۲۶ کشور میزبان کالاهای صنعتی قم

تمام کالاهای صادراتی استان قم از خود استان صادر نمی‌شود و در صورت صادرات تمام کالای این استان از گمرکات قم بدون شک آمار صادرات استان به بیش از ۲۵۰میلیون دلار در سال خواهد رسید.


تقویت واحدهای تولیدی
رییس اتاق بازرگانی استان قم می‌گوید: آمارها نشان می‌دهد صادرات محصولات صنعتی استان در ۴ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۰درصد افزایش داشته است، چون بعضی از کالاها با صادرات منفی و بعضی دیگر با صادرات مثبت روبه‌رو شده‌اند. ابوالفضل خاکی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: با توجه به شرایطی که در حال حاضر حاکم است، اگر بتوانیم واحدهای تولیدی را از لحاظ بنیه اقتصادی تقویت کنیم، به‌طور حتم می‌تواند بر تولیدات این واحدها اثرگذار باشد و صادرات هم کم و بیش در این زمینه داشته باشیم. رییس اتاق بازرگانی استان قم تصریح می‌کند: ما در حال حاضر برای واحدهای تولیدی نیاز به بازار و تنخواه ریالی داریم، چون این امر به واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز بسیار کمک می‌کند تا بتوانند تولیدات خود را داشته باشند زیرا به‌طور قطع برای افزایش صادرات تاثیرگذار خواهد بود. خاکی تاکید می‌کند: دولت برنامه‌هایی برای استان قم درنظر گرفته و سهم تک‌تک واحدهای تولیدی را مشخص کرده است به‌طوری‌که این واحدها به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شدند. با توجه به دریافت این تسهیلات امیدوار هستیم استان قم در ۶ ماه دوم امسال تغییراتی را در بحث تولید استان داشته باشد که این امر می‌تواند به صادرات استان کمک شایانی کند. رییس اتاق بازرگانی استان قم بیان می‌کند: در سال‌های گذشته یک‌سری تسهیلات برای خرید و نوسازی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی در کشور داشتیم که به آنها تسهیلات خریدهای ۵ساله با سودهای ۴درصد در سال هم گفته می‌شد. قرار است پرداخت این تسهیلات (برای خرید و نوسازی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی) در آینده دوباره راه‌اندازی شود. به‌طور حتم با بازسازی و نوسازی بخشی از واحدهای تولیدی اثرگذاری را هم روی بازار داخلی و بازار خارجی به‌ویژه در زمینه صادرات خواهیم دید. وی ادامه می‌دهد: صادرات استان قم در سطح کشوری به دلایل مختلف در سال گذشته با آمار منفی روبه‌رو بوده است اما خوشبختانه با تغییر و تحولاتی که ایجاد شده می‌توانیم این آمار را مثبت کنیم و نسبت به سال ۹۴ افزایش صادرات چه در استان و چه در کشور داشته باشیم. رییس اتاق بازرگانی استان قم اضافه می‌کند: تمام کالاهای صادراتی استان قم از خود استان صادر نمی‌شود آمارهایی که ما در دست داریم آمار گمرکات استان قم است، به‌عنوان نمونه اقلامی مانند پتروشیمی و فرش ابریشم استان از گمرکات استان قم صادر نمی‌شود، درصورتی که اگر این کالاها از استان قم صادر شود آمار صادرات استان به بیش از ۲۵۰میلیون دلار در سال می‌رسد. خاکی با بیان اینکه استان قم به بیش از ۲۶ کشور صادرات دارد، خاطرنشان می‌کند: از اقلام صادراتی استان می‌توان مواد پتروشیمی، انواع کفش، فرش‌های ابریشمی، مواد پلاستیکی و اقلام مختلفی که مربوط به صنایع صنعتی استان هستند را برشمرد.


۳۵ میلیون دلار صادرات استان قم
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با بیان اینکه میزان صادرات استان قم در نیمه نخست سال ۹۴ در مقایسه با سال ۹۳ روند رو به رشدی داشت، می‌گوید: صادرات غیرنفتی استان در نیمه دوم سال ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۳ با کاهش روبه‌رو بوده، همچنین میزان صادرات استان قم در ۴ ماه نخست سال جاری حدود ۳۵ میلیون دلار بوده است. احمد ذاکری در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: توسعه صادرات نیاز به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری دارد، بدون شک همه دلایل کاهش صادرات و ایجاد رکود به وضعیت بازار مربوط نمی‌شود. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در ادامه تصریح می‌کند: باید از نبود نگاه جامع و علمی به بخش تجارت استان انتقاد کنیم چون متاسفانه بازاریابی موجود در بخش تجارت و صادرات علمی و کاربردی نیست. همچنین بازاریابی سنتی نمی‌تواند به روند رقابتی عرضه کالا کمک کند، به همین دلیل راه‌اندازی یک شرکت هلدینگ صادراتی به شدت در استان احساس می‌شود. ذاکری با اشاره به اینکه تولیدکنندگان نباید دغدغه صادرات کالا داشته باشند، اظهار می‌کند: متاسفانه در استان قم تولیدکنندگان همان صادرکنندگان کالا هستند که این امر به چرخه توسعه تجارت ضربه می‌زند. روش تولید و عرضه کالا در قم با مشکلاتی روبه‌رو استُ همچنین نمی‌توان بدون شناخت ذائقه و سلیقه مصرف‌کنندگان کالا وارد بازارهای جهانی شد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم تاکید می‌کند: قم ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری در زمینه توسعه صادرات دارد، در استان قم تعداد زیادی کالا تولید می‌شود سپس با نگرانی و مشکلات بسیار به دنبال یافتن بازار برای مصرف این کالاها هستیم.
وی با بیان اینکه توسعه تجاری استان نیاز به هم‌افزایی و همگرایی مسئولان و صاحبان صنایع دارد، بیان می‌کند: خوشبختانه راه‌اندازی تشکل‌ها و اتحادیه‌های صادرکنندگان در اتاق بازرگانی تحرک قابل قبولی را در بخش صنعت ایجاد کرده است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با بیان اینکه میزان صادرات استان قم در ۳ماه نخست سال گذشته بیش از ۲۹میلیون دلار بوده است، اضافه می‌کند: هر چند در ۴ماه نخست امسال حدود ۳۵میلیون دلار صادرات داشته‌ایم اما از لحاظ وزنی با کاهش ۵ درصدی روبه‌رو شده‌ایم. وی با اشاره به کالاهای صادر شده تصریح می‌کند: در ۴ماه نخست امسال کالاهایی مانند اسنک، شمش سرب، گرانول، شیلنگ آب، مصنوعات پلاستیکی، چسب چوب، کفش، ورق پی‌وی‌سی، مواد شوینده، روغن دی‌اوپی و... به کشورهای هدف صادر شده است. ذاکری خاطرنشان می‌کند: همچنین از کشورهای امارات، ایتالیا، ترکیه، کره، چین، هند، ژاپن، عراق، آلمان ودانمارک واردات به استان انجام شد که کالاهای وارداتی این کشورها را می‌توان اجزای قطعات کامیون، خودروی سواری، پنجین موتور، دستگاه سی‌تی‌اسکن، لوازم آرایشی، تنه موتورسیکلت، خط تولید واحدهای تولیدی و سیستم ترمز موتورسیکلت نام برد.


نکته پایانی
استان قم به بیش از ۲۶ بازار صادرات دارد که عراق، افغانستان، آسیای میانه، ترکمنستان، قزاقستان و دیگر بازارهایی که در حاشیه کشور ما قرارگرفته‌اند ازجمله بازارهای هدف این استان و در اولویت صادراتی استان هستند. به گفته کارشناسان، افزایش ارزشی کالا نشانه توسعه و رشد صادرات و تجارت نیست، بلکه زمانی می‌توانیم بگوییم میزان رشد صادرات مطلوب است که میان میزان صادرات و مبلغ کالای صادر شده سازگاری وجود داشته باشد.


چاپ