صمت از مزیت‌های الزامی شدن بیمه ساختمان‌ها در برابر حوادث طبیعی گزارش می‌دهد

حوادث پشت درِ خانه بمانند

حتی قرار داشتن در میان ۱۰ کشور نخست جهان از نظر وقوع حوادث طبیعی، موجب نشده بیمه کردن ساختمان‌ها در برابر رخدادهایی مانند سیل و زلزله در ایران جدی گرفته شود و براساس آمار اعلام شده از سوی قائم مقام بیمه مرکزی، فقط بین ۵ تا ۷ درصد واحدهای مسکونی کشور درحال‌حاضر در برابر حوادث طبیعی بیمه‌اند.

البته بد نیست ۹۵ درصدی که برای بیمه ساختمان‌های خود اقدام نکرده‌اند، بدانند سیلابی که سال ۹۸ با آن آغاز شد، به ۱۵۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی، در مجموع ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.
به گزارش صمت، آنطور که آمار و ارقام بیمه مرکزی نشان می‌دهد، ایرانی‌ها تاکنون خطرهای احتمالی را که بیخ گوش خانه و زندگی آنها خوابیده است، جدی نگرفته‌اند و استقبالی از بیمه واحدهای مسکونی در برابر حوادث طبیعی نکرده‌اند اما نکته امیدوارکننده این است که با توجه به حوادث سال‌های اخیر مانند زلزله کرمانشاه و خسارت‌های گسترده آن، طرح راه‌اندازی صندوق بیمه حوادث طبیعی، پس از تصویب در دولت و مجلس شورای اسلامی، منتظر تایید نهایی شورای نگهبان است.

جزییات صندوق بیمه حوادث طبیعی
رئیس بیمه مرکزی می‌گوید به دلیل وجود اصطکاک‌های اطلاعاتی، ضرورت تهیه بیمه‌نامه حوادث از سوی گروه‌های مختلف مردم در ایران درک نشده و بیمه نبودن ساختمان‌ها، در حوادثی مانند زلزله کرمانشاه و سیل فروردین امسال، خسارت‌های زیادی به دولت در این بخش وارد کرده است.
به گفته او با راه‌اندازی صندوق بیمه حوادث طبیعی، رویارویی با حوادث طبیعی از حالت برنامه‌ریزی نشده و اضطراری، به حالت برنامه‌ریزی‌شده تبدیل می‌شود.
به گزارش ایرنا، غلامرضا سلیمانی گفت: با توجه به حادثه‌خیزی ایران و اینکه واحدهای مسکونی و تجاری در معرض خطر و ریسک طبیعی قرار دارند، ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی در دولت و مجلس تصویب شده و منتظر تایید نهایی شورای نگهبان است.
رئیس بیمه مرکزی با بیان اینکه به دلیل ایرادی که شورای نگهبان به آن گرفت، طرح دوباره به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد، گفت: امیدواریم پس از برطرف شدن اشکال، مصوبه شورای نگهبان و مجلس را برای این طرح داشته باشیم که در این صورت می‌توانیم آن را در سال ۹۹ اجرا کنیم.
وی اضافه کرد: براساس این طرح همه واحدهای مسکونی ایران تحت پوشش بیمه پایه برای حوادث طبیعی قرار می‌گیرند اما برای بیمه اثاثیه و وسایل واحد مسکونی، بیمه‌شونده باید هزینه مازاد به شرکت‌های بیمه‌گر پرداخت کند. سلیمانی گفت: همه واحدهای مسکونی تا سقف ۳۰ میلیون تومان بیمه می‌شوند، یعنی با پرداخت حدود ۱۲۰ هزار تومان برای هر سال ۶۰ هزار تومان ازسوی دولت و ۶۰ هزار تومان از سوی مالک واحد مسکونی پرداخت می‌شود.

اول فرهنگ‌سازی، بعد اجباری شدن
یک کارشناس ساختمان با تاکید بر لزوم اجباری شدن بیمه واحدهای مسکونی و دیگر ساختمان‌ها در برابر حوادث طبیعی، معتقد است پیش از این کار باید فرهنگ‌سازی و درباره مزیت‌های بیمه به مردم اطلاع‌رسانی شود.
مهدی موذن در پاسخ به صمت با بیان اینکه همگانی و فراگیر شدن بیمه حوادث طبیعی در ساختمان‌ها، بیش از هرچیز نیازمند فرهنگ‌سازی است، اظهار کرد: ایران یکی از ۱۰ کشور حادثه‌خیز جهان و درگیر حوادث مختلف از جمله سیل و زلزله است.
او ادامه داد: حوادث طبیعی اخیر، مردم بسیاری را درگیر کرده است، اما شناخت چندانی نسبت به بیمه ساختمان‌ها در برابر حوادث طبیعی وجود ندارد، بنابراین بهتر است هرچه زودتر درباره مزیت‌های بیمه ساختمان برای مردم اطلاع‌رسانی شود و مردم بدانند با هزینه کمی، می‌توانند ساختمان خود را در برابر سیل، زلزله و... بیمه کنند و جلو زیان‌های هنگفت را بگیرند.
رئیس پیشین نظام کاردانی ساختمان با بیان اینکه تخریب‌های گسترده ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی در زلزله کرمانشاه و سیل فروردین امسال نشان داد چه فاجعه‌هایی در کمین ساختمان‌هاست، یادآور شد: بیمه واحدهای مسکونی باید اجباری و به مردم اطلاع‌رسانی شود که هزینه بیمه ساختمان در مقایسه با خسارت‌های احتمالی در صورت وقوع حوادثی مانند سیل و زلزله ناچیز است.
موذن با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی پیش از اجباری شدن بیمه ساختمان‌ها اظهار کرد: اگر بیمه اجباری شود اما فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه انجام نشده باشد، نمی‌توان انتظار مشارکت مردمی در طرح را داشت.

لزوم اصلاح مدیریت در ساخت‌وساز
در کنار ساختمان‌ها و خانه‌های موجود، بیمه ساخت‌وسازها نیز دارای اهمیت به نظر می‌رسد. یکی از انبوه‌سازان کشورمان می‌گوید فراگیر شدن بیمه ساخت‌وسازها در برابر حوادث طبیعی، نیازمند حل مشکلات مدیریتی در این صنعت است.
یونس غفرانی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اجباری بودن پرداخت هزینه بیمه تامین اجتماعی و گرفتن تاییدیه‌های این نهاد در روند ساخت‌وساز بیان کرد: در ساخت‌وساز وقتی در مرحله تایید نقشه هستیم و برای گرفتن پروانه ساختمانی، نیازمند تاییدیه تامین اجتماعی هستیم که در این مرحله، هزینه بالایی نیز پرداخت می‌کنیم که بر اساس متراژ و با توجه به ارزش منطقه دریافت می‌شود اما در قبال این هزینه، هیچ خدماتی در زمان بروز حادثه ارائه نمی‌شود. به همین دلیل برای بیمه‌های حوادث سراغ بیمه‌های خصوصی می‌رویم و هزینه جداگانه‌ای برای بیمه حوادث پرداخت می‌کنیم.
او یادآور شد: پول دریافتی از سوی تامین اجتماعی برای ساخت‌وساز بسیار زیاد است و با هزینه‌ای که گرفته می‌شود می‌توانیم یک ساختمان را که عمر مفید آن ۱۵ سال است، بیمه کنیم.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان اردبیل با بیان اینکه در صورت استفاده از بیمه‌های خصوصی برای بیمه کردن ساخت‌وساز، می‌توان حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را نیز انتخاب کرد و ساخت‌وساز را تحت پوشش قرار داد، افزود: بیمه‌های خصوصی در زمینه بیمه حوادث هنگام کار، پوشش‌های خوبی دارند اما تجربه انبوه‌سازان در زمینه بیمه‌های حوادث طبیعی، زیاد نیست و سازندگانی که ساخت‌وساز خود را بیمه می‌کنند، زیاد نیستند.
او در پاسخ به این پرسش که چرا انبوه‌سازان و سازندگان ساخت‌وساز خود را در برابر حوادث طبیعی، بیمه نمی‌کنند؟ توضیح داد: یکی از دلایل این کار این است که به عنوان مثال تجربه فرد و شناختی که از اقلیم و تاریخچه منطقه دارد نشان می‌دهد که در این منطقه تاکنون سیل یا زلزله رخ نداده است بنابراین نیازی برای پرداخت کردن هزینه بیمه ساختمان در برابر حوادث طبیعی احساس نمی‌کند.
غفرانی با بیان اینکه استقبال نشدن از بیمه حوادث طبیعی از سوی کارفرماها و سازندگان، به دلیل این است که کمتر کسی سراغ این بیمه‌ها می‌رود، اضافه کرد: چون پیش‌تر اتفاقی برای ساخت‌وسازها نیفتاده است، بیشتر مالکان و سازندگان این ضرورت را احساس نمی‌کنند که ساخت‌وساز خود را بیمه کنند.
او با یادآوری استقبال خودروسواران از بیمه خودرو به دلیل اجباری بودن آن گفت: ضعف مدیریت ساخت‌وساز از عوامل بی‌توجهی به بیمه حوادث است زیرا در این زمینه آموزشی داده نشده یا اجباری در کار نبوده تا این بیمه‌ها فراگیر شود.
این فعال صنعت ساختمان یادآور شد: اگر بیمه حوادث طبیعی با ساختار مناسبی شکل گرفته و اجرایی شود و فقط صوری و برای گرفتن پول نباشد، در همه بخش‌ها مانند خودرو، مسکن، پروژه‌ها و... الزامی است اما مسئله این است که مدیریت در صنعت ساخت‌وساز متوجه اهمیت این مسئله نشده و این اهمیت را آموزش نداده است.


چاپ