کاهش هزینه حمل‌ونقل در دستور کار

به گفته کارشناسان، یکی از علت‌های کاهش صادرات، رکودی است که بر اقتصاد حاکم شده است. در حال حاضر برخی واحدهای ترابری استان مشکلات بانکی و نقدینگی دارند و گاهی صادرکنندگان، تاجران و تولیدکنندگان استان به دلیل رکود بازار هزینه بالایی برای تولید می‌پردازند. در واقع با این اقدام قیمت تمام‌شده کالا هم بالا می‌رود، برای خارج شدن از این مشکل باید دولت بحث رونق اقتصادی را دنبال کند. همچنین نبود صنایع پیشرفته در حوزه بسته‌بندی محصولات صنعتی و انجماد محصولات غذایی یکی از مهم‌ترین مشکلات استان در بخش صادرات است، چون ایجاد این صنایع نقش مهم و موثری در افزایش میزان صادرات استان می‌تواند داشته باشد.


تخصیص سرمایه در گردش
رییس اداره بازرگانی خارجی استان چهارمحال و بختیاری می‌گوید: در امسال برنامه‌های متعددی مانند حضور واحدهای تولیدی صادراتی در جلسه کارگروه توسعه صادرات، کمیته پایش تجارت خارجی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و صادرات، از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری برای توسعه تجارت خارجی و توسعه صادرات در نظر گرفته شده است. سیاوش نظری در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: حضور اعضای کمیته پایش تجارت خارجی در واحدهای تولیدی و بررسی مشکلات این‌گونه واحدها و انعکاس آنها به کارگروه توسعه صادرات در قالب اجرای طرح کلینیک صادراتی و پیگیری از طریق بانک‌های عامل به منظور تخصیص سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی صادراتی، از دیگر برنامه‌های امسال است. رییس اداره بازرگانی خارجی استان چهارمحال و بختیاری تصریح می‌کند: در این زمینه پیگیری دریافت مشوق‌های صادراتی از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، پیگیری انجام امور مربوط به بازاریابی و مدیریت بازار از طریق اعزام هیات‌های تجاری و بازاریابی و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی تخصصی ویژه متقاضیان کارت بازرگانی و مدیران واحدهای تولیدی و صادراتی را در دستور کار قرار داده‌ایم. نظری ادامه می‌دهد: چهارمحال و بختیاری به بسیاری از کشورها مانند کشورهای افریقایی، آسیایی و اروپایی صادرات دارد. عمده کالاهای صادراتی استان را می‌توان لوازم‌خانگی، مصالح ساختمانی، منسوجات، خوراک دام و طیور، مصنوعات فلزی، مصنوعات پلاستیکی، مغز بادام و لبنیات نام برد.  وی با اشاره به رفع مشکلات صادرکنندگان اظهار می‌کند: برای رفع مشکلات صادرکنندگان کاهش هزینه حمل‌ونقل کالاهای صادراتی در اولویت برنامه‌های سال جاری قرار گرفته است.


پیش‌بینی ۱۰۰میلیون دلاری
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری می‌گوید: جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در استان برگزار شد و در این جلسه ضمن اینکه برنامه‌ریزی‌هایی برای افزایش صادرات درنظر گرفته شد، پیش‌بینی شد، میزان صادرات غیرنفتی استان در امسال به ۱۰۰میلیون دلار برسد. نعیم امامی در گفت‌وگو با صمت در پاسخ به این سوال که هدف صادراتی کالاهای غیرنفتی استان در ۳ ماه سال جاری به چه میزان بوده است، می‌افزاید: هدف صادراتی که برای ۳ ماه نخست سال جاری در نظر گرفته شد ۶میلیون دلار بود اما میزان صادرات استان در این مدت به ۵میلیون دلار رسید که این رقم رشد حدود ۵ درصدی صادرات استان را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. وی خاطرنشان می‌کند: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازلحاظ ارزشی ۵درصد و ازلحاظ وزنی ۷۳درصد کاهش داشته است.  دلیل اینکه وزن کالاهای صادراتی استان کاهش بسیاری پیدا کرده است، ناشی از متوقف شدن صادرات سیمان و کالاهای سنگین مانند مصالح ساختمانی است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به بازارهای هدف صادراتی چهارمحال و بختیاری تصریح می‌کند: استان چهارمحال و بختیاری به بسیاری از کشورها صادرات دارد، بازارهای سنتی و قدیمی استان را می‌توان عراق، افغانستان، آذربایجان، ازبکستان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، کویت، هندوستان، پاکستان، ترکیه و قرقیزستان نام برد. امامی اظهار می‌کند: در ۳ماه نخست امسال انواع کالاها مانند کولر، آبگرمکن، یخچال، یخچال فریزر، مغز بادام، مصنوعات پلاستیکی، خامه، پنیر، دوغ، شیر، ماهی قزل‌آلا، خوراک دام و طیور، ماشین لباسشویی، مصنوعات فلزی، دانه‌های روغنی، کاشی، سرامیک، تراکتور، موکت، شکلات و ظروف چدنی به خارج از کشور صادر شد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه واردات کالا به چهارمحال و بختیاری در ۳ ماه نخست سال جاری به ارزش ۷ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۵۶۵ دلار بوده، بیان می‌کند: این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۲۷ درصد و ازلحاظ وزنی حدود۶ درصد کاهش داشته است. امامی با اشاره به اینکه در دو ماه نخست امسال، ۶ کارگاه و همایش آموزشی تخصصی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد تاکید می‌کند: برگزاری این تعداد کارگاه و همایش آموزشی تخصصی نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کارگاه ۵۴درصد، از نظر تعداد شرکت‌کننده ۱۷درصد و از نظر میزان نفر ساعت آموزش ۵۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری ادامه می‌دهد: در دو ماه نخست سال گذشته دو نمایشگاه تخصصی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد که متاسفانه این برنامه‌ها را در سال جاری نتوانستیم دوباره اجرا کنیم. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به عمده‌ترین مشکلات صادرات تصریح می‌کند: نبود صنایع پیشرفته در حوزه بسته‌بندی محصولات صنعتی و انجماد محصولات غذایی یکی از مهم‌ترین مشکلات استان در بخش صادرات است، چون ایجاد این صنایع نقش مهم و موثری در افزایش میزان صادرات استان می‌تواند داشته باشد. امامی با بیان اینکه ایجاد واحدهای بسته‌بندی کالاهای صادراتی از اولویت‌های استان است، خاطرنشان می‌کند: تلاش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بر این است که امسال چندین واحد پیشرفته بسته‌بندی در استان احداث و واحدهای موجود تقویت شوند. همچنین ناگفته نماند سال گذشته ۲۲ جلسه پایش تجارت خارجی در استان برگزار شده است.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، برای رفع مشکلات صادرکنندگان باید سرمایه در گردش در اختیار واحدهای تولیدی قرار بگیرد، همچنین امیدواریم با اجرای طرح بررسی مشکلات صادرکنندگان در واحدهای صادراتی و تصمیم‌گیری در کارگروه توسعه صادرات مشکلات صادرکنندگان هر چه سریع‌تر برطرف شود.


چاپ