تجارت ۷۲ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماه نخست امسال

رئیس کل گمرک ایران گفت: در ۱۰ ماهه امسال حجم واردات و صادرات کشور به ۷۲ میلیارد دلار رسید و میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت.

به گزارش صمت، مهدی میراشرفی در یک نشست خبری به مناسبت روز جهانی گمرک با اشاره به اینکه هر ساله سازمان جهانی گمرک برای سال جدید نامگذاری انجام می‌دهد، گفت: این نامگداری جدید گمرک تقویت‌کننده ثبات مردم، شکوفایی اقتصادی و محیط‌زیست نام گرفته است. سال گذشته مرزهای هوشمند نامگذاری شده بود.
رئیس کل گمرک ایران اظهارکرد: گمرک ایران در اجرای اقتصاد هوشمند همراستا با شعار سازمان جهانی گمرک اقداماتی انجام داد؛ گمرک از سازمان‌های پیشرو در الکترونیکی کردن عملیات است و کاغذ از فرآیند فعالیت‌ها حذف شد و در زمینه جلوگیری از تبانی، موضوع تکمیل فعالیت کارشناسان مجازی را دنبال کرد.
میراشرفی تصریح کرد: بحث مجازی کردن خدمات را نیز داریم که در امسال بخشی از خدمات در قالب گمرک موبایلی ارائه شد. بحث هوشمندسازی فعالیت‌ها نیز دنبال شد و در ادامه فعالیت‌های مجازی گمرک، پیگیری شد و در امسال در تولید پلمب هوشمند موفق عمل کردیم و درحال‌حاضر اماکن گمرکی به پلمب‌های هوشمند مجهز شد.
وی ادامه داد: همچنین گمرکات مبدا و مقصد مجهز به تراشه‌هایی شده که بتوان اطلاعات کالا را در اختیار داشت. میر اشرفی خاطر نشان کرد: تا قبل از پایان سال نیز امید داریم که خرید آنتن‌های آر اف‌ای دی در جاده‌ها را عملیاتی کنیم و بتوانیم رصد محموله‌های گمرکی را داشته باشیم و ترانزیت هوشمند را داشته باشیم و در بعد بین‌المللی نیز با ترکیه و آذربایجان تجربه تیر را پیش بردیم که مورد تقدیر جهانی قرار گرفت.
رئیس کل گمرک افزود: از سویی دیگر کنوانسیون تیر در مسیر شرق نیز در حال توسعه است و مسیر ۴۵ روزه حمل کانتینر به ۱۰ روز تا یک هفته کاهش خواهد یافت. معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: نخستین محموله کنوانسیون تیر هم از افغانستان به چابهار منتقل شد؛ در قالب رایزنی با گمرک هند، گرجستان و آذربایجان به دنبال ایجاد کریدور الکترونیک شمال - جنوب هستیم و در فاز بعدی روسیه و هند به این کریدور خواهند پیوست.
وی خاطرنشان کرد: بحث مدیریت یکپارچه مرزی نیز با هماهنگی ۲۵ سازمان به دنبال اعمال مدیریت هماهنگ هستیم که مدت زمان ترخیص و تسهیل تجارت را خواهیم داشت. میراشرفی با اشاره به روند تجارت در ۱۰ ماه اخیر، بیان کرد: با وجود تحریم ها، ۷۲ میلیارد دلار حجم واردات و صادرات بود و صادرات با ۳۵.۵ میلیارد دلار و رشد وزنی ۲۰.۷ درصد به ثبت رسید ولی ۳.۲ درصد کاهش ارزش صادرات را داشتیم.
میراشرفی تاکید کرد: در بحث واردات نیز ۳۶ میلیارد دلار واردات انجام شد. این میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت. ۱۹ میلیون تن از واردات، کالای اساسی بود و عملا در ۱۰ ماهه از ۲۸ میلیون تن واردات، ۱۹ میلیون تن کالای اساسی بود.
وی با بیان اینکه شرکای تجاری ایران در بخش صادرات چین با ۸.۳ میلیارد دلار، عراق با ۸ میلیارد دلار، ترکیه ۴.۱ میلیارد دلار و امارات با ۳.۷ میلیارد دلار و افغانستان با ۱.۹ میلیارد دلار مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی بود، خاطرنشان کرد: در بخش واردات نیز شرکای ایران چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان مبدا کالاهای وارداتی ایران بودند.
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: در عین حال، ممنوعیت واردات بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا را نیز داشتیم. برای کمک به بخش تولید ۵۱ درصد واردات کالا در مسیر سبز گمرکی قرار گرفت. از اقدامات دیگر گمرک، عضویت موقت در اتحادیه اوراسیا است و ۵ کشور اوراسیا عمدتا در شمال ایران مستقر هستند و با ایجاد تسهیلات در بنادر شمالی، مبادی ورودی کالا به کشور متنوع شد.
میراشرفی افزود: تفویض اختیار به گمرکات اجرایی را نیز داشتیم که از این طریق قراردادهایی منعقد شده است. بیش از ۲۱۳ شرکت دانش‌بنیان کشور را به عنوان فعالان اقتصادی مجاز شناسایی کردیم و عمدتا کالاهای آنها از مسیر سبز ترخیص می‌شود. کمک دیگر اخذ ضمانت تا یکسال برای انجام واردات محصولات دانش‌بنیان است.
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: ایجاد کنترل‌های غیرمزاحم را نیز داشتیم و قرارداد ساخت ۵ دستگاه ایکس ری تولید داخل را دنبال کردیم که درحال‌حاضر ۳ دستگاه آن فعال است. نخستین دستکاه ایکس ری کامیونی را نیز در گمرک شهید رجایی مستقر کردیم. در سال گذشته ۴۷ دستگاه ایکس ری چمدانی و ۳۰ دستگاه ایکس ری مسافری نیز ایجاد شد و میزان تخلفات زوار در کالاهای ممنوعه از این طریق کاهش یافته است.
میراشرفی بیان کرد: برای کاهش رسوب کالا برنامه‌ریزی کردیم و درحال‌حاضر واردات کالا به ۴ روز و صادرات نیز به کمتر از یکروز رسیدیم که ارتقا ۴۵ پله‌ای در شاخص بانک جهانی اتفاق افتاد و شاخص لجستیک کشور نیز از این طریق ارتقا یافته است. میزان کشفیات امسال ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که این میزان در سال گذشته ۸۰۰ میلیارد تومان بود. در ۱۰ ماهه اخیر ۵۱۹ تن کشفیات موادمخدر داشتیم. در یک رقم هزار و ۲۹ کیلو هرویین بوده است. در ۹ ماهه در کشور نیز کل کشفیات کشور ۷۲۲ تن بود و این غیر از کشفیات گمرک است.
رئیس کل گمرک ایران در ادامه این نشست با اشاره به اینکه گمرک مجری پنجره واحد تجارت فرامرزی است، گفت: قطعی عملکرد ۲۵ سازمان مرتبط باعث بروز اشکال در سامانه خواهد شد. از اقدامات صورت گرفته، پنجره واحد این توان را دارد که معطلی را به حداقل برساند. در زمینه بروز تخلف احتمالی در گمرک، در یکسال گذشته پرونده‌ای نداشتیم و یکسری پرونده‌های باز از گذشته داریم که بیش از ۱۰ پرونده است و در محاکم در دست رسیدگی قرار گرفته است.
میراشرفی تصریح کرد: درباره مبنای ارزی در گمرک نظر دولت جلوگیری از تورم کالاهای اساسی است و کماکان با ارز ۴۲۰۰ تومان است و پیشنهاد کالاهای دیگر با ارز نیمایی بوده ولی دولت برای جلوگیری از تاثیر در تورم، سود بازرگانی را به نحوی تنظیم کرد که کمترین اثر را در نرخ تورم داشته باشد. در عین حال گمرک پیشنهاد کرده که سودبازرگانی نصف شود.
میراشرفی در زمینه همکاری گمرک با پلیس بیان کرد: پلیس امنیت در ۱۱ مبادی ورودی و خروجی حضور دارد و همکاری نزدیک داریم. اخیرا پلیس امنیت در مبادی بزرگ کشور در کنار گمرک مستقر است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایبِنا خاطرنشان کرد: کل سال درآمد گمرکی ۱۶ هزار میلیارد تومان است و ما امیدواریم در کل سال وصول شود و در ۱۰ ماهه نیز ۱۰ هزار میلیارد بوده و ۳ هزار میلیارد نیز ضمانت نامه داشته و نهایتا نیز هزار میلیارد تومان در امسال محقق خواهد شد. برای سال آینده نیز درآمد گمرک افزایش خواهد داشت و باید منتظر نرخ نهایی مبنای ارز از سوی مجلس بمانیم.
رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: درحال‌حاضر حدود ۵ هزار خودرو در گمرکات داریم که منتظر ترخیص هستند ولی مدت زمان مجاز ترخیص برای هزار خودرو که عوارض هم پرداخت کرده‌اند نیازمند مصوبه هستیم. برای بیش از ۳ هزار خودرو در محاکم ظن قاچاق وجود دارد که البته با حکم برائت شاید در مرحله پرداخت عوارض قرار بگیرند. ۱۳۰ خودرو برای جانبازان بالای ۲۵۰۰ سی سی است که رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری را دارند و ما به دنبال مجوز آن هستیم.
وی ادامه داد: همچنین حدود ۶۰۰ خودرو بعد از مصوبه وارد گمرک شده که به نظر گمرک هیچگاه احتمال ترخیص را نخواهند داشت. البته اگر وزارت اقتصاد به نتیجه برسد، امکان ترخیص بخش زیادی از خودروهای مانده در گمرکات وجود دارد.
وی درباره موضوع ذرت‌های آلوده، بیان کرد: در سال ۹۱ و ۹۵ قرنطینه و دامپزشکی ذرت‌ها را مجاز به واردات دانسته بود ولی استاندارد سختگیرانه تر عمل می‌کند و این سازمان بخشی را آلوده اعلام کرد. در عین حال، گمرک حتما جمع سه مرجع را مدنظر قرار می‌دهد. اخیرا ۲۰ هزار تن به یکی از کشورهای افریقایی بارگیری و مرجوع شد.
وی تصریح کرد: در زمینه واردات موبایل به کشور، یکی از کالاهایی است که بهترین چرخه ورود برای جلوگیری از قاچاق را دارد و طرح رجیستری برای آن اعمال می‌شود. موضوع انتقال بدون ارز موبایل نیز مورد پیگیری قرار دارد ولی مواردی از رسوب این کالا در گمرک دریافت نشده است.
وی خاطرنشان کرد: در واردات موتورسیکلت نیز دپو به دلیل قاچاق بوده که توسط سازمان‌های کاشف کشف شده است. در بخش قاچاق معکوس نیز کالاهای یارانه‌ای را داریم که بیشتر آن فرآورده‌های نفتی است که رشد قابل توجهی در کشفیات سوخت توسط گمرک داشته‌ایم. کشفیات ۹ ماه ورودی و خروجی ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است.
منبع: ایلنا


چاپ