سوی وزارت راه و شهرسازی را به حساب خود واریز کرده‌اند.

وی افزود: مجموع پرداختی آورده نقدی پیش خریداران واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن از مشارکت ۴ هزار میلیارد تومانی متقاضیان حکایت دارد. از مجموع افرادی که در بانک به‌عنوان متقاضیان واجد شرایط مسکن ملی، افتتاح‌حساب انجام داده‌اند، حدود ۱۰ هزار نفر، ساکن تهران هستند و در پروژه‌های استان تهران، ثبت‌نام انجام داده‌اند. شایان گفت: طبق ضوابط به تصویب رسیده در وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان مسکن ارزان در طرح اقدام ملی بعد از آنکه ازسوی ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، از بابت واجد شرایط بودن پالایش می‌شوند و به آنها اعلام می‌شود که شرایط لازم برای ورود به طرح را دارند، لازم است در مرحله بعد، این افراد در یکی از شعب بانک تخصصی بخش مسکن در شهر محل سکونت خود نسبت به افتتاح حساب برای پرداخت سهم‌شان در طرح اقدام کنند.
مدیرعامل بانک دولتی عامل بخش مسکن درباره روند پیشرفت تأمین مالی طرح اقدام ملی مسکن تأکید کرد: میانگین پرداخت آورده نقدی در مرحله نخست از سوی متقاضیان واجد شرایط حدود
 ۴۰ میلیون تومان است.


پاسخگویی گمرک آنلاین شد


گمرک ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹ و با توجه به آماده بودن بستر ارتباط الکترونیکی با ادارات و واحدهای مختلف ستاد مرکزی این سازمان، ذی‌نفعان می‌توانند از طریق سامانه‌های الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری، مسائل و مشکلات و درخواست‌های خود را مطرح و پیگیری کنند.

به‌گزارش ایلنا، در این اطلاعیه با اشاره به تأکید وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و مقررات وضع‌شده از جمله اجرای محدودیت‌های اخیر آمده است:
 گمرک ایران با راه‌اندازی سیستم‌های الکترونیکی برقراری ارتباط آنلاین و از طریق پورتال سازمانی گمرک به نشانی www.irica.ir پاسخگوی خدمت‌گیرندگان بوده و از ذی‌نفعان گمرک می‌خواهد حتی‌المقدور از مراجعه حضوری به ستاد مرکزی سازمان خودداری کنند.

در این اطلاعیه همچنین اضافه شده است: در صورت ضرورت به مراجعه حضوری ارباب‌رجوع و همکاران گمرکات اجرایی به ستاد گمرک، متقاضیان می‌توانند ضمن هماهنگی با دفتر مدیرکل واحد مربوط، نسبت به انجام امور خود اقدام کنند و همکاران گمرکی نیز طبق برنامه شیفت‌بندی در محل کار خود حضور داشته و همچنان آماده پاسخگویی هستند.


چاپ