ایجاد خط هوایی مستقیم برای توسعه تجارت

قزاق‌ها در زمینه کشاورزی بسیار فعال هستند و خوشبختانه می‌توانیم در زمینه کشت فراسرزمینی با این کشور همکاری‌های مشترک داشته باشیم. استقرار گمرک فرودگاه پیام از ویژگی‌های مهم استان البرز است و ما می‌توانیم به صورت مستقیم با اختصاص هواپیمای باری تجارت بین استان و قزاقستان را تا حد مطلوبی توسعه دهیم.


رابطه قدیمی تاجران ایرانی و قزاق
مدیر امور بین‌الملل اتاق بازرگانی استان البرز می‌گوید: هیات بازرگانی از استان غربی قزاقستان ۱۱ مرداد با هدف آشنایی و توسعه روابط تجاری به استان البرز سفر کردند و میزهای مشترک تجاری بین دو کشور تشکیل شد. ریحانه حقیقی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: با حضور معاون استاندار البرز در جلسه‌ای که برگزار شد تفاهمنامه همکاری بین اتحادیه ملی کارفرمایان قزاقستان و اتاق بازرگانی البرز به امضا رسید که پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک اجرایی شود. در راستای این تفاهمنامه دو طرف تلاش خواهند کرد تا به بازرگانان و کارآفرینان کمک کرده و شریک‌های تجاری مناسبی را در هر دو منطقه پیدا کنند. مدیر امور بین‌الملل اتاق بازرگانی استان البرز تصریح می‌کند: هیات تجاری قزاقستان که به استان البرز سفر کردند ۲۸ نفر بودند که در زمینه پتروشیمی، گاز، حفاری، لوازم حفاری، فرآورده‌های پتروتئینی و کشاورزی، آرد و غلات دارای توانمندی‌های مطلوبی بودند. این سفر برای هیات تجاری قزاقستان بسیار رضایت‌بخش بود و مسئله‌ای که مطرح می‌کردند این بود که تحریم‌ها در سال‌های گذشته نتوانسته روی صنعت ما تاثیرگذار باشد. وی ادامه می‌دهد: بحث سرمایه‌گذاری هم با این هیات تجاری مطرح شد و قرار شد در آینده‌ای نزدیک با بخش خصوصی پیگیری شود و این موضوع را ادامه دهیم. تاکید هر دو معاون استاندار استان البرز و قزاقستان بر این بود که با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی به روابط تجاری رونق دهیم. بخش دولتی هر دو استان(استان غربی قزاقستان و استان البرز) در این زمینه از بخش خصوصی حمایت می‌کنند و پشتوانه این تفاهمنامه‌ای که امضا کردند هستند، امیدواریم بتوانیم توسعه روابط بیشتری را با این کشور داشته باشیم. مدیر امور بین‌الملل اتاق بازرگانی استان البرز با بیان اینکه هیات بازرگانی قزاقستان در اتاق بازرگانی البرز و سازمان توسعه تجارت چندین نشست را برگزار کردند، اظهار می‌کند: عمده کالاهایی که از استان البرز به کشور قزاقستان صادر می‌شود شامل میوه، مواد غذایی، کاکائو، منسوجات، کفش، لوازم چوبی مانند مبل، فرآورده‌های گوشتی و لوازم آرایشی و مواد شوینده هستند. حقیقی با اشاره به اینکه از آغاز امسال تاکنون قزاقستان دهمین کشوری است که به استان البرز سفر می‌کند، بیان می‌کند: عمده کالایی که از کشور قزاقستان به استان البرز وارد می‌شود، گندم، جو، دانه‌های روغنی، ورق آهن و فولاد، پروفیل و ماشین‌آلات کشاورزی است. رابطه تجاری ما با کشور قزاقستان از دیرباز وجود داشته است. قزاق‌ها در زمینه کشاورزی بسیار فعال هستند و خوشبتانه می‌توانیم در زمینه کشت فراسرزمینی همکاری‌های مشترک داشته باشیم.


توسعه مبادلات تجاری و بازرگانی
رییس اتاق بازرگانی استان البرز با بیان اینکه توسعه مبادلات تجاری و بازرگانی ایران و قزاقستان همکاری نزدیک سفارتخانه‌های دو کشور را می‌طلبد، می‌گوید: قزاقستان در بین کشورهای آسیای میانه، بزرگترین قدرت اقتصادی و سیاسی را دارد. رحیم بنامولایی در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران مبادلات اقتصادی، تجاری و سیاسی فراوانی را در این منطقه با کشور قزاقستان دارد، می‌افزاید: مشترکات تاریخی، دینی و فرهنگی بی‌شماری بین این دو کشور وجود دارد که بستر همکاری بیش از گذشته را فراهم کرده است. رییس اتاق بازرگانی استان البرز با اشاره به اینکه استان ما از همکاری در کارهای عمرانی و توسعه صنایع به صورت مشترک با کشور قزاقستان بیش از سال‌های گذشته استقبال می‌کند، تصریح می‌کند: البرز سومین استان صنعتی کشور به شمار می‌رود که بیش از ۳هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در زمینه صنایع شیمیایی، غذایی، قطعه‌سازی، بهداشتی و دارویی را در اختیار دارد. بنامولایی با اشاره به استقرار منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام به عنوان یکی از مزیت‌های استان البرز تاکید می‌کند: استقرار گمرک فرودگاه پیام از ویژگی‌های مهم این منطقه است و ما می‌توانیم به صورت مستقیم با اختصاص هواپیمای باری، تجارت بین استان البرز و قزاقستان را تا حد مطلوبی گسترش دهیم. وی ادامه می‌دهد: فرودگاه پیام به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی برای انعقاد قراردادهایی با خطوط هوایی قزاقستان برای انتقال کالاهای تجاری آمادگی دارد. رییس اتاق بازرگانی البرز تصریح می‌کند: می‌توانیم با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی استان در زمینه‌های مختلف با کشور قزاقستان تعاملات موثری داشته باشیم. این استان در توسعه گردشگری، گردشگری ورزشی و گردشگری سلامت با کشور قزاقستان آماده است. بنامولایی یادآور می‌شود: تاکنون هیات‌های تجاری از اوکراین، بوسنی، ایتالیا، فرانسه، کرواسی، استونی، پرتغال، هند و تایوان به استان البرز سفر کرده‌اند. وی تاکید می‌کند: تفاهمنامه همکاری بین اتحادیه ملی کارفرمایان قزاقستان و اتاق بازرگانی البرز با توجه به داشتن بسترهای مناسب، ظرفیت‌ها و امکانات گسترده برای افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری، به امضا رسید. با در نظر گرفتن فرصت‌های جدید برای توسعه روابط تجاری سودمند این تفاهمنامه تنظیم و هر دو کشور در ایجاد و افزایش روابط تجاری و صنعتی در میان شهروندان دو استان در حوزه شرایط خود متعهد شدند. رییس اتاق بازرگانی استان البرز اظهار می‌کند: سازماندهی محصولات، خدمات و کالاهای جدید در قزاقستان با استفاده از کالاهای استان البرز و جذب سرمایه‌گذاری دوجانبه مشترک در حوزه قزاقستان و البرز از دیگر مفاد این تفاهمنامه بود.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، استان البرز دومین تولیدکننده دارو به‌ویژه در زمینه بیماری‌های خاص در کشور است، فعالان اقتصادی استان می‌توانند همکاری‌های لازم را در زمینه صنایع دارویی با کشور قزاقستان داشته باشند. همچنین جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استان یکی از اولویت‌های مهم کاری است، سیاست دولت یازدهم و استان البرز بر جذب سرمایه‌گذاری و جذب مشارکت خارجی بنا شده است.


چاپ