مشوق‌ها راهی به سوی گسترش صادرات مازندران

به گفته کارشناسان، با توجه به اینکه هزینه تولید در کشور ما بالا است و قیمت تمام شده در محصولات کشاورزی به نسبت دیگر رقبا بالاتر است از این رو برای صادرات محصولات به شدت نیازمند مشوق‌های صادراتی هستیم. خوشبختانه معاون اول رییس‌جمهوری نوید مشوق یارانه صادراتی را داده که اگر این اتفاق مهم در کشور رخ دهد، به طور یقین شکوفایی لازم در بخش کشاورزی رقم خواهد خورد.


احداث۱۰۰ هکتار گلخانه
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران می‌گوید: در صورت پرداخت مشوق‌های صادراتی، کشاورزی مازندران رشد بیشتر و اشتغالزایی بیشتری خواهد داشت. دلاور حیدرپور در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه ساماندهی مجتمع‌های گلخانه‌ای و دامپروری از اولویت‌های برنامه‌های سال جاری سازمان جهاد کشاورزی مازندران است، می‌افزاید: بیش از ۸ مجتمع دامپروری و گلخانه‌ای در مازندران وجود دارد که دولت در هر یک از این مجتمع‌ها هزینه‌های بسیاری صرف کرده به طوری که تاسیسات آب و برق در آنجا مستقر شده است. وی درباره تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی استان مازندران تصریح می‌کند: در این زمینه ۵۰۲ میلیارد ریال به مازندران برای پرداخت تسهیلات ابلاغ شد که در این راستا سهم هر شهرستان، معین و اعلام شده است. حیدرپور اظهار می‌کند: تاکنون ۱۰۰ هکتار گلخانه در استان احداث شده و ۱۳ موافقت اصولی و پروانه تاسیس پرورش ماهی در قفس صادر شده و ادامه این مهم را با هماهنگی سرمایه‌گذارها به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد.
وی درباره تغییر کاربری اراضی بیان می‌کند: در جهت اقدامات ترویجی و مبارزه با تغییر کاربری غیرمجاز اعتباراتی اختصاص یافته که با هماهنگی با سازمان امور اراضی کشور اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌ایم.  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مازندران بسیار کاهش یافته است، تاکید می‌کند: با جدیت سازمان جهاد کشاورزی استان و پیگیری مدیریت‌های سازمان و اقدامات پیشگیرانه شاهد کاهش چشمگیر تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان بودیم. حیدرپور ادامه می‌دهد: با ابلاغیه معاون اول رییس‌جمهور به وزارت جهاد کشاورزی، این نهاد متولی اجرای ۱۴ برنامه برای تحقق اقتصاد مقاومتی شد. این ۱۴برنامه شامل مواردی همچون افزایش محصولات زراعی، افزایش بهره‌وری آب، کاهش هدررفت محصولات زراعی، ارائه تسهیلات به بخش‌های مختلف، توجه به منابع آبی و دیگر موارد بود. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران اضافه می‌کند: دستیابی به اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در حوزه کشاورزی مازندران فقط با اعتبار و تسهیلات انجام نمی‌شود بلکه برای حفظ ۵۰ درصد از ارزش افزوده کشاورزی استان راهی جز صادرات درست نداریم. خوشبختانه مازندران زمینه‌های صادراتی زیادی در حوزه مرکبات و طیور و گل و گیاه به کشورهای سی‌آی‌اس و حاشیه خلیج‌فارس دارد. وی با بیان اینکه برای رقابت با کشورهای دیگر در بازارهای هدف در حوزه صادرات محصولات کشاورزی نیاز به مشوق‌های صادراتی داریم، اظهار می‌کند: با توجه به اینکه هزینه تولید در کشور ما بالا است و قیمت تمام شده در محصولات کشاورزی به نسبت دیگر رقبا بالاتر است از این رو برای صادرات محصولات به شدت نیازمند مشوق‌های صادراتی هستیم. حیدرپور تاکید می‌کند: اگر بتوانیم به ازای هر کیلو مرغ، ماهی، صنایع لبنی، مرکبات و گل و گیاه صادراتی در حوزه صادرات مشوق صادراتی پرداخت کنیم به طور حتم اشتغال بالاتری در بخش کشاورزی خواهیم داشت. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران درباره ظرفیت تولید مرکبات استان ادامه می‌دهد: مازندران در حال حاضر ظرفیت تولید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع مرکبات را دارد که از این مقدار ۵۰۰ هزار تن صادر می‌شود. حیدرپور یادآور می‌شود: با رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی ظرفیت صادرات ۱۰۰ هزار تنی کیوی را داریم، همچنین توانایی صادرات در صنایع لبنی و گل و گیاه زینتی در مازندران وجود دارد که به دنبال بسترسازی برای صادرات آن به کشورهای هدف هستیم و همچنین این استان توانایی صادرات بیش از ۴۰ تن ماهی به کشورهای همسایه را دارد. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با بیان اینکه نخستین پایانه صادراتی در غرب استان با هزینه کلانی به بهره‌برداری و صادرات محصول به کشورهای هدف رسیده است، بیان می‌کند: نخستین پایانه صادرات محصولات کشاورزی با سرمایه‌گذاری یک شرکت در شهرستان جویبار احداث شده و تاکنون پیشرفت فیزیکی مناسبی داشته است. حیدرپور خاطرنشان می‌کند: باید یک بسیج همگانی در بین مسئولان ایجاد شود تا پایانه‌های صادراتی استان بتوانند محصولات صادرکنندگان و تاجران مازندرانی را به کشورهای هدف صادر کنند.


تولید ۲ میلیون و۵۰۰ هزار تن مرکبات
مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده‌های کشاورزی استان مازندران با بیان اینکه سطح زیر کشت باغ‌های مرکبات استان مازندران در سال گذشته، ۱۲۲ هزار هکتار بود، می‌گوید: از این ۱۲۲ هزار هکتار ۱۱۳ هزار هکتار آن درختان بارور است. حسین نگهدار در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: در سال گذشته تولید مرکبات استان حدود ۲ میلیون و۵۰۰ هزار تن اعلام شد که در مقایسه با سال ۹۳، حدود ۵۰ درصد افزایش تولید داشتیم. از ۱۱۳ هزار هکتار درخت بارور حدود ۸۵ هزار هکتار کشت پرتقال، ۲۵ هزار هکتار نارنگی، ۱۶۰ هزار هکتار لیموترش و ۲۲۸ هزار هکتار لیموشیرین است. وی با بیان اینکه حدود ۴۵ درصد کل مرکبات کشور در استان مازندران تولید می‌شود، تصریح می‌کند: در کشور حدود ۲۶ واحد فرآوری کنسانتره وجود دارد، البته با توجه به فراوانی تولید و حمایت از تولیدکننده، باید بحث صنایع فرآوری را در دستور کار قرار دهیم که یکی بحث توسعه صادرات مرکبات در دستور کار است و بیشترین صادرات مرکبات استان به کشورهای سی‌آی‌اس و عراق است. مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده‌های کشاورزی استان مازندران تاکید می‌کند: با توجه به اینکه رویکرد استان حمایت از باغداران است دو مقوله در دستور کار قرار داده‌ایم که یکی توسعه کمی و کیفی صادرات مرکبات به کشورهای هدف و دیگری ارتقای وضعیت صنایع تبدیلی مرتبط با میوه است. نگهدار ادامه می‌دهد: از ۲۶ واحد کنسانتره در کشور سهم مازندران فقط تعداد محدودی از این واحدهاست که باید در این زمینه تلاش بسیاری شود و افزایش پیدا کند، همچنین در سال جاری باید به دنبال توسعه کمی صنایع بسته‌بندی و فرآوری مرکبات باشیم. وی با بیان اینکه برای رفع موانع صادراتی راهکارهایی باید اجرا شود، تصریح می‌کند: گسترش واحدهای جداسازی و بسته‌بندی و صنایع تکمیلی و تبدیلی باید مد نظر قرار بگیرد، استفاده و بهره‌برداری از آخرین برنامه‌های ترویجی هم باید مورد توجه باشد. همچنین بحث توسعه حمل‌ونقل در حوزه‌های زمینی، هوایی و دریایی است که می‌تواند در راستای افزایش تولید، پایداری تولید و کاهش هزینه تمام شده بسیار تاثیرگذار باشد.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، عواملی که می‌تواند در افزایش صادرات استان مازندران موثر باشد حضور فعال صادرکنندگان در بازارهای هدف است، به نحوی که صادرکنندگان باید بازارهای هدف را به خوبی شناسایی کنند و پس از آن از طرف دولت مشوق‌های صادراتی و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار آنها قرار داده شود تا بتوانند بخش بزرگی از تولیدات را برای تعادل عرضه و تقاضا به کشورهای هدف صادر کنند.


چاپ