بانک‌های سوئدی حساب جدید برای ایرانیان باز نمی‌کنند

دارایی بلوکه‌شده در سوئد نداریم/ واردات کامیون ولوو متوقف شد/ بانک‌های سوئدی حساب جدیدی برای ایرانیان باز نمی‌کنند

به گزارش صمت، رئیس اتاق مشترک ایران و سوئد گفت: پیش از آغاز دور دوم تحریم‌ها بانک‌های بزرگ سوئدی مانند SE banken یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های این کشور، بانک نوردیا (Nordia) که بانک مشترک دانمارکی – سوئدی است و Swedbank با ایران همکاری داشتند اما با آغاز تحریم‌ها دیگر فعالیت خود را متوقف کرده‌اند و هیچ تراکنش و نقل‌وانتقال پولی صورت نمی‌گیرد. بنابراین تجار مجبور هستند از مبادلات غیرمستقیم از طریق صرافی یا مبادله تهاتری استفاده کنند.
عبدالرضا رضایی هنجنی در مورد روابط تجاری ایران و سوئد اظهارکرد: در سال ۲۰۱۷ مجموع تجارت ایران و سوئد ۳۰۷ میلیون دلار بود که ۱۵۴ میلیارد دلار آن واردات و ۱۵۳ میلیارد دلار آن صادرات ما به این کشور بود. بیشتر کالاهای صادراتی ما شامل خرما، انجیر، فرش، ادویه‌جات، پوشاک و... است درحالی‌که بیشتر واردات ما شامل ماشین‌آلات و دانش فناوری در حوزه‌هایی مانند ماشین‌آلات، خودروهای سنگین، صنعت بسته‌بندی، مخابرات و برق است.
وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ حجم تجارت ما به‌جای کاهش، با افزایش روبه‌رو بود و به ۳۳۶ میلیون دلار رسید البته یکی از دلایل آن پرداخت‌های قبل از بحث تحریم است. اما در سال ۲۰۱۹ حجم تجارت ما به دلیل تاثیر تحریم‌ها با افت چشمگیری روبه‌رو شده است چون بیشتر شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کنند مبادلات خود با ایران را به جهت توقف همکاری‌های بین‌بانکی، اگر نگوییم صفر به حداقل ممکن کاهش داده‌اند.
رئیس اتاق مشترک ایران و سوئد تصریح کرد: پیش از آغاز دور دوم تحریم‌ها بانک‌های بزرگ سوئدی مانند SE banken یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های این کشور، بانک نوردیا (Nordia) که بانک مشترک دانمارکی – سوئدی است و Swedbank با ایران همکاری داشتند. اما با آغاز تحریم‌ها دیگر فعالیت خود را متوقف کرده‌اند و هیچ تراکنش و نقل‌وانتقال پولی صورت نمی‌گیرد. بنابراین تجار مجبور هستند از مبادلات غیرمستقیم از طریق صرافی یا مبادله تهاتری استفاده کنند.
این فعال اقتصادی بابیان اینکه مشکلات ایران با سوئد در حوزه تجارت به جهت تحریم‌های شدید امریکا است و طرفین مشکل دوجانبه اقتصادی یا سیاسی ندارند، گفت: شرکت‌های سوئدی علاقه بسیار زیادی به همکاری با ایران دارند و به‌نوعی بازار ما را باور دارند اما مشکلاتی که در حوزه نقل‌وانتقال پولی وجود دارد مانع این کارشده است. از سویی حجم تجارت ایران و سوئد در مقابل حجم تجارت این کشور با امریکا بسیار ناچیز است.
وی خاطرنشان کرد: بااین‌وجود این کشور سختگیری‌های زیادی برای ما اعمال نکرده و در سوئد مشکل دارایی‌های بلوکه‌شده نداریم. همچنین در این کشور حساب بانکی کسانی که مقیم این کشور هستند و یا ایرانیانی که قبلا حساب بازکرده بودند بدون هیچ مشکلی فعال است اما حساب جدیدی برای ایرانیان باز نمی‌شود و این برای دانشجویان مشکل‌آفرین شده است.
هنجنی در مورد پیوستن سوئد به اینستکس گفت: سوئد یکی از شش کشوری است که اخیرا به این سازوکار مالی پیوسته است البته نباید فراموش کرد که این مکانیزم بیشتر جنبه نمایشی دارد تا اجرایی؛ چون از همان ابتدا نیز تعریف واضحی نداشت و حالا که نفت ما از مبادلات طرفین حذف‌شده است، صادرات ما به اتحادیه اروپا نمی‌تواند واردات ما را پوشش بدهد.
رئیس اتاق مشترک ایران و سوئد بابیان اینکه بیشتر کالاهای وارداتی از سوئد جنبه مولد دارند، گفت: یکی از ویژگی‌های تجارت ما با سوئد این است که بیشتر کالاهای سرمایه‌ای و فناوری وارد می‌کنیم و بخش اعظم آن‌ها مولد و در خدمت بازار کار هستند. برای نمونه کامیون‌های ولوو که از این کشور وارد می‌کردیم برای سال‌ها بدون هیچ مشکلی فعالیت می‌کردند که البته درحال‌حاضر واردات آن متوقف شده است. همچنین باوجودآنکه قطعات این خودروی سنگین شامل تحریم نیست، بازهم به دلیل مشکلات حمل‌ونقل پول دچار چالش شده است.
وی در مورد جامعه ایرانیان مقیم در سوئد گفت: ما در این کشور تقریبا ۱۰۰ هزار ایرانی مقیم و ۲۰ هزار موقت داریم که بخش اعظم آن‌ها از گروه‌های فرهیخته جامعه سوئد هستند که بیشتر به شغل استادی دانشگاه، وکالت و مدیریت شرکت‌ها مشغول به کارند اما باوجود برگزاری جلسات گوناگون با آن‌ها، این گروه به جهت فشار تحریم‌ها بعضا با محافظه‌کاری با ایران کار می‌کنند.
منبع: ایلنا


چاپ