۱۴۳ فرصت سرمایه‌گذاری خارجی در اصفهان

گروه تجارت: رییس کمیسیون حمایت از سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی اصفهان از تهیه و تنظیم ۱۴۳ فرصت سرمایه‌گذاری استان برای معرفی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از سوی این کمیسیون خبر داد و گفت: این کمیسیون تلاش می‌کند زمینه توسعه روابط خارجی اعضای اتاق با همتایان خارجی را فراهم آورد.

به گزارش صمت، قاسم علی جباری در دیدار با رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان با اعلام این مطلب گفت: در سال ۹۱ صادرات استان اصفهان ۱/۴ میلیارد دلار بود و در سال ۹۴ این میزان به ۱/۱ میلیارد دلار رسید.
در حالی که ۶۵درصد این صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، ۲۵ درصد به محصولات فولادی و تنها ۱۰ درصد به سایر بخش‌های اقتصادی اختصاص دارد.
وی تصریح کرد: سرانه صادراتی بخش خصوصی استان اصفهان به ازای هر نفر ۲۰ دلار است و این میزان با ظرفیت‌های استان به هیچ عنوان همخوانی ندارد.
جباری، استقرار بازارچه‌های دائمی در سایر کشورها را یکی از راه‌های افزایش روابط تجاری برشمرد و خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران می‌تواند با ایجاد این بازارچه‌ها نقش مهمی در توسعه صادرات ایران به‌ویژه استان اصفهان داشته باشد.


ارائه اطلاعات اقتصادی از سوی سفارتخانه و کنسولگری‌های ایران
در ادامه این جلسه، محمدرضا کارشناس، رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه استان اصفهان گفت: وسعت استان اصفهان از ۲۰ کشور اروپایی بزرگ‌تر است ولی گردش مالی ۳ میلیارد دلار در حد و اندازه این استان نیست.
وی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران را مامن هر ایرانی برشمرد و گفت: فعالان اقتصادی می‌توانند از این ظرفیت برای فعالیت‌های بین‌المللی استفاده کنند.
وی ارائه اطلاعات اقتصادی از کشورهای مقصد را یکی از وظایف سفارتخانه‌ها و سرکنسولگرهای ایران در سایر کشورها برشمرد و خاطرنشان کرد: دیپلمات‌ها صادرکننده یا تاجر نیستند ولی می‌توانند اطلاعات اقتصادی و تجاری کشورهایی که در آن ماموریت دارند را در اختیار فعالان اقتصادی قرار دهند.
رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه استان اصفهان از فعالان اقتصادی استان اصفهان خواست که با کشورهای همسایه روابط اقتصادی تنگاتنگی ایجاد کنند.
 این کارشناس افزود: نزدیک بودن مسافت تا این کشورها می‌تواند به عنوان یکی از مزیت‌های صادراتی شناخته شود. به‌ویژه عراق به عنوان یکی از کشورهای دوست و همسایه می‌تواند یکی از بازارهای مهم صادراتی استان باشد. وی خواستار بازتعریف روابط تجاری با کشورهای هدف از سوی اتاق بازرگانی اصفهان شد و خاطرنشان کرد: در دوران پساتحریم روابط تجاری هدفمندی با کشورهای هدف باید تعریف شود تا شاهد توسعه اقتصادی استان باشیم.
رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه استان اصفهان از صدور روادید برای مهمانان خارجی در مدت ۱۰ دقیقه خبر داد و گفت: صدور روادید، هم به طور الکترونیکی و هم در فرودگاه اصفهان انجام می‌شود. حمیدرضا مومنی، عضو کمیسیون حمایت از سرمایه‌گذاری اتاق اصفهان نیز در این دیدار خواستار برگزاری همایش دیپلماسی و تجارت با حضور سفیران و سرکنسول‌های جمهوری اسلامی ایران و همچنین بازرگانان و فعالان اقتصادی استان شد و گفت: برگزاری این همایش‌ها می‌تواند فرصت‌های تجاری و بازرگانی بین‌المللی را به فعالان اقتصادی معرفی کند. همچنین مسعود جمالی، عضو کمیسیون حمایت از سرمایه‌گذاری در این جلسه خواستار ایفای نقش فعال سفارتخانه جمهوری اسلامی در سایر کشورها شد و گفت: فعال شدن رایزنان اقتصادی در سفارتخانه می‌تواند به توسعه روابط تجاری ایران با سایر کشورها کمک کند.
سخایی دیگر عضو کمیسیون در این جلسه خواستار عادی‌سازی روابط سیاسی ایران با کشورهایی قاره امریکا شد و گفت: کانادا یکی از کشورهایی است که ایرانیان بسیاری در آن زندگی می‌کنند و یکی از بازارهای صادراتی ایران می‌تواند باشد.
کاظمی دیگر عضو کمیسیون در این دیدار خواستار معرفی خدمات اقتصادی سفارتخانه و سرکنسولگری‌های ایران به فعالان اقتصادی شد.


چاپ