مراقب تبلیغات دروغ باشید

به‌گزارش صمت، چند روزی است امارات مرزهای خود را به شهروندان و گردشگرهای ایرانی باز کرده است. امارات همچنین محدودیت‌ها و پیش‌شرط‌هایی را برای سفر به این کشور تعیین کرده که انجام تست کرونا از آن جمله است. در اطلاعیه‌هایی که شرکت‌های هواپیمایی امارات منتشر کرده‌اند، تاکید شده است: انجام تست PCR برای همه مسافران که دارای روادید گردشگری، تجاری و اقامت معتبر از این کشور هستند، الزامی است و گواهی مربوط به آن باید از مراکزی که سفارت امارات در ایران مشخص کرده، دریافت شود. 
ترکیه هم همزمان با شیوع ویروس کرونا، مرزهایش را با ایران مسدود کرد و فروش بلیت پروازهای تهران-استانبول تقریبا از اوایل تیر از سر گرفته شد و البته چند روز پیش دوباره تمام پروازها به استانبول لغو شد. آنچه در آژانس‌های مسافرتی هم به فروش می‌رسد، بلیت همین پروازها به اضافه هتل است. این درحالی است که برخی دفاتر گردشگری و آژانس‌های مسافرتی نیز از فرصت استفاده کرده و تورهای تفریحی و گردشگری را از حالا برای تاریخ مرداد، شهریور و مهر تبلیغ می‌کنند. وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تا امروز درباره تبلیغ تورهای ترکیه و سایر مقاصد خارجی واکنشی نشان نداده، اما با هر مسئولی که حرف میزنی بر این نکته تاکید دارد که تا اطلاع ثانوی و ریشه‌کن نشدن کرونا شرایط سفرهای تفریحی به شکل موجود، ممنوع بوده و هیچ کشوری هنوز مرزهای خود را به روی گردشگران باز نکرده است.

تبلیغات برگزاری تور صحت ندارد

رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی تاکید دارد که ترکیه درحال‌حاضر اتباع خود و آن دسته از مسافران را که تبعیت آن کشور را داشته و کسانی را که دارای روادید کاری هستند، می‌پذیرد و تبلیغات انجام تور و اعزام گردشگر به این کشور صحت ندارد. پس مسافران باید از صحت و سقم بلیتی که دریافت می‌کنند، مطلع باشند. با این همه، ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره اقدام برخی از آژانس‌های گردشگری برای تبلیغ تور و اجرای آن، با تاکید بر این نکته که شرایط «فورس‌ماژور» و دستورالعمل «سازکار لغو سفر» همچنان برقرار و معتبر است، به ایسنا گفت: در دستورالعمل لغو سفر به همه تاسیسات گردشگری تاکید شده تا «اطلاع‌ثانوی» از دادن هر گونه تعهد به مسافر خودداری کنند، چراکه نمی‌توان تاریخی، حتی به‌طور تقریبی برای پایان شیوع ویروس کرونا تعیین کرد. تا زمانی که این امکان وجود ندارد مقررات آن دستورالعمل پابرجاست و همچنان از آژانس‌های گردشگری، هتل و سایر فعالان گردشگری خواهش می‌کنیم تعهد جدیدی به مسافر ندهند، چون عملا امکان پاسخگویی وجود ندارد. 
معاون گردشگری یادآور شد: وضعیت موجود خارج از اراده افراد است، چه از طرف آژانس و چه مسافر، بنابراین طرفین نباید اصرار به سفر داشته باشند، به‌ویژه حالا که تصمیم‌ها وارد فاز سختگیرانه‌ای شده و منطقی‌ترین راه، آن است که از تعهدات الزام‌آور خودداری شود.

آژانس‌ها از ایجاد تعهد جدید خودداری کنند

حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز بر این نکته تاکید دارند که آژانس‌ها از ایجاد هرگونه تعهد جدید به مسافران خودداری کنند. 
او درباره تبلیغاتی که برخی از دفاتر خدمات مسافرتی به راه انداخته‌اند نیز اظهارکرد: این‌ها تبلیغات دروغین است، همه ما می‌دانیم اکنون گردشگر وجود ندارد، این تبلیغات را هم یک عده «آژانس‌نما» انجام می‌دهند که دنبال کسب درآمد از شرایط موجود هستند، وگرنه دفاتر خدمات مسافرتی که همچنان با لغو تورها، پروازها، قطارها و استرداد کامل وجوه به مسافر، دست به گریبان هستند، وضعیت مشخصی دارند.
رفیعی با یادآوری اینکه صنعت گردشگری بیشترین آسیب را از ویروس کرونا دیده است، افزود: زندگی و معیشت مردم تحت‌تاثیر این ویروس قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود تا پاک شدن جامعه و ریشه‌کن شدن این ویروس، سفر به آخرین گزینه برای مردم تبدیل شود و فعلا کسی رغبت نکند با تور گردشگری برود، با این شرایط از همه دفاتر خدمات مسافرتی درخواست می‌کنم هیچ تعهدی به مسافر ندهند که بعدا نتوانند پاسخگو باشند.

هیچ شرکت هواپیمایی تبلیغ نداشته است

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم گفته که هیچ شرکت هواپیمایی تبلیغ تورهای خارجی را انجام نداده و نهادهای نظارتی باید با آنهایی که به‌نام این ایرلاین‌ها تبلیغ می‌کنند یا آنکه نام آنها را در تبلیغ تور خود می‌آورند، برخورد کنند.
مقصود اسعدی‌سامانی به مردم توصیه کرده تا زمانی که به‌طور رسمی و قطعی راه‌اندازی پروازهای خارجی اعلام نشده بلیت آن را از سایت‌هایی که آن را تبلیغ می‌کنند، نخرند.

سفرها سیاحتی نیست!

مرتضی قربانی، دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، این اقدام آژانس‌های گردشگری را غیرقانونی نمی‌داند و به ایسنا گفت: سفرهایی که به ترکیه انجام می‌شود، به قصد سیاحت نیست. فضای سفر به ترکیه را باید تفکیک کرد، ورودی به این کشور اغلب با روادید گردشگری انجام می‌شود، اما بیشتر مسافران برای تجارت و کار به این کشور سفر می‌کنند. طبق اطلاعاتی هم که دارم، درحال‌حاضر درخواست برای سفر گردشگری به این کشور خیلی‌خیلی کم است. سفارتخانه‌هایی مانند کانادا، امریکا و انگلیس باز شده‌اند و اگر مسافری از ایران به آنکارا یا استانبول می‌رود، برای پیگیری امور اینچنینی است.
قربانی درباره پاسخ به انتقادهایی که به تبلیغ تور ترکیه شده، اظهارکرد: وقتی مرز باز شده و شرکت‌های هواپیمایی بلیت این مسیر را در دسترس قرار داده‌اند، آژانس مجاز است تبلیغ کند، نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند. از سویی، سازمان هواپیمایی وظایف مشخصی دارد، سخنگوی آن که نمی‌تواند درباره تورها اظهارنظر کند، این وظیفه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است. کار ما آژانس‌ها هم مشخص است. مجوز گرفته‌ایم و ضمانت داده‌ایم که بلیت و خدمات تور بفروشیم. البته تور تعاریف مشخصی دارد؛ زمانی آژانس فقط بلیت، ترانسفر فرودگاهی و هتل می‌فروشد، زمانی هم به این خدمات، گشت اضافه می‌کند. الان بیشتر آژانس‌ها بلیت مسیرهایی را که باز شده و پروازهایی را که برقرار شده‌اند، می‌فروشند، وقتی هم مسافر به هتل نیاز دارد، آژانس می‌تواند هتل نفروشد یا به مسافر خدمات ندهد!؟
او اضافه می‌کند: آژانس‌ها تبلیغ غیرقانونی انجام نداده‌اند. اگر مرز باز نیست، چرا پرواز برقرار کرده‌اند؟ اگر مرز باز است و هواپیمایی‌ها بلیت می‌فروشند، چرا به آژانس‌ها ایراد می‌گیرند که بلیت پرواز و هتل فروخته‌اند؟! پس مسافر از کجا باید این خدمات را بخرد؟

سفر در گرو نرخ ارز


قربانی در ادامه می‌گوید: برخی از آژانس‌دارها وضعیت موجود را به فنری جمع‌شده تشبیه می‌کنند که یک‌دفعه رها خواهد شد، یعنی وقتی ترددها آزاد و مرزها باز شود و تعداد درخواست برای سفرهای گردشگری زیاد خواهد شد، اما شخصا خلاف این نظر را دارم، فکر می‌کنم تقاضا اتفاق نمی‌افتد، چون با این نرخ ارز هزینه سفر خارجی چندبرابر شده است، به‌ویژه برای مسیری مثل ترکیه که قبلا نرخ تبدیل ارز در بلیت هواپیما (ROE ) ۹ هزار تومان بود، اما حالا نرخ آن ۱۶ هزار تومان رسیده است. همین حالا نرخ بلیت پرواز هواپیمایی قطری از تهران به استانبول، ۱۵ میلیون تومان است. به‌طور قطع، از حالا نمی‌توان پیش‌بینی برای نرخ بلیت پروازهای خارجی داشت، چون کاملا وابسته به عرضه و تقاضاست، اما باید در نظر گرفت که نرخ تبدیل ارز در بلیت هواپیما از ۹هزار تومان به ۱۶ هزار تومان رسیده است.


چاپ