شهرک غیرمجاز «باستی هیلز» لواسان قلع‌وقمع نمی‌شود

رئیس سازمان امور اراضی کشور بابیان اینکه شهرک غیرمجاز «باستی هیلز» لواسان قلع‌وقمع نمی‌شود گفت: تلاش داریم با ورود قوه قضاییه عوارض و حقوق دولت از ساخت‌وساز غیرمجاز در این منطقه دریافت شود.

به گزارش صمت، «علیرضا اورنگی» روز دوشنبه درباره مهم‌ترین پرونده‌های تخلفات تغییر کاربری اراضی و زمین‌خواری در سطح کشور افزود: شهرک غیرمجاز «باستی هیلز» دارای ساخت‌وسازهای میلیاردی است که تاکنون سازندگان آن حتی عوارض و حق‌وحقوق دولت را نیز پرداخت نکرده‌اند.
وی مساحت شهرک غیرمجاز باستی هیلز را ۱۲.۸ هکتار دانست و اظهار کرد: از این میزان سه هکتار دارای تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی بوده است.
به گفته وی، این شهرک در حریم شهر لواسان است که اراضی کشاورزی آن به ۵۰ قطعه دو هزار متری تبدیل‌شده است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور بابیان اینکه در بیشتر پرونده‌های تغییر کاربری اراضی رد پایی از شهرداری‌ها دیده می‌شود، گفت: این افراد با برخی دستگاه‌ها ازجمله شهرداری‌ها توافق کرده‌اند که با پرداخت سهمی به شهرداری آن منطقه، ساخت‌وساز غیرمجاز انجام دهند.
وی تصریح کرد: این در حالی است که بر اساس قانون، شهرداری‌ها باید از هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز و تغییر کاربری جلوگیری کنند.
اورنگی افزود: طبق ماده ۴۷۷ قانون سازمان امور اراضی کشور در این خصوص به دستگاه قضایی شکایت کرد که حکم به ضرر این سازمان صادر شد به‌طور مجدد شکایت صورت گرفت که احتمال آن می‌رود با ورود رئیس قوه قضاییه بتوانیم عوارض دولت را دریافت کنیم.

تغییر کاربری «هفت‌سنگان» قزوین در حال رسیدگی قضایی
رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: تغییر کاربری غیرمجاز در قزوین تحت عنوان هفت‌سنگان به مساحت ۲۵ هکتار صورت گرفته است که اکنون با ورود رئیس قوه قضاییه در شعبه ویژه دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.
وی اضافه کرد: اکنون دستگاه‌های صادرکننده مجوز ساخت‌وساز در این منطقه به دادگاه احضار شده‌اند و با قرار وثیقه آزاد هستند.
اورنگی بابیان اینکه هنوز رای نهایی برای ساخت‌وساز غیرمجاز هفت‌سنگان صادر نشده است، تصریح کرد: به‌طور حتم با ورود رئیس قوه قضاییه به این موضوع حکم بر اساس نفع عموم مردم صادر خواهد شد.
به گفته وی، هم‌زمان با این تخلف، ۲۰ هکتار دیگر در معرض تغییر کاربری قرار داشت که از این اقدام جلوگیری شد.

صدور تاریخی حکم قطعی قلع‌وقمع ساخت‌وساز سد لتیان
رئیس امور اراضی کشور تغییر کاربری اراضی بالادست سد لتیان در دماوند را به مساحت ۱۰۸ هکتار غیرمجاز عنوان کرد و گفت: حوزه سد لتیان آب شرب همه شهروندان تهران است که عده‌ای با جریانات خلاف و سوءاستفاده توانسته‌اند از برخی دستگاه‌ها مجوز ساخت‌وساز دریافت کنند.
وی اظهار کرد: ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم عده‌ای در بالادست سد که آب شرب مردم تهران را تامین می‌کند، ساخت‌وساز داشته باشند.
اورنگی اضافه کرد: با ورود رئیس قوه قضاییه به این موضوع حکم قطعی دادگاه قبلی باطل شد و نقض این حکم قضایی در تاریخ کشور ما بی‌سابقه است.
وی گفت: حکم جدید قضایی برای قلع‌وقمع اراضی بالادست سد لتیان توسط سازمان امور اراضی کشور اجرایی می‌شود.

تخلفات تغییر کاربری «تفت یزد» در حال بررسی
رئیس سازمان امور اراضی کشور درباره تغییر کاربری اراضی تفت یزد گفت: دو تا سه تخلف در اراضی شهر تفت استان یزد صورت گرفته که یکی از آن موارد طرح گردشگری بوده است.
به گفته وی، اکنون شورای عالی معماری و شهرسازی به این موضوع ورود پیداکرده و در حال بررسی است.

قلع‌وقمع ۲۷۰۰ مورد تخلف طی ۱.۵ سال
اورنگی با تاکید بر اینکه با ساخت‌وسازهای غیرمجاز، تغییر کاربری اراضی کشاورزی و کوه خواری و زمین‌خواری برخورد قاطع می‌شود، افزود: در ۱.۵ سال اخیر حدود دو هزار و ۷۰۰ مورد حکم قطعی برای قلع‌وقمع ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سطح کشور دریافت کرده‌ایم که رقم قابل‌توجهی است.
وی بیشترین تغییر کاربری، ساخت‌وسازهای غیرمجاز را مربوط به استان‌های تهران، البرز، اصفهان، خراسان رضوی، مازندران، فارس، آذربایجان شرقی و گیلان عنوان کرد.
منبع: ایرنا


چاپ