دلالی خانه آخرت در اطراف تهران

قبر متری چند؟

صفحه آخر

این روزها نرخ قبر در اطراف تهران از بسیاری از خانه‌ها گران‌تر است و فرقی هم نمی‌کند، کجا باشد، این قیمت‌ها ربطی به تحریم و... هم ندارد؛ کافی است در یکی از امامزاده‌ها و بقاع متبرکه استان تهران باشد تا مبالغ عجیب و غریب برای آن مطالبه شود.

این مبالغ از ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان شروع می‌شود و به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان و حتی بالاتر از آن نیز می‌رسد. هرچه آرامستان و بقعه متبرکه در قسمت‌های خوش آب و هوای استان و مناطق لاکچری‌نشین‌تر باشد، نرخ قبرهایش گران‌تر می‌شود و گاهی قیمت‌ها به یک تا ۲ میلیارد تومان هم می‌رسد. البته در اغلب این آرامگاه‌ها برخی دلال‌بازی‌ها و نیز نبود قبر به میزان لازم است که سبب گرانی مقبره‌ها می‌شود و قبرها نیز برای خود سلطان دارند؛ تعداد این سلطان‌ها کم هم نیست و تقریبا همه آرامستان‌ها یک «سلطان» دارند.

سلطان قبر همدست هم دارد

البته چند ماهی است که سایت‌های خرید و فروش از قرار دادن تبلیغات معامله قبور منع شده‌اند و تا حدودی تب خریدوفروش قبور فروکش کرده، اما هنوز هم سلاطین قبر در آرامستان‌ها فعالیت می‌کنند و به‌تازگی یکی از آنها که معروف به سلطان قبر بود و اقدام به فروش قبر در جنوب تهران می‌کرد، از طریق اطلاع‌رسانی در فضای مجازی و اقدام به‌موقع دادستانی دستگیر شد. دستگیری قبرفروش‌ها تا حدود زیادی ترس را بر اندام افرادی انداخته که کاسب خانه آخرت هستند و از خرید و فروش آن سودهای نجومی برده و دلالی مرگ می‌کنند.
یکی از این سلاطین خرید و فروش قبر چندی پیش در ری دستگیر شد که عضو شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به ماجرای دستگیری سلطان قبر و دفن در قبرستان‌های تاریخی تهران به مهر گفت: این فرد که در جنوب تهران به‌عنوان سلطان قبر معروف شده، واسط بین خانواده متوفی و قبرستان‌هایی چون «ابن‌بابویه»، «امامزاده عبدالله (ع، )» و «شاه عبدالعظیم (ع)» بوده است.
حسن خلیل‌آبادی ادامه داد: این سلطان قبل همدستی نیز دارد که در دوره‌های قبل از مدیران بهشت زهرا (س) تهران بوده و پس از واسطه‌گری و مذاکره با خانواده متوفی، آنها را برای دفن در بقاع متبرکه متقاعد و فوتی‌ها را با آمبولانس خارج می‌کرد و با دلالی و دریافت هزینه‌ای تا ۷۰ میلیون تومان در برخی از این بقاع متبرکه با همدستی سلطان قبر جنازه را دفن می‌کرد.

قیمت قبر ۳ طبقه

اما این دستگیری‌ها نیز نتوانسته مانع کار برخی از این دلال‌ها شود و تعدادی از آنها خود را توجیه می‌کنند. یکی از قبرفروش‌های آرامستانی در ورامین به خبرنگار مهر که خود را خریدار قبر معرفی کرده بود، گفت: برای دفن در جاهای قدیمی حسین رضا (ع) ورامین باید بیش از ۱۵ میلیون تومان بدهید و البته این پول نیز به جیب ما نمی‌رود و به اوقاف و امور خیریه داده می‌شود. وی گفت: این مبلغ تنها برای اجازه دفن در یکی از طبقات قبرها است و اگر بخواهید کل ۳ طبقه قبر را بخرید باید بیش از ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنید؛ البته سند ندارد و اوقافی است، اما کاغذی می‌گیرید که نشان می‌دهد مالک این قبر هستید. این قبر در بهترین جای حسین رضا (ع) و نزدیک امامزاده قرار دارد و از طرف دیگر فاصله این قبر تا محل شست‌وشوی اموات بسیار کم است و تا چهار متری قبر ماشین می‌آید و دسترسی‌ها برای برگزاری مراسم و نیز فاتحه‌خوانی مناسب است. این قبرفروش ورامینی درباره امکان فروش قسطی قبر اظهار کرد: خیر؛ قسطی نداریم و همه مبلغ را ابتدا دریافت می‌کنیم. کسی که قبر را قسطی نمی‌فروشد. اما مردن ارزان‌تر نیز در این شهر میسر است، چراکه این قبرفروش در پاسخ به این سوال که اگر پول زیادی برای دفن در مناطق قدیمی‌تر و اوقافی نداشته باشیم، چه راه‌حلی دارید، گفت: اگر پول ندارید، می‌توانید به شهرداری بروید و در قسمت‌هایی که متعلق به شهرداری است، قبر بخرید که قیمتی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان دارد.

قیمت یک طبقه قبر

در اغلب شهرستان‌ها و مناطق استان تهران، اگر به سراغ قبرها بروید، می‌بینید که اشرافی‌گری تا دم قبر هم رفته، اما قیمت‌های عجیب و غریب قبر مخصوص شهرستان‌های ری، تهران و شمیرانات است و در دیگر مناطق قیمت‌ها طبیعی‌تر و مدیریت بقاع و آرامستان‌ها بهتر است؛ به‌عنوان مثال در شهریار با جمعیتی نزدیک یک میلیون نفر نرخ هر طبقه قبر در امامزاده اسماعیل (ع) این شهر بین ۱۷ تا ۲۱ میلیون تومان است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهریار درباره چگونگی قیمت‌گذاری قبور در این شهرستان گفت: درحال‌حاضر یک طبقه قبر در امامزاده اسماعیل (ع) بسته به مکان قبر بین ۱۷ تا ۲۱ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و این نرخ‌گذاری‌ها نیز توسط هیات امنای هر بقعه و تایید اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران برای یک سال انجام می‌شود.
 
 البته در همین بقعه قبر برای والدین شهدا رایگان است و برای جانبازان بالای ۷۰ درصد تخفیف ویژه دارد. ابوالفضل حسین‌آبادی ادامه داد: گران‌ترین قبور شهریار در امامزاده اسماعیل (ع) است. به‌عنوان مثال در امامزاده خاتون صباشهر نرخ قبر برای بومی‌ها یک میلیون و برای غیربومی‌ها ۲ میلیون تومان است. وی درباره فعالیت قبرفروش‌ها در این شهرستان گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم، قبرفروشی در این شهرستان نداریم و دلیل آن نیز جلوگیری از فروش قبر خریداری شده توسط اشخاص به فرد ثالث است.

قبرهای لواسان بالای ۶۰۰ میلیون تومان

در لواسان اوضاع متفاوت است و خرید و فروش قبور در آرامستان‌های لاکچری تا حدی خبرساز شده که صدای امام جمعه این شهر را نیز درآورد. یک فروشنده قبر در لواسان در این باره گفت: خرید و فروش قبر در این شهر برای غریبه‌ها نداریم. 
قبلا این‌طور بود، اما جدیدا خیلی روی قبرفروشی زوم کرده‌اند و دیگر قبر نمی‌فروشیم. وی افزود: اینجا قبری برای فروش نیست؛ اگر هم باشد بالاتر از ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان است؛ حتی نرخ برخی قبرها از ۱.۵ میلیارد تومان بیشتر است. اگر نمی‌خواهی هزینه کنی لواسان دنبال قبر نگرد و به بهشت زهرا (س) برو. ماجرای آرامستان «تپه سرخه» در لواسان و دخالت افراد غیرمسئول در دفن اموات در این آرامستان آنقدر سروصدا کرد و پرونده قضایی برای آن تشکیل شد تا سرانجام با پیگیری امام جمعه این شهر دست افراد سودجو کوتاه و مدیریت این آرامستان به شهرداری لواسان واگذار شد.

سخن پایانی...

داستان دفن اموات و نرخ قبور چند سالی است که خبرساز شده و متاسفانه قبرفروشی و دلالی بیشتر در بقاع متبرکه‌ای که توسط اوقاف و امور خیریه اداره می‌شود، به چشم می‌خورد و عوامل ایجاد نرخ بالا در این بقاع نیز دسترسی مناسب، محدودیت قبور در بقاع باتوجه به درخواست‌های بالا و جمعیت قابل‌توجه و نیز آب و هوای مناسب و قدمت یا لاکچری بودن آرامستان است. به‌نظر می‌رسد، مدیریت مناسب، پرهیز از تجمل‌گرایی در دفن اموات و وضع قوانینی برای جلوگیری از دلالی و قبرفروشی و خروج قبور از لیست کالاهای سرمایه‌ای می‌تواند سبب جلوگیری از سر به فلک کشیدن قیمت خانه آخرت شود.

چاپ