میزان بالای زیان در آبان ماه برای سرمایه‌گذاران

آخرین هفته آبان ۹۹ بازار سرمایه برخلاف هفته‌های گذشته روزهای آرامی را پشت سر گذاشته و برای چند روز متوالی سبزپوش ماند. اما در بازارهای موازی نظیر سکه و ارز روزهای سرشار از نوسان را از سر گذراندند و میزان زیان ثبت شده در ماه آبان برای سرمایه‌گذاران در این بازارها بالا بود.

بازارهای ایران در آخرین هفته آبان ماه روندی نزولی را تجربه کردند، هر چند بعد از سه ماه بورس به صدر پربازده‌ترین بازارها بازگشت اما این بدان معنا بود که سبزپوشی یک هفته‌ای سبب شد زیان کمتری متوجه سرمایه‌گذاران بازار سرمایه در ماه آبان شود.

 بورس در هفته پایانی آبان، سبزپوش بود و این سبزپوشی سبب شد سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه در ماه آبان افتی دو درصدی را شاهد باشند. از سوی دیگر بازار دلار در این دومین ماه پاییز افتی ۱۰ درصدی و بازار سکه افتی ۱۸ درصدی را شاهد بود. به این ترتیب زیان ده‌ترین بازار ایران بازار سکه بود که این زیان هنگفت تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و تخلیه حباب در بازار سکه شکل گرفته است.قیمت سکه در نخستین روز آبان ماه کمی بیش از ۱۵ میلیون تومان بود. در آخرین کاری آبان نرخ به کمتر از ۱۲ میلیون تومان رسید و هر قطعه سکه در محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان فروخته شد. نرخ دلار نیز در نخستین روزهای آبان در کانال ۲۹ هزار تومان قرار داشت و در پایان آخرین روز کاری آبان ماه به نیمه کانال ۲۵ هزار تومان رسید تا یکی از زیان ده‌ترین ماه‌ها در بازار طلا و سکه به ثبت برسد.

کانال شکنی دلار و یورو

در آخرین هفته آبان ۹۹، نرخ ارز و سکه نسبت به هفته‌های نخست این ماه کاهش چشمگیر یافت به طوری که نرخ دلار وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد و سکه نیز رکورد بازگشت به کانال ۱۱ میلیون تومان را زد. در چهارمین هفته آبان ۹۹ بازار ارز روند نزولی داشت به طوریکه دلار از نرخ ۲۶ هزار و ۸۵۰ تومان به نرخ ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان رسید که در مجموع این هفته از نرخ دلار یک هزار و ۲۳۰ تومان کاسته شده است و همچنین یورو از نرخ ۳۱ هزار و ۷۷۰ تومانی به نرخ ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید که کاهشی یک هزار و ۴۷۰ تومانی داشته است.


چاپ