عوارض آزادراه جدید اعلام شد

همزمان با سالروز ولادت حضرت علی (ع)، طرح ملی آزادراه غدیر امروز با دستور رئیس‌جمهوری به صورت ویدئو‌کنفرانس به بهره‌برداری ‌رسید.


به مناسبت میلاد امیرالمومنین(ع) پروژه آزادراه کنار گذر جنوبی تهران که پروژه‌ای برای اتصال کریدورهای شمال به جنوب و غرب به شرق است با حضور ویدئو‌کنفرانسی رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

رئیس‌جمهوری روز پنجشنبه در پنجاه و دومین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، آزادراه غدیر را که با عبور از ۳ استان، آبیک در قزوین را پس از عبور از استان البرز به ورامین در جنوب تهران متصل می‌کند، از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.


این آزادراه در ۴ قطعه به طول ۱۵۸ کیلومتر احداث شده و یکی از مهم‌ترین و با اولویت‌ترین کریدورهای ترانزیتی کشور در کریدور شرق به غرب، شمال به جنوب و شبکه بزرگ‌راهی آسیایی است. برای اجرای این پروژه ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار صرف شده و با بهره‌برداری از آن برای ۲۵۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

طول این آزادراه ۱۵۸ کیلومتر در شش خط رفت و برگشت و دو خط اضطراری بوده و با بهره‌برداری از آن بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان بنزین و هزارو ۶۰۰ میلیون لیتر گازوئیل در مصرف سوخت کشور صرفه جویی می‌شود.

دولت تنها در ۳۰ درصد در این پروژه مشارکت داشته و ۷۰ درصد آن توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساخته شده است.

گفته شده ۳ هزار میلیارد تومان برای ساخت این پروژه هزینه شده که ارزش کنونی آن ۷ هزار میلیارد است.

منبع: تسنیم


چاپ