حذف تدریجی مصرف میوه از سبد خرید خانوار‌ها !

آزادسازی قیمت بخش عمده ای از نهاده های تولید مانند کود و سم و افزایش نرخ نهاده‌های تولید داخل، میراثی است که دولت روحانی برای رئیسی گذاشت به طوری که هرکیلو میوه حدود ۲۰ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می رسد و از قدرت خرید بسیاری از افراد خارج است.

از گذشته فصل تابستان معروف به فراوانی میوه در بازار بود و قیمت میوه اگر در زمستان، بهار و تعطیلات نوروزی گران بود، در تابستان کاهش می یافت اما با اینکه اکنون در آستانه ورود به تیر ماه هستیم و چند هفته ای می‌شود که میوه های تابستانه به بازار آمده و از حالت نوبرانه خارج شده است، میوه ها قیمت هایی بالا و غیر قابل تصور دارند.

 بر اساس مشاهدات میدانی قیمت میوه در این روز ها طوری شده است که برای خرید یک کیلوگرم میوه فصل باید حداقل در حدود ۲۰ هزار تومان هزینه کرد و قیمت ها به شکل بی سابقه ای افزایش داشته و خارج از قدرت خرید بخش زیادی از مردم است.

برای بررسی قیمت میوه کافی است به نرخ نامه میادین میوه و تره بار شهرداری سری زد. قیمت فروش هر کیلوگرم زرد آلود ۴۷ هزار تومان، هلو ۱۹ هزار تومان، گیلاس ۴۴ هزار تومان، شلیل و شب رنگ ۲۲ هزار تومان، انگور یاقوتی ۲۰ هزار تومان، آلبالو رسمی ۲۶ هزار تومان و آلبالو پیوندی ۲۲ هزار تومان است.

بنابراین گزارش، عرضه میوه با قیمت های ۲۰ هزار تومان تا ۷۰ هزار تومان در میوه فروشی های تهران نیز چیز عجیبی نیست به طوری که قیمت یک کیلوگرم گیلاس ۵۵ هزار تومان به فروش می رسد و حتی برای فروش یک کیلوگرم گوجه سبز برغان ۱۵۰ هزار تومان نیز قیمت گذاری می شود.

 محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور اظهار کرد: وجود دلال‌ها در گرانی میوه را نمی شود انکار کرد، به جرات می توان گفت دلالان ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد قیمت میوه را از باغ خرده فروشی افزایش دهند یک کیلو گیلاس ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان بیشتر از کشاورزان خریداری نمی شود، در بازار بیش از ۴۰ هزار تومان قیمت دارد.

 وی در واکنش به دلایل بیش از دوبرابر شدن قیمت فروش میوه توسط خود باغداران گفت: باغداران نیز هر کسی محصول آنها را بالاتر بخرد به آن می فروشند اما با وجود افزایش قیمت میوه در باغ هنوز برای باغداران صرفه نیست زیرا هزینه های تولید در یک سال گذشته افزایش افسارگسیخته ای داشته اند.

 رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور ادامه داد: قیمت نهاده های تولید نظیر کود و سم با توجه به آزاد شدن نرخ ارز آنها از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی قیمت این محصولات را ۳۰۰ تا ۷۰۰ درصد افزایش داده، همچنین دستمزدها بالا رفته است به طوری هر کارگر برای یک روز کارکردن در باغ ۲۰۰ هزار تومان طلب می کند.

 وی تصریح کرد: هزینه های دیگری نیز مانند قیمت سبد افزایش یافته به طوری که قیمت هر سبد از ۵۰۰ تومان به ۴ هزار تومان تا ۵ هزار تومان افزایش یافته است.

  وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از قیمت تمام شده میوه مربوط به هزینه های حمل نقل آن است گفت: هزینه های تولید و حمل و نقل به شدت بالارفته است به طوری که اگر میوه ای از جنوب کشور می‌آید، یک ماشین ۱۵ تنی ۱۵ میلیون تومان کرایه حمل دریافت می کند. به دلیل نبودن نظارت هزینه کرایه ها حتی بیشتر از نرخ واقع خود دریافت میشود.

 ملک زاده گفت: از طرفی امسال با سرمازدگی مواجه هستیم و بارش ها زمان مناسب نبود و تغییراتی دمایی زیاد بود که منجر به ریزش شکوفه های بسیاری از درختان شد و میزان تولید را محصولات باغی را حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داد.

منبع: تسنیم


چاپ