متوسط قیمت مسکن در تهران چقدر است؟

در حالی بانک مرکزی متوسط نرخ مسکن تهران طی آبان ۹۹ را ۲۷.۱ میلیون تومان اعلام کرد که معاون وزیر راه گفت: متوسط نرخ واقعی مسکن تهران ۲۰ میلیون تومان است.

محمود محمودزاده یادآور شد: با توجه به آنکه آماری که قبلا با برداشت از داده‌های مرکز آمار و بانک مرکزی از نرخ خریدوفروش هر متر مربع واحد مسکونی ارائه می‌شد فقط مختص تهران بود و تعمیم آن به کل کشور سبب افزایش کاذب قیمت‌ها می‌شد، ارائه آمار به آن شیوه متوقف شد.

وی بیان کرد: در ۲۷ مرکز استان، متوسط نرخ خرید و فروش مسکن برای هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است که حدود ۹ استان نیز متوسط نرخ خرید و فروش مسکن کمتر از ۵ میلیون تومان است. همچنین بررسی‌ها حاکی است که ۳ استان نیز متوسط نرخ هرمترمربع واحد مسکونی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

به گفته محمودزاده، فقط در تهران است که میانگین خریدوفروش یک مترمربع واحد مسکونی حدود ۲۵ میلیون تومان است. درعین حال در شهر تهران اگر مناطق یک و ۳ را که رقم‌های خرید و فروش در آنها غیرمنطقی است را در نظر نگیریم میانگین نرخ هر مترمربع خرید و فروش واحد مسکونی ۲۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که نرخ دلار بر نرخ مسکن تاثیر فراوانی داشته است، افزود: برآوردها حاکی است حوزه زمین و مسکن یکی از مهم‌ترین مرجع‌ها برای ذخیره سرمایه است. به همین دلیل سیاست وزارت راه و شهرسازی موضوع جداکردن بازار سرمایه و سفته بازی از بازار مصرف است.

محمودزاده تاکید کرد: برای این کار پروژه‌های مختلفی تعریف شده که یکی از آنها، سامانه املاک و اسکان بود. با توجه به موفقیت سامانه از نظر زیرساخت و امکانات، در ماده ۵۴ اصلاحیه مجلس توجه بیشتری به سامانه شد و تمامی خانواده‌ها مکلف به ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه شدند. این الزام برنامه‌ریزی‌ها را در حوزه خرید و فروش و اجاره، شفاف می‌کند.

وی اضافه کرد: اجرای طرح‌های تولید مسکن همچون طرح اقدام ملی و تفاهمنامه‌های همکاری در تولید مسکن با سایر وزارتخانه‌ها و تکمیل واحدهای مسکونی مهر در جهت تقویت بازار مصرف است.

محمودزاده تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود، مجموعه سیاست‌ها و اقداماتدر بازار اجاره و خرید و فروش منجر به ایجاد ثبات در بازار خرید و فروش و اجاره شود و نقش موثری در بازار ایجاد کند. همچنین، آیین نامه اجاره داری حرفه‌ای تدوین شده و برای تصویب به مراجع بالاتر دولت برای تصویب ارائه شده است.

اوایل ماه جاری بانک مرکزی در گزارشی از افزایش ۱.۸ درصد متوسط نرخ مسکن در تهران نسبت به مهرماه امسال و ۱۱۸.۲ درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته خبر داد. بر اساس این گزارش متوسط نرخ هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران ۲۷.۱ میلیون تومان بوده است.

 
منبع: تسنیم


چاپ