توضیحات وزیر رفاه راجع به یارانه معیشتی و حقوق بازنشستگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیرامون بسته حمایت معیشتی خانوار و حقوق بازنشستگان توضیح داد: بر اساس برنامه‌ریزی در ارتباط با پرداخت بسته حمایت معیشتی خانوار، بررسی وضع مالی (آزمون وسع) به‌دفعات انجام می‌شود تا از بین جمعیت کل، ۶۰ میلیون نفری که شرایط ضعیف‌تری نسبت به دیگران دارند، مشخص شوند.

به گزارش صمت، روز دوشنبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در چهل و یکمین گردهمایی کانون‌های بازنشستگی آموزش‌وپرورش استان‌های کشور گفت: آزمون وسع در میان چندین روش مطرح، عادلانه‌ترین شیوه بوده و بر اساس آن خانوارهای ضعیف‌تر و در دهک‌های پایین درآمدی برای بسته حمایت معیشتی مشخص شدند.
وی افزود: اکنون با احتساب درصد خطا در آزمون انجام‌شده، به‌طورقطع ۶۰ میلیون نفری که در این طرح قرارگرفته و مشمول شده‌اند، نسبت به سایر افراد جامعه کم برخوردار بوده‌اند و این به معنی این نیست که سایر افراد ثروتمند و برخوردارند، بلکه نشان‌دهنده این است که بخش زیادی از جمعیت کشور در سطوح متوسط به پایین درآمدی، قراردادند.
به گفته شریعتمداری، این آزمون به شکل مداوم و هر دو ماه یک‌بار انجام می‌شود و برهمین اساس هم چنانچه در ماه‌های بعد افرادی شامل طرح شوند، باردیگر برای آن‌ها بسته حمایتی فعال خواهد شد.
وزیر کار تصریح کرد: امروز ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار ایرانی فاقد خودرو و بخش اعظمی از جمعیت کشورمان مالک هیچ خانه و زمینی نیستند؛ بنابراین چنانچه خانواری به هر شکل دارای خانه و ماشین شخصی است و درآمد او از موارد اعلام‌شده بالاتر است، پس نسبت به بخش اعظم جامعه، برخوردار است، هرچند وضعیت بسیار خوبی هم نداشته باشند.

پیشنهاد ۶ هزار میلیارد تومانی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به مجلس
شریعتمداری اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را یکی از دغدغه‌های مهم جامعه دانست و گفت: نخستین بودجه پیشنهادی دولت به مجلس، عدد بودجه کل چیزی حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بود که تصور می‌شد با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بودجه خوبی تدوین‌شده، اما وقتی شرایط تحریم و مشکلات فروش نفت پیش آمد، این عدد در گام اول به ۴۰۱ هزار، در گام دوم به ۳۸۰ هزار و درنهایت به ۳۰۱ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و منابع و مصارف کشور را دچار تغییر کرد.
وی افزود: دولت ابتدا پیشنهاد ۶ هزار میلیارد تومانی را برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به مجلس ارائه داده و کانون‌های بازنشستگی در تعامل با مجلس و نمایندگان می‌توانند روندی را طی کنند که به بهبود بودجه و اعتبارات این بخش کمک کند.
شریعتمداری گفت: پایین بودن افزایش حقوق و دستمزد نسبت به تورم در سال‌های مختلف وجود داشت و تلاش می‌شود این روند را تغییر دهیم و امسال هم این افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان ۱۵ درصد در نظر گرفته‌شده است.
وی ضمن یادآوری تدوین برنامه‌های کاربردی در صندوق بازنشستگی گفت: امروز با صندوقی روبه‌رو هستیم که ۱۷ درصد آورده آن از محل کسورات بازنشستگی و پنج درصد از محل سودآوری شرکت‌هاست و بقیه وابسته به بودجه عمومی و دولت است، اینکه بیان شود وضعیت بد شرکت‌ها موجب این مشکلات شده، درست نیست.
وزیر کار با تاکید بر اینکه مسیر شفافیت خواسته این وزارتخانه است، گفت: وقتی حق بیمه یک صندوق از ابتدای تشکیل تاکنون عدد ثابت۲۲ درصد به‌جای ۳۰ درصدی که در تامین اجتماعی و به‌صورت سه‌جانبه گرایی دریافت می‌شود، مشکلاتی را ایجاد می‌کند که امروز با آن روبه‌رو شده‌ایم.
شریعتمداری بابیان اینکه عزل و نصب و مدیریت یک بنگاه کار، مدیرعامل صندوق نیست و صندوق‌ها باید سهامداری کنند، گفت: برپایِ برنامه راهبردی صندوق بازنشستگی این مسئله به‌خوبی تبیین شده و این صندوق نیز به‌زودی همانند تامین اجتماعی سیاست مدیریت سهام را به‌جای بنگاه‌داری کنونی اجرایی خواهد کرد.

تصویب اعتبار برای پرداخت وام ۷ میلیون تومانی به ۴۰۰ هزار نفر
بر اساس این گزارش، «نعمت‌الله ایزدی» سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به شیوه‌های پرداخت وام به بازنشستگان این صندوق گفت: با توجه به شرایط موجود و با تعامل بسیار خوب بانک صادرات به‌عنوان بانک عامل، اعتبار ۲۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام هفت میلیون تومانی به ۴۰۰ هزار نفر تصویب و اجرایی شده است.
وی افزود: تلاش شده تا عدالت در پرداخت این تسهیلات در دستور کار قرار گیرد و اتکای کامل به سیستم خودکار که بر اساس اولویت‌های مشخص‌شده، افراد را واجد شرایط دریافت وام می‌داند از تغییراتی بوده که دراین‌ارتباط اتفاق افتاده است.
ایزدی درباره بیمه تکمیلی درمان نیز گفت: تلاش می‌شود در شرایط فعلی سهم حق بیمه بازنشستگان افزایش پیدا نکند و از محل سهم صندوق، سقف تعهدات بهبود یابد. در بخش بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز تلاش این است که هزینه‌ها تاجایی که امکان دارد پرداخت شود و این افراد بامشکل مواجه نشوند.
منبع: جمهوری اسلامی


چاپ