تحول صادرات کردستان با ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل

اما ایجاد زیرساخت‌های تخصصی حمل‌ونقل صادراتی، می‌تواند آثار مطلوب و قابل ملاحظه‌ای بر توسعه و افزایش صادرات این استان داشته باشد. خوشبختانه در سال جاری دولت بسته حمایت از صادرات را تصویب کرده است. بسته حمایتی به عنوان یک فرصت است که صادرکنندگان مورد حمایت و توجه قرار گرفته و نتیجه امر به رونق صادرات بی‌انجامد.


صادرات ۵۷۰ میلیون دلاری
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج می‌گوید: در جلسه کارگروه توسعه صادرات پیش‌بینی شده صادرات استان کردستان امسال به ۵۷۰ میلیون دلار برسد. البته عمده‌ترین صادرات استان کردستان به عراق انجام می‌شود. کمال حسینی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: ارزش صادرات کردستان در سال گذشته ۴۷۴ میلیون دلار بوده که این میزان صادرات در مقایسه با سال ۹۳ که حدود ۴۸۱ میلیون بوده از لحاظ ارزشی حدود یک درصد و از لحاظ وزنی حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اشاره به اینکه استان کردستان در زمینه تولید سیب زمینی رتبه سوم را دارد، اظهار می‌کند: بیشترین توت‌فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود. حسینی تاکید می‌کند: عمده‌ترین محصولی که از استان کردستان صادر می‌شود مواد غذایی، میوه، سبزی، محصولات کشاورزی، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ، مرغ و مصالح ساختمانی (سیمان، گچ، کاشی)، لوازم‌خانگی، آبگرمکن، کاشی، لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد معدنی است.  وی با اشاره به مشکلات صادرکنندگان استان کردستان ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در زمینه صادرات در این استان وجود دارد این است که قیمت تمام‌شده کالاهای داخلی نسبت به قیمت کالاهای کشورهای رقیب و همسایه بسیار بالاست که امیدواریم در سال جاری این مشکل برطرف شود و قیمت کالاهای داخلی کاهش پیدا کند تا بتوانیم صادرات بیشتری به کشورهای هدف داشته باشیم.  رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی سنندج بیان می‌کند: تولیدکنندگان استان از لحاظ مالی مشکلات بسیاری دارند چون تسهیلاتی که به منظور تامین مالی، دریافت می‌کنند نرخ بهره بسیار بالایی دارد. این فعال اقتصادی خاطرنشان می‌کند: همچنین مالیات و هزینه‌های جانبی که تولیدکنندگان و صادرکنندگان پرداخت می‌کنند، باعث افزایش قیمت تمام‌شده محصولات نهایی آنها می‌شود که این امر در قیمت نهایی محصولات و ماندگاری آنها در بازارهای هدف تاثیر بسزایی دارد.


کاهش۷۲ درصدی واردات
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان می‌گوید: یکی از مشکلات استان کردستان نبود زیرساخت‌های صادراتی است. این استان در زمینه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی با مشکلات بسیاری مواجه است. به طورقطع جاده‌های استان کردستان نیاز به بازسازی و تعمیرات اساسی دارد که امیدواریم با حمایت مسئولان بازسازی جاده‌ها انجام شود. محمد دره‌وزمی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: اگر زیرساخت‌های حمل‌ونقلی استان فراهم شود استان کردستان از نظر زیرساخت‌های توسعه‌ای متحول خواهد شد. متاسفانه در زمینه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی، استان ما با مشکلاتی روبه‌رو است اما خوشبین هستیم این مشکلات در سال جاری باحمایت مسئولان و دولت برطرف شود. وی تصریح می‌کند: همچنین زیرساخت‌های تجاری استان در مرزها کامل نیست و نیاز به کار بسیاری دارد اما فراهم شدن زیرساخت حمل‌ونقل می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش صادرات استان داشته باشد. امیدواریم در سال جاری با حمایت دولت بتوانیم هم در سطح کشور و هم در بازارهای هدف صادرات چشمگیری داشته باشیم. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با اشاره به کشورهای هدف صادراتی استان در ۴ماه نخست سال جاری تصریح می‌کند: بیشترین صادرات کردستان به کشورهایی نظیر عراق، سودان، امارات متحده عربی، افغانستان و پاکستان انجام شده است اما عمده‌ترین صادرات استان به عراق انجام می‌شود. بیشترین صادرات استان کردستان از طریق گمرک باشماق مریوان انجام می‌شود. وی با اشاره به عمده کالاهای صادراتی استان در ۴ماه نخست سال جاری تاکید می‌کند: کالاهای صادراتی استان در زمینه محصولات کشاورزی شامل سیب تازه، گوجه‌فرنگی، خیار، ترشی، توت‌فرنگی، تراکتور وحیوانات زنده مانند گاو بوده است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه هدفی که برای صادرات استان در سال جاری تعیین شده حدود ۵۷۰ میلیون دلار است، اضافه می‌کند: خوشبختانه برای صادرات ظرفیت‌های بسیاری در استان وجود دارد. فقط کشور عراق بازار صادراتی استان نیست بلکه کشورهای دیگر هم بازار هدف ما هستند. یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرکنندگان مقررات ملی است که باعث کاهش صادرات برای کل کشور می‌شود، متاسفانه صادرکنندگان استان کردستان هم دارای مشکلاتی در این زمینه بوده‌اند. دره‌وزمی بیان می‌کند: واردات استان کردستان در سال ۹۳، حدود ۱۳۲ میلیون دلار و در سال ۹۴ حدود ۳۷ میلیون دلار بوده که خوشبختانه حدود ۷۲ درصد کاهش داشته است. وی ادامه می‌دهد: عمده کالاهای وارداتی برنج، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی شامل اجزا و قطعات، ضایعات باتری، روغن‌های معدنی و مواد معدنی است. مبدأ واردات این کالاها هند، ایتالیا، عراق و پاکستان است.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، مشکلات صادرات به دو بخش تقسیم می‌شود که بخشی از این مشکلات مربوط به عوامل بیرونی و شرایط بازارهای هدف و بخش دیگر مربوط به وضعیت داخلی و نحوه سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها است. بر اساس هدفی که در سطح ملی برای صادرات کشور در نظر گرفته شده، وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفته صادرات غیر نفتی را تا۱۰ میلیارد دلار افزایش دهد بنابراین استان کردستان هم باید با توجه به ظرفیت‌های خوبی که دارد سهمی در این افزایش صادرات داشته باشد. به همین منظور مسئولان درتلاش هستند که از موقعیت‌ها استفاده کنند و صادرات استان را به بازارهای هدف به ویژه کشور عراق افزایش دهند.


چاپ