امید کارگران به شورای عالی کار است

دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران واقعی شدن حق مسکن و بن خواربار کارگران در شورای عالی کار را خواستار شد و گفت:

کارفرمایان افزایش هزینه‌های خود را با تغییر نرخ تمام‌شده کالا جبران می‌کنند ولی کارگران به‌جز شورای عالی کار امید دیگری برای افزایش دستمزد ندارند.
به گزارش صمت، هادی ابوی با اشاره به جلسه اخیر کمیته دستمزد گفت: مسائل حاشیه‌ای دستمزد از متن و اصل آن بیشتر است. علیرغم پرداختن به موضوع هزینه سبد معیشت کارگران در آخرین نشست کمیته دستمزد، متأسفانه گروه کارفرمایی به مباحث حاشیه‌ای دامن زده و بعضا مباحثی انحرافی در جلسات مطرح می‌شود که وقت‌گیر است و موجب می‌شود دیر به نتیجه برسیم.

سال سختی برای تعیین دستمزد داریم
وی تاخیر در برگزاری جلسات کمیته دستمزد و کشاندن جلسات مزد به آخر سال را به سود کارگران ندانست و گفت: امسال هم‌گروه کارگری تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا واقعیت‌های زندگی کارگران را در شورای عالی کار نشان بدهد هرچند که امسال، سال سختی برای تعیین دستمزد کارگران داریم.
دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ادامه داد: تاکید ما این است که یک کارگر یا نیروی انسانی باید به لحاظ معیشتی آن‌قدر تامین باشد که بتواند کار کند و معیشت هم مؤلفه‌های مختلفی ازجمله مسکن، خوراک، پوشاک، حمل‌ونقل، تحصیل و... را شامل می‌شود. انتظاراتی مثل‌اینکه کارگر باید تفریحات و یا پس‌انداز داشته باشد را هم شامل می‌شود ولی ما از این‌ها فاکتور می‌گیریم و می‌گوییم تامین خوراک کارگران واجب‌تر از پس‌انداز است.

سهم دستمزد در تولید ارتباطی به جلسه مزد ندارد
ابوی در عین حال با بیان اینکه تعیین سهم دستمزد در نرخ تمام‌شده تولید ارتباطی به جلسه دستمزد شورای عالی کار ندارد، اظهار کرد: شورای عالی کار کمیته نرخ‌گذاری کالای تولید شده نیست بلکه تنها مرجعی است که دستمزد کارگران در آن تعیین و ابلاغ می‌شود. بنابر این اگر کارفرمایان دنبال تعیین سهم دستمزد از تولید هستند می‌توانند در کمیته نرخ‌گذاری سازمان حمایت یا وزارت صمت مبنا و مؤلفه‌های هزینه‌ها را اعلام و مشخص کنند و پس‌ازآن دستمزد را به شورای عالی کار ببرند اما به‌طور حتم نان ۱۵۰۰ تومانی که امروز کارگر می‌خرد هم در نرخ تمام‌شده کالا اثرگذار است. به بیان ساده اگر کارفرمایان از هزینه‌ها شکایت دارند، کارگران هم از بیشتر شدن هزینه‌های زندگی گلایه‌مندند لذا با در نظر گرفتن این مسئله باید به سمت تعیین دستمزدی واقعی برویم.
وی تصریح کرد: منصفانه نیست که دستمزد کارگر کم و هزینه‌های زندگی او زیاد باشد و اعضای شورای عالی کار قطعا به این موضوع واقف‌اند. کارفرمایان افزایش کارفرمایان افزایش هزینه‌های خود را با تغییر نرخ تمام‌شده کالا یا سودی که برای آن در نظر می‌گیرند، جبران می‌کنند ولی کارگران جز شورای عالی کار جای دیگری برای افزایش دستمزد و کاهش هزینه‌های زندگی ندارند.

ضرورت واقعی شدن کمک‌هزینه مسکن و بن خواربار کارگران
این مقام مسئول کارگری در پایان با تاکید بر واقعی شدن کمک‌هزینه مسکن و خواربار کارگران اظهار کرد: اگر تاکید داریم قانون کار اصلاح شود یکی از مباحثش این است. درحال‌حاضر کمک‌هزینه مسکن پاسخگوی اجاره‌بهای خانوارهای کارگری نیست و باوجود تاکید بر اختصاص ماهانه سبد حمایتی به کارگران این امر هیچ‌گاه محقق نشده است لذا بن خواربار و حق مسکن کارگران باید به‌طور واقعی در شورای عالی کاردیده شود.
سومین نشست کمیته دستمزد شورای عالی کار بدون آنکه به موضوع تعیین رقم سبد هزینه کارگران بپردازد به دلیل ورود به مباحث غیر مرتبط ازجمله سهم دستمزد در نرخ تمام‌شده بدون نتیجه پایان یافت. پیش‌ازاین در دومین جلسه کمیته دستمزد نیز قرار بود به راهکارهای ترمیم حقوق و دستمزد و تقویت معیشت جامعه کارگری پرداخته شود اما اختلاف‌نظر گروه کارفرمایی و کارگری این جلسه را هم بی‌نتیجه گذاشت.
منبع: ایسنا


چاپ