وعده ادامه‌دار ثبت درخت کیارستمی

 حدود دو سال پیش زمانی‌که مستند «همراه با باد» را می‌ساختم به این فکر افتادم تک درختی که در مجموعه عکس‌های سفید برفی عباس کیارستمی است

و همه ما آن را در مجموعه آثار این کارگردان بزرگ دیدیم را ثبت کنم زیرا عباس کیارستمی در فصول مختلف از این درخت خیلی عکاسی کرده اما عکسی که در مجموعه سفید برفی بوده جهانی شده است.
تک درخت یکی از نمادهای آثار عباس کیارستمی است که در آن زمان تصمیم گرفتم این درخت زیبا را از طریق اداره میراث فرهنگی ثبت کنم زیرا بعد از فوت عباس کیارستمی نمادی از تک درخت در چند کشور دنیا از جمله کالیفرنیا ثبت شده است و مهم‌ترین سوال این بود که چرا در کشور خودمان آن را به اسم عباس کیارستمی ثبت نمی‌کنیم. در ابتدا فقط به صورت یک جرقه ذهنی بود ولی بعد از مدتی تصمیم قطعی گرفتم. تک درختی که ما در عکس‌های عباس کیارستمی می‌بینیم قدمت ۵۰۰ ساله دارد و در روستای آرو در دماوند قرار دارد.
در ابتدا خیلی‌ها اعلام آمادگی و همکاری کردند ولی هیچ کدام به سرانجام نرسید و هیچ حمایتی صورت نگرفت تا اینکه با شهرام شریفی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دماوند صحبت کردیم و واقعا از ما حمایت کردند.
شهرام شریفی در تمامی مراحل کنار ما بود و از هیچ کمکی دریغ نکرد. همچنین یک برند لباس به عنوان مدیر کل هنری این پروژه ما را در تمامی مراحل یاری و از هر نظری ما را حمایت کردند. این شرکت یک تیم پرتلاش برند لباس است و به طور کامل از این کار حمایت کرد و با جان و دل با ما همکاری کردند. زمانیکه این شرکت برند لباس اعلام آمادگی کرد، ما با یک رویکرد جدید کار را شروع کردیم و خوشبختانه به آنچه که می‌خواستیم رسیدیم.
قرار است از چند روز آینده احمد عرب بیگی ساخت مجسمه عباس کیارستمی را آغاز کند که ساخت این مجسمه اواخر بهمن تمام و زیر تک درخت نصب می‌شود. در کنار آن پیشینه تک درخت و بیوگرافی عباس کیارستمی نصب و به نام این کارگردان برجسته ثبت می‌شود. مستندی درباره تک درخت ساخته می‌شود که تمامی مراحل این پروژه در آن مستند است و با این کار می‌خواهیم تمامی اتفاقات را ثبت کنیم و طی مراسمی با حمایت هنر و تجربه در موزه سینما نمایش داده می‌شود.
مهدی شادی‌زاده – کارگردان مستند


چاپ