کرونا کشنده تر است یا آنفلوآنزا؟


مطالعات دفتر آمار ملی انگلیس نشان می‌دهد خطر مرگ و میر ناشی از کرونا به مراتب بیشتر از خطر مرگ بر اثر آنفولانزا یا ذات الریه بوده و این نقل قول که کرونا یک نوع آنفولانزای ساده است، بنیان علمی ندارد.

طی ماه‌های اخیر شاهد اخبار و اظهار نظرهایی کاملا غیر کارشناسانه در شبکه‌های مجازی و رسانه‌های رسمی و غیر رسمی جهان هستیم که ادعا می‌کند ویروس کرونا خطر چندانی نداشته و میزان مرگ و میر آنفولانزا از کرونا بیشتر است.

بر این اساس در مجموع ۴۸ هزار و ۱۶۸ مورد مرگ به دلیل کرونا طی این مدت رخ داده است در حالی که میزان مرگ ناشی از ذات الریه، ۱۳ هزار و ۶۱۹ مورد بوده و مرگ ۳۹۴ نفر نیز به دلیل آنفلوانزا در انگلیس و ولز بین ژانویه و آگوست امسال ثبت شده است.در همین رابطه دفتر آمار ملی انگلیس (ONS) اعلام کرد، میزان مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ به طور قابل توجهی بالاتر از آنفلوآنزا و ذات الریه است. بر اساس آمارها و ارقام جدید رسمی منتشر شده توسط دفتر آمار ملی انگلیس تعداد مرگ میر ناشی از ویروس کرونا در انگلیس سه برابر بیشتر از مرگ ناشی از ذات الریه و آنفولانزا در هشت ماه اول امسال بوده است.

بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد در میان مجموع کل مرگ و میر رخ داده در انگلیس طی این دوره ۱۲/۴ درصد به دلیل کرونا بوده در حالی که یک دهم درصد مرگ‌های این بازه زمانی به دلیل آنفولانزا و ۳/۵ درصد به دلیل ذات الریه بود.

گفتنی است این آمار کاملاً مغایر با تصورات پدیدار شده در ابتدای شیوع ویروس کرونا بود که بر اساس آن گفته می‌شد ویروس کرونا خطرناکتر از آنفولانزا نیست.

به گفته سارا کال، از سال ۱۹۵۹ میلادی، زمانی که ثبت سوابق مرگ ماهانه توسط این مرکز آمار آغاز شد، تعداد مرگ‌های ناشی از آنفلوانزا و ذات الریه در هشت ماه اول هر سال بسیار کمتر از مرگ ناشی از کرونا طی ماه‌های اخیر بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که کرونا به مراتب کشنده تر و خطرناک تر از آنفولانزا و ذات الریه است.

کارشناسان بهداشت و پزشکان در رابطه با ویژگی‌های بالینی این بیماری گزارش می‌دهند که بیماری کووید ۱۹ دارای علائم جسمی از قبیل تب، سرفه، تنگی نفس، درد عضلانی، گیجی، سردرد، گلودرد، رینوره Rhinorrhea (در آن حفره بینی با مقدار قابل‌توجهی مایع مخاطی پر می‌شود)، درد قفسه سینه، اسهال و حالت تهوع و استفراغ است. این بیماری در مراحل بحرانی باعث ایجاد سندرم تنفسی حاد، آریتمی (نامنظمی ضربان قلب)، شوک و نارسایی اندام‌های متعدد (آسیب حاد قلبی و مشکلات حاد کلیه) در بین بیماران می‌شود. فراموش نکنیم که بیماری کووید ۱۹ بیشترین آسیب را به ریه‌ها وارد می‌کند.

در حالی که هنوز پژوهشگران در مورد چگونگی رفتار ویروس در هوای سرد اطمینان ندارند، چندین گزارش حاکی از آن است که امکان دارد ویروس کرونا در طول زمستان‌ مدت بیشتری زنده بماند. مطالعات جدید نشان می‌دهد اپیدمیولوژیک ویروس کرونا با سایر بیماری‌های تنفسی که معمولاً در زمستان رواج پیدا می‌کنند، تفاوت چندانی نخواهد داشت. به عنوان مثال، ویروس آنفلوانزا در زمستان با سرعت بیشتری نسبت به تابستان گسترش می‌یابد.

پژوهشگران در حالی نسبت به احتمال شیوع گسترده کرونا در زمستان هشدار می‌دهند که آکادمی علوم پزشکی انگلستان پیش‌بینی می‌کند که اوج شیوع، ابتلا و مرگ میر ناشی از کووید ۱۹ در دی و بهمن ماه امسال رخ دهد.

 


چاپ