لپ تاپ هایتان را لای پنبه نگه دارید! / وضعیت وحشتناک قیمت ها

 فعالان فضای مجازی با ابراز تأسف از روند افزایش قیمت لپ‌تاپ معتقدند به روزی رسیده‌ایم که نرخ یک لپ‌تاپ با خودرویی مثل پراید برابری می‌کند.

 گرانی ارز خیلی از اجناس را به کالایی لاکچری تبدیل کرد و برای خیلی‌ها خرید محصولاتی چون لپ‌تاپ آرزویی دست نیافتنی شده است. قیمت لپ‌تاپ هم مثل هر کالای وارداتی دیگر معلول نرخ ارز است. در دوران کرونا دورکاری و آموزش مجازی رونق گرفت اما این رونق بلای جان خانواده‌ها و دانشجویان شد و شرایط فعلی منجر به افزایش نرخ لپ‌تاپ شد. اگر چه محمدرضا فرجی تهرانی رئیس اتحادیه فناوران رایانه‌ای تهران معتقد است که بازار درست خواهد شد، تجربه نشان می‌دهد که هیچ‌چیزی ارزان نمی‌شود و نهایتاً همین نرخ باقی می‌ماند.

 این افزایش نرخ را در قطعات هم شاهد هستیم و بر این اساس باید گفت مردم در صورت خرابی رایانه خود باید هزینه بالایی را برای تعمیر و استفاده از قطعات کامپیوتری پرداخت کنند.

 با توجه به روند موجود باید حسابی مراقب لپ‌تاپ‌هایتان باشید تا سرمایه‌تان را برای تعمیر یا خرید لپ‌تاپ جدید ندهید. در ادامه برای شما چند پیشنهاد داریم تا لپ‌تاپ شما در امان باشد.

روش صحیح استفاده از لپ‌تاپ این است که آن را روی میزی با سطح صاف قرار دهید.

سرد و گرم شدن لپ‌تاپ

 بهتر است لپ‌تاپ قبل از روشن کردن دستگاه یک ساعت در دمای متعادل قرار بگیرد.

نگه‌داری لپ‌تاپ در استفاده طولانی مدت

 بهتر است کاربرانی که از موس و تاچ پد دستگاه استفاده بالای دارند؛ از کیبورد و موس دیگری استفاده کنید.

باز و بسته کردن صحیح لپ‌تاپ

 در طول روز، باز و بسته کردن لپ‌تاپ را به حداقل برسانید و هنگام باز کردن درب بهتر است از وسط درب گرفته به آرامی باز شود و در آخر به آرامی بسته شود.

آخرین نکته‌ی سخت‌افزاری

 هر ۶ ماه تا ۱ سالی دستگاه باید سرویس شود. توصیه می‌شود سرویس دستگاه در نمایندگی‌های معتبر و زیر نظر افراد متخصص انجام شود.

کرونا و افزایش نرخ کار تعمیرکاران را رونق داد

 با وجود اینکه در دوران دورکاری مردم تقاضای بیشتری برای لپ‌تاپ دارند اما افزایش نرخ زیاد لپ‌تاپ باعث شده تا جایی که امکان دارد، لپ‌تاپ‌های قدیمی خود را ارتقا دهند یا تعمیر کنند. لپ‌تاپ آن‌قدر گران شده که مردم ترجیح می‌دهند از لپ‌تاپ قدیمی‌شان تا جایی که می‌توانند کار بکشند و تا وقتی مجبور نشده‌اند، پولی بابت تعویض آن ندهند.

قبل از مراجعه به تعمیرگاه این کارها را انجام دهید

 تهیه بکاپ و نسخه پشتیبان: همه ما اطلاعات خیلی مهمی داریم که نمی‌خواهیم در دست رس تعمیرکار باشد. پس باید قبل از اینکه به‌دست تعمیرکار بسپارید از تمام اطلاعات خود بکاپی تهیه کنید. پس از تهیه نسخه پشتیبان و انتقال فایل‌ها به یک هارد اکسترنال یا هارد جدای از سیستم غافل نشوید.

کپی از قطعات کامپیوتر

 برای جلوگیری از سو استفاده تعمیرکار بهتر یک کپی از قطعات کامپیوتر داشته باشیم تا قطعات بدون نیاز تعویض نشوند. توصیه می‌شود که از برنامه Belarc Advisor استفاده کنید تا از تمام قطعات کوچک و بزرگ سخت‌افزاری موجود روی کامپیوتر خود یک لیستی تهیه کرده و ذخیره کنید.

حذف اطلاعات حساس

 اگر اطلاعاتی مثل اطلاعات ذخیره شده‌ی کارت‌های اعتباری روی مرورگرها یا پسوردها و هر اطلاعات دیگر و فایل‌های مهمی دارید که نمی‌خواهید به‌دست کسی بیفتد، اقدام به حذف آنها کنید یا در جای دیگری ذخیره کنید و بکاپ از آن تهیه نمایید.

شوخی تلخی که محقق شد

 در روزهای اولیه افزایش نرخ لپ‌تاپ خیلی از خریداران به شوخی می‌گفتند باید برای خرید وام بگیریم اما این شوخی به سرعت واقعی شد و ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: وام خرید لپ‌تاپ و گوشی هوشمند برای دانشجویان برای آموزش مجازی در صورت تأیید معاون دانشجویی دانشگاه داده می‌شود. در شرایطی که فنر نرخ لپ‌تاپ‌ها در رفته است و لپ‌تاپ‌های به‌ درد بخور در محدوده ۲۴ و ۲۵ هزار تومان درجا می‌زند، وام لپ‌تاپ حقیقتی است که مردم را به بانک‌ها کشانده است.

اعتراض به فضای مجازی کشیده شد

 در نهایت هم اعتراض مردم در فضای مجازی بازتاب داشت و فعالان فضای مجازی با ابراز تأسف معتقدند به روزی رسیده‌ایم که نرخ یک لپ‌تاپ با خودرویی مثل پراید برابری می‌کند. درست در زمانی که به علت جولان کرونا، افزایش تقاضا و تمایل برای دورکاری، نیاز به تجهیزات الکترونیکی و سخت‌افزاری افزایش زیادی پیدا کرد. لپ‌تاپ و مودم‌ها، چون کاربرد بیشتری داشتند، در نرخ خود حسابی از دیگر تجهیزات پیشی گرفتند و حتی تعمیرات لپ‌تاپ‌های دست‌دوم هم با افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی روبه‌رو شد.

نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز


چاپ