کدام یک از تست‌های کرونا برای من مناسب‌تر است؟

این روزها با گسترش و روند سریع شیوع بیماری کرونا اهمیت انجام به‌موقع تست تشخیص کرونا اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید سوالی که در ذهن بسیاری از ما شکل گرفته، چگونگی انجام این تست‌ها و دقت تشخیص آنها باشد. در این گزارش به بررسی انواع این تست‌ها، نحوه انجام آن و دقت آنها می‌پردازیم.

انواع آزمایش‌های کرونا

درحال‌حاضر ۲ روش آزمایشگاهی برای شناسایی ویروس کرونا وجود دارد. یکی از این روش‌ها تست مولکولی PCR و دیگری تست خون آنتی‌بادی است.

آزمایش کرونا به روش PCR

این آزمایش به اسامی دیگری مانند آزمایش مولکولی کرونا یا تست سواب نیز در بین افراد شناخته می‌شود. تست کرونا به روش PCR دارای بیشترین دقت و حساسیت در تشخیص ویروس کرونا است که با استفاده از آن فقط می‌توان وجود ویروس فعال در بدن را در همان زمان انجام تست بررسی کرد.

چه زمانی باید تست مولکولی کرونا انجام دهیم؟

در ۲ حالت ممکن است فردی نیاز به انجام تست مولکولی کرونا داشته باشد: 
حالت اول: هنگامی که فرد دارای علائم مشابه بیماری کرونا است. با انجام این تست می‌توان اطمینان یافت که آیا علائم بیماری فرد ناشی از ابتلا به ویروس کرونا است یا عوامل دیگری مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا مسبب آن هستند.
حالت دوم: در صورتی که فرد در تماس با بیمار مبتلا به ویروس کرونا بوده باشد. در این حالت نیز با انجام تست مولکولی کرونا، فرد می‌تواند از احتمال آلوده شدن خود به این ویروس آگاه شود.
نکته بسیار قابل‌توجه این است که از زمان برخورد فرد آزمایش‌دهنده با فرد آلوده باید حداقل ۳ تا ۵ روز گذشته باشد؛ در غیر این صورت ممکن است جواب آزمایش به اشتباه منفی (منفی کاذب) گزارش شود.

نحوه نمونه‌گیری تست PCR چگونه است؟

در روش PCR با استفاده از سواب (سواب یک گوش‌پاکن بلند است که سر آن الیاف به خصوصی دارد)، دو نمونه از ترشحات انتهای بینی و حلق فرد گرفته می‌شود.

آیا انجام آزمایش PCR کرونا دردناک است؟

به‌طور کلی این تست دردناک نیست، اما گاهی ممکن است حس ناخوشایندی در فرد ایجاد کند. در صورتی که فرد آزمایش‌دهنده دارای پولیپ و انحراف بینی یا دارای سابقه عمل یا شکستگی بینی باشد، حتما باید به نمونه‌گیر اطلاع دهد تا با دقت و احتیاط بیشتری از او نمونه گرفته شود.

آزمایش آنتی‌بادی کرونا

این تست با نام‌های آزمایش سرولوژی و آزمایش آنتی‌بادی کرونا (IgM و IgG) و آزمایش خون کرونا نیز شناخته می‌شود. در این تست با بررسی میزان آنتی‌بادی‌های IgM و IgG که توسط بدن در هنگام مواجه با ویروس کووید ۱۹ تولید می‌شود، می‌توان آلودگی فرد به این ویروس را تشخیص داد. این تست بیشتر به افراد کمک می‌کند تا سابقه ابتلا به بیماری را در چند ماه گذشته تشخیص دهند.

چه زمانی باید تست آنتی‌بادی کرونا انجام دهیم؟

در تست خون کرونا مانند آزمایش PCR کرونا، فرد در دو حالت ممکن است نیاز به انجام این آزمایش داشته باشد: 
حالت اول: زمانی که فرد علائم مشابه بیماری کووید ۱۹ را در خود می‌بیند. با انجام تست آنتی‌بادی کرونا می‌توان تا حدودی (نزدیک ۵۰ تا ۶۰ درصد) متوجه شد که علائم بیماری فرد ناشی از آلودگی به ویروس کرونا است یا خیر.
حالت دوم: در این حالت فرد در تماس با بیمار آلوده به ویروس کرونا بوده است. در صورتی که فرد در گذشته (بیشتر از ۱۴ روز) با فردی آلوده در تماس بوده، می‌تواند با انجام این تست و بررسی میزان IgG موجود در خون خود به این نتیجه برسد که آیا در گذشته مبتلا به ویروس کرونا شده یا خیر.
اگر فرد به‌تازگی با فرد دیگر آلوده به ویروس کرونا ارتباط داشته باشد، می‌تواند با انجام آزمایش خون کرونا از احتمال آلوده شدن خود به این ویروس تا حدی (۵۰ تا ۶۰ درصد) اطمینان پیدا کند.
از زمان برخورد فرد آزمایش‌دهنده با فرد آلوده باید حداقل ۸ تا ۱۰ روز گذشته باشد؛ در غیر این صورت میزان آنتی بادی IgM درون بدن هنوز کم و ممکن است جواب آزمایش به اشتباه منفی (منفی کاذب) گزارش شود. البته باید به این ۲ نکته هم اشاره کرد که آزمایش خون کرونا نیاز به ناشتایی ندارد و آزمایش آنتی‌بادی کرونا از طریق نمونه‌گیری خون وریدی انجام می‌شود و نیاز به آمادگی قبلی نیست.

نتایج آزمایش‌های کرونا چطور تفسیر می‌شوند؟

هنگامی که هر کدام از آزمایش‌های PCR و خون انجام شود، جواب آن به‌صورت مثبت (+) یا منفی (-) در برگه آزمایش ذکر می‌شود. حال باتوجه به جدول‌های زیر می‌توان به‌راحتی تفسیر کلی از تست‌ها را در کنار یکدیگر داشت.

z333.jpg

z2222.jpg

z4444.jpg


چاپ