افزایش دو برابری صادرات ایران به کویت

نایب‌رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران گفت: اگر ایران بتواند در پروژه جزیره بوبیان ورود کند، می‌تواند مناطق آزاد اروند و «خورزبیر» را به هم متصل و قطب اقتصادی ایجاد کند.

به گزارش صمت، سیدمصطفی موسوی در مورد روند تجاری ایران و کویت گفت: این روند در حال افزایش است و بیشترین گزینه تأثیرگذار در این موضوع شرایط اقلیمی و خویشاوندی با ایران است به‌طوری‌که ۳۰ درصد اهل کویت از تبار ایرانی بوده که از قشر مرفه این کشور محسوب می‌شوند و ۴۰ درصد جمعیت آن نیز شیعه هستند و این به‌نوعی باعث کشش به سمت کالاهای ایرانی می‌شود.
وی گفت: بیشتر صادرات ما به این کشور مواد غذایی و مصالح ساختمانی است و روند صادرات ما هم در دو سال گذشته دو برابر شده است. بیشتر واردات ما هم ماشین‌آلات است.
موسوی ادامه داد: بااین‌وجود درروند تجاری ما باکویت کمی مشکل وجود دارد که دلیل آن وضعیت بسته کویت است و این بیشتر در عدم اعطای ویزا به بازرگانان مشاهده می‌شود که این مسئله تجارت باکویت را سخت کرده است به‌طوری‌که اتاق مشترک ایران و کویت دو بار درخواست ملاقات با سفیر این کشور کرده که پاسخی دریافت نکرده است.
وی گفت: این افزایش تجارت با سعی و تلاش خود بازرگانان صورت گرفته است. البته ما در اعطای ویزا به کویتی‌ها بسیار راحت عمل می‌کنیم اما عکس‌العملی از کویتی‌ها مشاهده نمی‌کنیم و به‌طوری‌که گرفتن ویزا تا یک سال هم طول می‌کشد مگر اینکه افرادی در کویت اقامت داشته و تردد کنند.
عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و کویت افزود: درحال‌حاضر حجم صادرات ما ۲۵۰ میلیون دلار است که اگر موانع برطرف شود تا یک میلیارد دلار هم‌ظرفیت افزایش وجود دارد. اگر توافقنامه سه‌جانبه‌ای بین ایران، عراق و کویت امضا شود تا کالاهای ترانزیت شده از آسیای میانه به مقصد کویت از طریق ایران و مرز شلمچه منتقل شود، این مهم محقق خواهد شد که البته نیاز به رایزنی و دیپلماسی اقتصادی دارد.
موسوی با اشاره به نقش برخی کشورها درروند تجاری ایران و کویت گفت: کویت همیشه تلاش کرده است که نقش تنش‌زدایی در منطقه داشته باشد اما در مبادلات تجاری محافظه‌کار است یعنی سعی می‌کند امریکا و عربستان را ناراحت نکند. البته تا امروز هیچ‌گونه ایرادی در تجارت با ایرانی‌ها گرفته نشده است اما شاهد شیطنت و سنگ‌اندازی عربستان نیز هستیم.
 نایب‌رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران با اشاره به همکاری دو کشور در بخش انرژی گفت: جزیره «بوبیان» متعلق به این کشور است که در حدفاصل سه کشور ایران، کویت و عراق قرار دارد. این جزیره به مدت ۹۹ ساله در اختیار چینی‌ها قرارگرفته و این باعث افزایش ساخت‌وساز و البته تقاضا برای مصالح ساختمانی ایران نیز شده است. اگر ایران بتواند در این پروژه ورود کند می‌تواند مناطق آزاد اروند و «خورزبیر» را به هم متصل و قطب اقتصادی ایجاد کند که در موضوع انرژی نیز ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد.
وی ادامه داد: متاسفانه وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت اقدامات قابل‌توجهی در این موضوع نداشته به‌طوری‌که درحال‌حاضر مرکز ثقل سیاست اقتصادی وزارت امور خارجه در منطقه متمرکز بر سه کشور عمان، قطر و عراق است و در سیاست‌های جدید این وزارتخانه از کویت غفلت شده است.
موسوی گفت: باوجودآنکه دیپلماسی اقتصادی خوبی با قطر و عمان داریم، باکویت این‌گونه نیست درحالی‌که کویت مصرف‌گراترین کشور منطقه است که بالاترین ارزش پولی دنیا را دارد و این می‌تواند ارزش افزوده خوبی برای ما داشته باشد.
منبع: ایبنا


چاپ