وزیر راه وشهرسازی:

مشکلات کشور ماندنی نیست

موضوعات مطرح‌شده در استان‌ها نشان می‌دهد که مشکلات کشور از جنس رفتنی هستند و ماندنی نیستند بنابراین هرچه اراده و عزم بیشتری داشته باشیم حل آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

به گزارش صمت، محمد اسلامی روز دوشنبه در پایان جلسه اقتصاد مقاومتی لرستان افزود: امروز باوجوداینکه در دوران سختی هستیم اما جشن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را با تمام وجود برگزار می‌کنیم چراکه این جشن عزت و سربلندی کشوری است که تحت سلطه امریکا بود.
به گفته وی آمریکایی‌ها تمام جریان مدیریت دنیا را با ایجاد مزاحمت‌های مستمر برای کشورها و ملت‌ها به خطر انداخته‌اند و تلاش می‌کنند بانفوذ در کشورها و فعالیت سرویس‌های خود تمامی مسیرهای طبیعی را تخریب کنند.
وی اظهار کرد: برخی به دلیل ناآگاهی و یا به‌طور عمد اخبار و مطالب غیرواقع را در فضای مجازی منتشر می‌کنند درحالی‌که بدون شک باورهای مردم؛ ارزش؛ دستاوردها و زیبایی‌های انقلاب و ملت را با دارایی و بضاعت حفظ کرده و همچنین بدون کمک از جایی مستقل هستیم.
وی با اشاره به آنکه مزاحمت‌ها برای جمهوری اسلامی زیاد است تصریح کرد: می‌خواهیم جامعه برگرفته از ارزش‌های دینی را به دنیا نشان دهیم که این امری پرهزینه است و ریزش و رویش فراوان دارد.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: جمهوری اسلامی در دنیا عزت دارد درحالی‌که درآمد نفت و گاز خیلی کشورهای همسایه با دخالت آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد و هرچند جلوه لوکس و شیکی داشته باشند اما بازهم لقب گاو شیرده به آن‌ها داده‌اند.
اسلامی بابیان اینکه وجه تمایز ما با این کشورها فاصله مشخص سلطه‌ستیزی و سلطه‌پذیری است ادامه داد: دستاوردهای علمی بزرگی داشته‌ایم و در فناوری‌های پیشرفته جزو کشورهای اول هستیم که نباید این موفقیت را کم‌ارزش جلوه دهیم.
وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح‌های اقتصاد مقاومتی لرستان نیز گفت: باید شکوفایی سرزمینی و اقتصادی لرستان را متاثر از نگاه خودباوری محقق کنیم و امروز که مهم‌ترین دغدغه اشتغال است باید تراز تعادلی ایجاد شغل پایدار لرستان را موردتوجه قرارداد.
اسلامی اظهار کرد: لرستان سرزمین بسیار زیبایی است که استعداد کشاورزی؛ دام؛ آبزی‌پروری؛ بوم گردی و گردشگری دارد و توجه به این محورها موجب رونق روستاها و اشتغال‌زایی می‌شود.
وی اضافه کرد: همچنین بر اساس شاخص‌های اقتصادی و گزارش مرکز آمار ایران با توجه به همه تلاطم و شرایط سخت اما اقتصاد کشور از منفی متوقف‌شده و آرام رشد می‌کند که این پیشرفت در کشاورزی و ساختمان مثال‌زدنی است.
وی گفت: ایران به کارگاه ساختمانی تبدیل‌شده و طرح‌های راه‌آهن؛ بنادر؛ راه ؛ فرودگاه؛ مسکن مهر و ملی صنعت ساختمان را از رکود خارج کرده و به تولید و اشتغال جان می‌دهند.
به گفته اسلامی سرعت حرکت درراه آهن لرستان به دلیل فرسودگی ۲۰ کیلومتر بوده که با اجرای طرح بهسازی به ۸۰ کیلومتر رسیده و سال آینده ایجاد ۱۰۴ کیلومتر راه روستایی برای لرستان لحاظ شده است که با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته دلیلی ندارد طرح راه‌آهن خرم‌آباد متوقف شود.
وی ایجاد ۷۲۴ کیلومتر بزرگراه و یک هزار و کیلومتر راه روستایی تا ‍ایان امسال را از برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و بیان‌کرد: ۱۵ فرودگاه نیز در برنامه توسعه‌ای قرارگرفته‌اند.
وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص پروژه لاستیک‌سازی خرم‌آباد گفت: مشکل تسهیلات ارزی آن برطرف شده و می‌توان شروع کارخانه را در دستور کار قرارداد.
اسلامی افزود: رفع موانع کارخانه فولاد ازنا که مربوط به دستگاه‌های نظارتی و قضائی بود در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه به‌صورت مجدد فراخوان بدهد و مشارکت کنند.
وی با اشاره انجام مکاتبه با معاون اول رئیس‌جمهوری برای تامین اعتبار ۲ سد نیمه‌کاره استان ادامه داد: آزادراه اراک - خرم‌آباد قبل از پایان دولت تکمیل می‌شود و موانع موجود در مسیر طرح راه‌آهن خرم‌آباد نیز برطرف شده است.
منبع: ایرنا


چاپ