سود یا زیان فروش قسطی مصالح

اکرم امینی: از پایان شهریور طرح عرضه کارت اعتباری مصالح به انبوه‌سازان آغاز خواهد شد.

بانک مسکن به‌عنوان مجری طرح اعلام کرده با آغاز به‌کار این برنامه، دریافت‌کنندگان مصالح، کالاهای مورد نیاز خود را در کل روند ساخت‌وساز، به‌طور اعتباری دریافت خواهند کرد که این مسئله کاهش ۲۵ تا ۳۵ درصدی هزینه تمام‌شده ساختمان را به‌دنبال خواهد داشت اما برخی دست‌اندرکاران صنعت ساختمان می‌گویند باتوجه به بهره بانکی که در بازپرداخت پول این خریدها به بانک محاسبه می‌شود، نه‌تنها کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز با اجرای این طرح منتفی است، بلکه احتمال افزایش نرخ ساختمان نیز وجود دارد.
به گزارش صمت تامین بدون واسطه و کم‌هزینه مصالح ساختمانی برای سازندگان، علاوه بر رونق صنعت ساختمان، کاهش نرخ نهایی مسکن را نیز به‌دنبال خواهد داشت.
بر همین اساس، بانک مسکن در سال‌های اخیر به‌دنبال اجرای طرحی در این زمینه بود و برمبنای اعلام این بانک، در نهایت طرح فروش تعهدی مصالح ساختمانی به سازندگان در این نهاد تدوین شده که محوریت آن، تامین مصالح به‌طور غیرنقدی یا با شرایط خرید تعهدی است. بنا به اعلام بانک مسکن، هدف از اجرای این طرح، حمایت از سازندگان، انبوه‌سازان و نظام ساخت‌وساز، به‌ویژه متقاضیان بازار مسکن است.
براساس اطلاعات ابتدایی که ازسوی بانک مسکن درباره این طرح منتشر شده، سازکار این طرح در پیش‌نویس آن به این شکل است که سازندگان با اجرای طرح فروش تعهدی مصالح ساختمانی یا با استفاده از اعتبار خود در جریان اعتبارسنجی بانک مسکن که در آن رتبه اعتباری سازندگان مشخص می‌شود یا به‌واسطه بانک مسکن و تضمین تعهدهای سازندگان در قبال تولیدکنندگان مصالح ساختمانی به میزان مشخص، بدون آنکه در ابتدا به پرداخت هزینه خرید مصالح نیاز داشته باشند، به مصالح و تجهیزات دسترسی پیدا کرده و در زمان مشخص شده، نسبت به پرداخت اقساط مربوط به هزینه مصالح خریداری شده اقدام می‌کنند.


پایان شهریور، آغاز ارائه کارت مصالح
براساس اعلام مدیرعامل بانک مسکن، اجرای طرح فروش تعهدی مصالح ساختمانی از پایان شهریور آغاز می‌شود. به‌گفته او، دریافت‌کنندگان این مصالح، کل محصولات مورد نیاز در روند ساخت‌وساز را به‌طور اعتباری دریافت می‌کنند و این کار موجب می‌شود ۲۵ تا ۳۵ درصد کاهش نرخ تمام شده ساختمان به مصرف‌کننده و خریدار نهایی منتقل شود.
به گزارش صمت ابوالقاسم رحیمی‌انارکی در روزهای اخیر در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران گفت: سازندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و دیگر فعالان صنعت ساختمان که از کارکرد بالایی برخوردار باشند، مشمول طرح فروش تعهدی مصالح ساختمانی هستند.
مدیرعامل بانک مسکن اظهار کرد: در ارائه کارت تعهدی مصالح ساختمانی، عنصرهای گوناگونی نقش دارند که هم شامل انبوه‌ساز یا تولیدکننده مصالح و عمده‌فروش مصالح ساختمانی است و هم شامل محصولاتی مانند آهن، میلگرد و سیمان می‌شود که در ساخت‌وساز مصرف بالایی دارند.
رحیمی‌انارکی تاکید کرد: افرادی که در صنعت ساخت‌وساز حرفه‌ای و دارای شرایط دریافت کارت باشند و همچنین صلاحیت آنها تایید شده باشد، وارد چرخه خواهند شد.
او اضافه کرد: در حال شناسایی افراد تاثیرگذار در صنعت ساختمان هستیم، به این منظور کارگروه شناسایی افراد مشمول دریافت کارت تعهدی مصالح تشکیل شده است. سازندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و دیگر فعالان صنعت ساختمان که از کارکرد بالایی برخوردار باشند، مشمول طرح یادشده خواهند شد.


شرط موفقیت طرح
گرچه بانک مسکن اعلام کرده اجرای طرح کارت مصالح ساختمانی از پایان شهریور آغاز می‌شود اما در تماس صمت با برخی انبوه‌سازان مشخص شد آنها هنوز در جریان اجرای این طرح نیستند و حتی به دست‌اندرکاران حوزه ساخت‌وساز نیز چیزی از جزییات اجرای طرح اعلام نشده است.
نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران ضمن ابراز بی‌اطلاعی از جزییات طرح مصالح، تاکید کرد: شرط موفقیت این طرح که فقط کلیات آن به انبوه‌سازان اعلام شده، فروش اعتباری بدون بهره و فروش حواله‌ای است.
ایرج رهبر در پاسخ به صمت گفت: هنوز سازکار دقیق این طرح را نمی‌دانیم و جزییات را به ما اعلام نکرده‌اند. فقط می‌دانیم که بانک مسکن که به‌طور معمول وظیفه تامین مالی طرح‌ها را به‌ویژه در حوزه ساخت‌وساز برعهده دارد، قرار است طرح فروش اعتباری مصالح ساختمانی را اجرا کند.
رهبر ادامه داد: حدس ما این است که در اجرای این طرح، با کارخانه‌ها و تولیدکنندگان بزرگ مصالح ساختمانی قرارداد می‌بندند و از آنها می‌خواهند مصالح را بدون دریافت پول به سازندگان بدهند و با بانک طرف باشند تا پول این مصالح را بعد از مدت مشخصی بپردازد.
او در پاسخ به این پرسش که «چگونه اجرای این طرح بنا به اعلام بانک مسکن منجر به کاهش نرخ نهایی می‌شود؟» گفت: این کاهش نرخ بعید به‌نظر می‌رسد زیرا درحال‌حاضر بانک‌ها سود روزشمار برای طرح‌های اقساطی در نظر می‌گیرند که بین ۱۸ تا ۲۵ درصد است.
 چه این پول را به‌عنوان تسهیلات به کارخانه تولید مصالح بدهند و چه در قالب اعتبار به سازنده، باز هم بهره بانکی موجب می‌شود سودی برای ساخت‌وساز نداشته باشد؛ بنابراین این طرح در عمل کاهش هزینه‌ای برای انبوه‌سازان به‌دنبال نخواهد داشت و حتی ممکن است منجر به افزایش نرخ هم بشود.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه بهتر است کارت اعتباری مصالح، بدون بهره و با تعامل بین بانک مسکن و تولیدکننده، در اختیار انبوه‌سازان مسکن قرار گیرد، گفت: در این صورت سازندگان می‌توانند با استفاده از حواله، مصالح مورد نیاز خود را برای آغاز پروژه‌های ساختمانی دریافت کنند. درواقع اگر به‌جای فروش اعتباری، حواله خرید مصالح به سازندگان بدهند، ما می‌توانیم فروشنده را انتخاب کنیم و قدرت چانه‌زنی و تخفیف گرفتن داریم اما اگر فروش به‌طور انحصاری در اختیار تولیدکنندگان خاصی باشد و قدرت چانه‌زنی نداشته باشیم، کاهش هزینه نیز نخواهیم داشت.


رونق بازار مسکن در صورت اجرای درست طرح
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی می‌گوید باتوجه به افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز و توقف برخی پروژه‌های ساختمانی، فروش اعتباری مصالح اقدامی بجا به‌نظر می‌رسد.
سید احسن علوی در پاسخ به صمت اظهار کرد: براساس آنچه از این طرح می‌دانیم، قرار است بانک مسکن به‌عنوان واسطه‌ای بین تولیدکننده مصالح و سازندگان قرار گیرد و با دریافت ضمانت‌های لازم از دو سوی ماجرا، شرایط معامله غیرنقدی مصالح ساختمانی را فراهم کند.
علوی معتقد است باتوجه به افزایش نرخ مسکن و بالا رفتن هزینه‌های ساخت‌وساز، اجرای چنین طرح‌هایی با هدف حمایت از فعالان و سازندگان می‌تواند به بهبود شرایط حوزه مسکن منجر شود.
وی تاکید کرد: هنوز جزییات دقیقی از اجرای طرح فروش مصالح با کارت اعتباری نمی‌دانیم؛ به‌عنوان مثال هنوز برای ما روشن نیست معیار دریافت این کارت‌ها چیست و سازندگان واقعی با واسطه‌گران و دلالان چگونه از هم تشخیص داده می‌شوند اما به هر حال به‌نظر می‌رسد در صورت اجرای درست، این برنامه با کاهش سرمایه مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های ساختمانی، بتواند منجر به رونق بازار ساخت‌وساز و نیز مسکن شود.چاپ