با باجه خبری صمت همراه شوید (1399/08/10)

توقع جامعه از بانک مرکزی کنترل تورم است

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به سختی‌های سیاست‌گذاری پولی و کنترل نقدینگی در شرایط تحریم و شیوع ویروس کرونا، نوشت: امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستى نیست که توفیق قطعى داشته باشد و برهمین اساس به‌دنبال روش‌های دیگرى براى کاهش فشار تورمى در بازارهاست. به گزارش ایرنا عبدالناصر همتی در صفحه مجازی یادداشتی با عنوان «اهداف و ابزار بانک مرکزى» نوشت. رئیس کل بانک مرکزی نوشته است: در طول حدود دو سال گذشته، بانک مرکزى تحت فشار فزاینده‌اى بوده که دلیل اصلى آن، شدت گرفتن تحریم‌ها و شوک منفى عرضه، آن‌هم در شرایطی که نیروى انباشته شده نقدینگى هم در حال تخلیه شدن روى قیمت‌ها بود. مشکلات دیگر، از جمله کرونا و کسرى بودجه نیز به تشدید اجتناب‌ناپذیر رشد نقدینگى منجر شده است. سیاست‌گذاری پولى براى مقابله با شوک منفى عرضه حتى در شرایط معمول هم دشوار است تا چه برسد به اقتصاد ایران که با انبوهى از مشکلات ساختارى نیز مواجه است. وظیفه اساسى بانک مرکزى ثبات قیمت‌ها و پس از آن جلوگیرى از رکود و کاهش تولید است. واضح است، مطابق نظریه اقتصادى، امکان دستیابى به هدف‌های زیاد با تعداد محدودى ابزار وجود ندارد.

 نظر به خطرى که تشدید نگران‌کننده تورم به صورت آسیب‌های جدی به دهک‌هاى متوسط و پایین جامعه و ایجاد عدم‌اطمینان و نیز ممانعت از تداوم فعالیت‌هاى تولیدى دارد، منطقی است که توقع جامعه بر تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم باشد. با وجود درد و رنجى که ملت ما از تحریم‌ها دیده، اقتصاد ایران، آن‌طور که امریکا تصور می‌کرد دچار فروپاشى نشده و نشانه‌هاى فاصله گرفتن از عمق رکود را نمایان کرده است و تمام تلاش بانک مرکزى باید معطوف به کنترل تورم به هر طریق ممکن و تداوم وضعیت روبه بهبود بخش حقیقى باشد.

بانک مرکزى به‌خوبى واقف است که با توجه به وجود شوک منفى عرضه، ناترازى بانک‌ها و نیاز مالى دولت، امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستى نیست که توفیق قطعى داشته باشد و برهمین اساس به‌دنبال روش‌های دیگرى براى کاهش فشار تورمى در بازارهاست. البته با ابزارهای در اختیار، روند نرخ سود بین بانکی نیز تعدیل خواهد شد.


تجلیل از بانک ملت در همایش ملی سالانه نفت

لوح سپاس همایش ملی سالانه نفت ۲۰۲۰ OILEX به بانک ملت به‌عنوان بانک فعال و برتر در حوزه انرژی اعطا شد. به‌گزارش روابط‌عمومی بانک ملت، در همایش ملی سالانه نفت و با هدف معرفی طرح‌ها و دستاوردهای برتر صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران بانک ملت به‌دلیل حضور فعال در حوزه انرژی مورد تجلیل قرار گرفت. بر اساس این گزارش، همایش یادشده با حمایت وزارت نفت، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری، ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی در این حوزه برگزار شد.


اعلام اسامی برندگان قرعه کشی اقتصاد نوین

اسامی برندگان قرعه‌‏کشی هشتمین دوره جشنواره حساب‏‌های قرض‌‏الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین اعلام شد. 
به‌گزارش روابط‌عمومی بانک اقتصادنوین، بر این اساس مشتریان می‌‌توانند با مراجعه به صفحه اعلام نتایج هشتمین دوره جشنواره حساب‌های قرض‌‌الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین در پورتال بانک اقتصادنوین به نشانی www.enbank.ir و واردکردن کد ملی خود از نتیجه قرعه‌‌کشی آگاهی یابند. گفتنی است، جشنواره حساب‌های قرض‌‌الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین از فروردین امسال آغاز و تا ۱۸ مهر ۱۳۹۹ ادامه داشت که مورد استقبال هم‌وطنان و مشتریان نیک‌اندیش و خیرخواه این بانک قرار گرفت.


فروش جشنواره پاییزه بیمه نوین

بیمه نوین، در جشنواره فروش خود با عنوان «جشنواره پاییزه» بیمه‌نامه‌‌های بدنه اتومبیل، آتش‌سوزی منازل مسکونی، آتش‌سوزی صنعتی و غیر صنعتی را از تاریخ یکم تا ۱۰ آبان با شرایط ویژه ارائه می‌کند. به‌گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه نوین؛ همچنین به‌دلیل استقبال مشتریان عزیز، «جشنواره مهربان» بیمه نوین که به فروش ویژه محصول بیمه عمر و سرمایه‌‌گذاری اختصاص داشت تا ۳۰ آبان تمدید شد. علاقه‌مندان برای کسب آگاهی بیشتر از شرایط خرید این محصولات بیمه‌ای، می‌توانند علاوه بر مراجعه به شعب و نمایندگی‌های بیمه نوین، به سامانه اینترنتی این شرکت به ‌نشانی
 www.novininsurance.com مراجعه کرده یا با شماره تماس ویژه بیمه نوین ۰۲۱۷۵۰۶۷۲۲۲ تماس حاصل کنند.


رشد سهام بیمه زندگی خاورمیانه

بیمه زندگی خاورمیانه در دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۹، به ازای هر سهم خود ۹۹۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که سود هر سهم ۹۸ ریال اعلام شده بود، از افزایش ۹۱۰ درصدی در هر سهم حکایت دارد. 
به‌گزارش روابط‌عمومی بیمه خاورمیانه، ‌شرکت بیمه زندگی خاورمیانه با سرمایه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال، صورت‌های مالی ۶ ماه نخست دوره مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد. این شرکت بورسی سود انباشته پایان دوره را با افزایش ۹۲۱ درصد نسبت به دوره مشابه گذشته، هزار و ۱۰۸ میلیارد و ۲۱۶ میلیون ریال اعلام کرده است. یادآوری می‌شود «بخاور» در دوره ۶ ماهه نخست سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ (حسابرسی شده)، سود هر سهم را مبلغ ۹۸ ریال و سود خالص را ۱۱۷ میلیارد و ۹۴۳ میلیون ریال قید کرده است.


بیمه کوثر صدرنشین تحقق بالاترین سود

شرکت بیمه کوثر در ۶ ‌ماه نخست سال۹۹ و با توجه به گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال در بین شرکت‌های بیمه‌ای رتبه اول تحقق بالاترین سود خالص را کسب کرد. 
به گزارش روابط‌عمومی و اعلام مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری بیمه کوثر، این شرکت با تحقق سود خالص۱۰هزارو۶۴۰ میلیارد ریالی در گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده سال۹۹ بالاترین رقم سودآوری را در بین بیمه‌ها به‌دست آورد و از رشد ۷۵۳ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته برخوردار شد. نوید خاندوزی خاطرنشان‌کرد: بیمه کوثر علاوه بر کسب بالاترین سود خالص در بین شرکت‌های بیمه‌ای فعال در بورس و فرابورس، بالاترین رشد ریالی سود خالص نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نیز در بین شرکت‌های بیمه به‌دست آورد و در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ حدود ۱۴هزارمیلیارد ریال سود از سرمایه‌گذاری‌ها داشته است.


چاپ