شکوفایی صادرات لرستان با تصاحب بازارهای جدید

به گفته کارشناسان، عمده کالاهای استان که به کشورهای هدف مانند عراق، ارمنستان، ترکیه، افغانستان، پاکستان، سوریه، ترکمنستان، تاجیکستان، روسیه، هند، امارات، دوبی، افریقای جنوبی و کشورهای اروپایی مانند هلند، آلمان و پرتغال صادر می‌شود، ظروف شیشه‌ای، محصولات لبنی، صنایع غذایی، محصولات شیمیایی، داروهای انسانی و دامی، محصولات کشاورزی مصنوعات فلزی و محصولات صنعتی ازجمله اقلام صادراتی این استان هستند. مسئولان این استان جذب بازارهای جدید با ارائه محصولاتی که مزیت نسبی استان به شمار می‌روند را در دستور کار قرار داده‌اند و درتلاش هستند تا با برنامه‌ریزی جدی‌تری وارد بازارهای هدف جدید شوند.


عراق عمده بازار صادراتی لرستان
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان می‌گوید: بنا بر توافقی که در مجموعه کارگروه توسعه صادرات داشتیم گزارش‌های صادرات در یک مقطع ۴ماهه تنظیم شد. کل صادرات ۴ماه نخست سال گذشته حدود ۱۹میلیون و ۴۹۹هزار دلار بوده و در سال جاری در همین مدت زمان صادرات استان به ۲۳میلیون و ۸۵۱هزار دلار رسید که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۲درصد افزایش داشته است. بهزاد منصوری در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: سهم فعالیت‌های گمرک استان در ۴ماه نخست سال گذشته حدود ۸میلیون و ۱۲۵هزار دلار بوده و در سال جاری در همین دوره زمانی به ۱۲میلیون و ۶۰۰هزار دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد حدود ۵۵درصدی صادرات گمرکات استان بوده‌ایم.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با اشاره به کالاهای صادراتی استان بیان می‌کند: عمده کالاهای استان که به کشورهای هدف صادر می‌شود را می‌توان ظروف شیشه‌ای، محصولات لبنی، صنایع غذایی، محصولات شیمیایی مانند حشره‌کش‌ها، داروهای انسانی و دامی، محصولات کشاورزی(عصاره شیرین بیان)، آهک، مصنوعات فلزی، کربنات کلسیم و محصولات صنعتی نام برد. منصوری ادامه می‌دهد: اگر بخواهیم سهم بخش‌ها را در زمینه صادرات به ترتیب تفکیک کنیم، بخش صنعت حدود ۸۲درصد از سهم صادرات استان را داشته و بعد از آن معدن ۵درصد و محصولات کشاورزی ۱۳درصد سهم صادرات استان را به خود اختصاص داده‌اند که متاسفانه سهم بخش معدن و کشاورزی بسیار اندک است. وی با بیان اینکه عمده صادرات استان به بازار عراق صادر می‌شود، اظهار می‌کند: از کل صادراتی که در ۴ماه نخست امسال(۲۳میلیون و ۸۵۱هزار دلار) داشتیم، حدود ۷درصد صادرات استان به کشور عراق انجام شده است و تلاش کرده‌ایم صادرات استان به این کشور افزایش پیدا کند، همچنین کالاها را متناسب با ظرفیت‌هایی که در عراق وجود دارد صادر کرده‌ایم. منصوری با اشاره به اینکه برای افزایش صادرات برنامه‌هایی را در امسال درنظرگرفته‌ایم، خاطرنشان می‌کند: رفتن به سمت بازارهای جدید با محصولاتی که مزیت نسبی استان هستند را در دستور کار قرار داده‌ایم. وی ادامه می‌دهد: البته در تلاش هستیم در بازارهای هدف جدید به طور جدی ورود کنیم. همچنین باید محصولات کشاورزی که در سبد کالای صادراتی استان قرار ندارند ازجمله نخود را صادر کنیم. معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان یادآور می‌شود: تلاش می‌کنیم این برنامه را به‌صورت جدی با همکاری شرکت‌های مدیریتی صادراتی اجرا کنیم تا صادرکنندگان برای ورود به بازارهای جدید ترغیب شوند. منصوری خاطرنشان می‌کند: همچنین باید دفاتری را در کشورهای هدف مانند تاجیکستان، پاکستان، افغانستان، هند، امارات و دوبی راه‌اندازی کنیم که بتوانیم خدماتی را به صادرکنندگان در رابطه با کشورهای هدف ارائه دهیم. در این زمینه مجموعه بخش خصوصی را ترغیب می‌کنیم که به این بازارها ورود کنند.


افزایش صادرات لرستان
نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان لرستان با بیان اینکه سال گذشته صادرات استان لرستان حدود ۱۹۵میلیون دلار بوده است، می‌گوید: در جلسه کارگروه توسعه صادرات پیش‌بینی شده صادرات استان لرستان در امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰میلیون دلار افزایش پیدا کند.  محمد خاکی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری به کشورهای مختلف به‌ویژه کشورهای هدف را در دستورکار قرار داده‌ایم، از اواخر مرداد هیات تجاری به کشور ترکیه و در مهر به کشور ایتالیا و برخی کشورهای اروپایی و حوزه خلیج‌فارس اعزام می‌شوند. نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان لرستان تصریح می‌کند: هدف از دعوت هیات‌های تجاری معرفی توانمندی‌های لرستان است که در شناخت محصولات تولیدی استان موثر است. با هرکدام از هیات‌های تجاری که به استان دعوت می‌شوند یک جلسه با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی خواهیم داشت. وی اضافه می‌کند: یکی از اقدامات خوبی که در زمینه اقتصاد مقاومتی در حال انجام است، تشکیل شرکت مدیریت صادرات است. این شرکت به‌طور حتم تا پایان سال شکل می‌گیرد و کارهای تبلیغاتی و بازاریابی انجام می‌شود. خاکی ادامه می‌دهد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان لرستان وجود دارد و با توجه به اهمیت رونق واحدهای تولیدی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در جهت افزایش صادرات، بازار عراق می‌تواند بازار مهمی برای استان باشد. نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان لرستان تاکید می‌کند: خوشبختانه استان ما می‌تواند محصولات متنوعی مانند محصولات کشاورزی و صنعتی را به بازار عراق صادر کند. وی با بیان اینکه سهم استان لرستان از کل صادرات در سال گذشته به کشور عراق حدود ۲۱میلیون و ۷۱۶هزار و ۲۷۰ دلار بوده است، بیان می‌کند: استان لرستان در زمینه پتروشیمی حدود ۲۷درصد صادرات به عراق داشته و در حال حاضر ظرفیت‌های خوبی را در استان داریم اما هنوز کافی نیست. امیدواریم در امسال رونق جدی در راستای بحث صادرات و حضور موثر فعالان اقتصادی در بازار عراق داشته باشیم. خاکی اظهار می‌کند: از مبادی گمرکی ۵۵درصد رشد صادرات نسبت به سال گذشته داشته‌ایم که نشان می‌دهد زیرساخت‌هایی را که سال گذشته در واحدهای مختلف در راستای گمرک داشته‌ایم نتیجه‌بخش بوده به‌طوری‌که افزایش صادرات در مبادی گمرکی استان داشته‌ایم.


چاپ