چه کسانی کمتر به کرونا مبتلا می شوند؟

مطالعه پژوهشگران نشان می‌دهد احتمال ابتلا به بیماری کووید۱۹ در افراد مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی کمتر است و در صورت ابتلا، از نوع خفیف خواهد بود.

همچنین پژوهشگران دریافتند مرگ و میر در بین بیماران روماتیسمی در صورت ابتلاء به کووید۱۹ بسیار کم است.

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری روماتیسمی با داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی تحت درمان قرار می‌گیرند که آنها را مستعد ابتلاء به عفونت می‌کند. اما با شروع پاندمی کرونا ویروس معلوم نبود که وضعیت این گروه از افراد در ابتلاء به کووید ۱۹ چگونه بود.

برخی مطلعات نشان می‌دهند که داروهای مربوط به بیماران آرتروزی می‌تواند تأثیر حفاظتی داشته باشد. به همین خاطر پژوهشگران به بررسی این موضوع پرداختند.

«آکیل سود»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تکزاس، در این باره می‌گوید: «ما در مطالعه خود به بررسی این موضوع پرداختیم که چقدر بیماران روماتیسمی در صورت ابتلاء به کووید ۱۹ آسیب پذیر هستند.»

محققان اطلاعات دموگرافیک و استفاده بیماران از درمان‌های هدفمند با مهارکننده‌های Janus kinase را استخراج کردند. سپس پیامدهای ناشی از کووید ۱۹ را اندازه گیری کردند: بستری شدن در بیمارستان، بستری شدن در ICU و مرگ. بیماران بر اساس علائم بالینی خود به دو گروه شدید یا دارای خطر نارسایی تنفسی یا عوارض تهدید‌کننده زندگی یا غیرشدید تقسیم شدند.

در بررسی نهایی ۶۰۹۵ بیمار مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی، ۲۸ درصد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) و ۷ درصد مبتلا به آرتریت پسوریازیس (PsA) شناسایی شدند. درکل ۶۸ درصد بیماران کرونایی از داروهای بیولوژیک، ۳۱ درصد از داروهای ضد TNF و ۶ درصد از مهار کننده‌های Janus kinase استفاده می‌کردند. در میان بیمارانی که به ویروس کرونا آلوده شده بودند، ۹۱ یا ۷۳ درصد هرگز در بیمارستان بستری نشدند. ۱۳ بیمار بستری در بیمارستان نیاز به پذیرش در ICU داشتند و چهار بیمار هم فوت کردند.

 
 
منبع: بهداشت نیوز


چاپ