خرید تضمینی تجهیزات موردنیاز صنعت نفت

وزیر نفت با اشاره به خرید تضمینی تجهیزات موردنیاز صنعت نفت، گفت: در اسناد مناقصه نیز پیمانکاران ملزم به خرید داخل هستند و اجازه واردات نخواهند داشت.

به گزارش صمت، بیژن زنگنه امروز(دوشنبه) در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی شازند، ادامه داد: یکی از برنامه‌ها در نفت این است که کیفیت فرآورده‌های خروجی پالایشگاه‌ها را بالا ببریم.
وی افزود: اجرای این تفاهم‌نامه یکی از روش‌ها برای کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌ها است؛ البته تمام نفت کوره به کک تبدیل نمی‌شود و بخشی نیز به فرآورده‌های میان تقطیر اختصاص پیدا می‌کند.
زنگنه با اشاره به اینکه مهم این است که این راه طی شود و مسیر را بازکنیم، تاکید کرد: این در حالی است که نرخ نفت کوره با سولفور بالا به دلیل استانداردهای IMO کاهش پیداکرده است.
وی سرمایه‌گذاری موردنیاز برای اجرای این طرح را یک میلیارد دلار دانست و گفت: بخشی از این تامین مالی به‌عنوان پیش‌خرید از سوی شرکت‌های فولادی تامین و کار تسریع می‌شود.
وزیر نفت به لزوم توسعه صنایع میان دستی و پایین‌دستی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: از ۱۷ میلیارد دلار محصولی که در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود، سهم خوراک صنایع پایین‌دستی، ‌۵.۵ میلیارد دلار است. این در حالی است که تا دو سال آینده تولید پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار بالغ خواهد شد.
وی ادامه داد: از همین رو باید به تکمیل زنجیره ارزش و هم‌افزایی بیشتر کمک کنیم.
زنگنه بابیان اینکه تولید کالاهای ویژه به پیچیدگی بیشتری نیز دارد، گفت: فرآیند ارزیابی و صدور مجوز برای پتروپالایشگاه‌ها شروع‌شده و سرمایه‌گذاران تا پایان اردیبهشت‌ماه برای ثبت نهایی درخواست خود فرصت دارند.
وی یکی دیگر از اقدامات وزارت نفت را تعیین سازوکاری برای خرید تضمینی تجهیزات موردنیاز این صنعت عنوان کرد و گفت: خرید تضمینی محصولات صنعتی موردنیاز صنعت نفت در دستور کار است که طی آن خرید این کالاها در اسناد مناقصه درج می‌شود و پیمانکاران اجازه واردات نخواهند داشت.
منبع: ایرنا


چاپ