هنوز تابلوی«تعطیل است» موزه‌ها بالاست

پس از گذشت حدود ۵ ماه از شیوع کرونا در کشور، هنوز هم بسیاری از مراکز گردشگری و اماکن دیدنی از جمله موزه‌ها تعطیل هستند. وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۲۰ اسفند سال گذشته در نامه‌ای با قید «آنی-حائز اهمیت» دستور تعطیلی موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی در تعطیلات نوروز ۹۹ را صادر کرد.

تعطیلی که همچنان ادامه دارد و حتی موزه‌ها و مراکزگردشگری که به درخواست خود و با اجاره ستادملی مقابله با کرونا آغاز به‌کار کردند هم دوباره در روزهای اخیر با افزایش آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا دوباره تابلو «تعطیل است» را بالا برده‌اند. 
برخی از موزه‌داران هم به معرفی فضای موزه‌ای در صفحات مجازی پرداخته و تلاش کردند با انجام گپ‌وگفت‌های آنلاین در فضای مجازی و بیشتر اینستاگرام با هم‌صنفی‌های خود که دستی بر آتش دارند، مشکلات موزه‌ها در شرایط کرونایی بررسی کنند. آسمانِ جهان موزه‌داری در جهان درست مشابه آسمان موزه‌داری در ایران است. موزه‌های چین در ۲۵ فوریه به‌طور رسمی تعطیل شدند و زمان فعالیت دوباره را «تا اطلاع ثانوی» اعلام کردند.

کره‌جنوبی موزه‌های خود را ۲۵ فوریه و با تاکید بر «تا اطلاع ثانوی» تعطیل کرد. کشور ژاپن هم موزه‌های خود را ۲۱ فوریه تعطیل و اعلام کرد که همه نمایشگاه‌های موزه‌ای نیز لغو شده‌اند و در زمانِ دیگری باز می‌شوند. موزه‌های بزرگ مصر فقط در وب‌سایت خود تاکید کرده بودند «موزه‌ها تعطیل هستند» و حتی افتتاح موزه رسمی ۱۰۰ هزار ویترینی خود را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق انداختند. مدیران موزه‌ای کشورهای دیگر مانند انگلیس، افریقای‌جنوبی، استرالیا و ترکیه نیز با ایجاد هشتگ‌ِ «#در_خانه_بمانید» مردم را برای این کار ترغیب کردند و برخی نیز به‌دنبال یافتن راه‌های ارتباطی جدید بین مخاطبان و موزه‌ها رفتند. ۸ خرداد هم با ابلاغ پروتکل بهداشتی اعلام شد که موزه‌ها پذیرای بازدیدکنندگان هستند. به این ترتیب، موزه‌ها پس از ۳ ماه تعطیلی بازگشایی شدند. روندی که خیلی تداوم نداشت و دوباره در روزهای اخیر خبرهای تعطیلی این مراکز دیدنی یکی پس از دیگری منتشر می‌شود.

تمدید تعطیلی موزه‌های هرمزگان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان با اشاره به آنکه موزه‌های استان یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود، گفت: فعالیت محوطه‌های گردشگری در صورتی که جنبه انفرادی داشته باشد، بلامانع است.
به‌گزارش ایلنا، رضا برومند با اشاره به مصوبه اخیر استانداری هرمزگان مبنی بر تمدید یک هفته‌ای تعطیلات بخش‌های مختلف این استان گفت: تعطیلی موزه‌های استان یک هفته دیگر ادامه خواهد داشت و بازگشایی مجدد آن منوط به تصمیمات ستاد استانی کروناست. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان درباره وضعیت تاسیسات گردشگری استان هرمزگان در شرایطی که شاهد شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از بخش‌ها در این استان هستیم، گفت: فعالیت بخش‌هایی که تجمع در آنها اتفاق نمی‌افتد، مشکلی ایجاد نمی‌کند. در واقع فعالیت‌هایی که مستلزم تجمع است تعطیل شده‌اند. به طورمثال، هتل‌ها باز هستند، اما امکان برگزاری مراسم و همایش را ندارند. تالارها نیز از همان ابتدای اسفند تعطیل و تاکنون بازگشایی نشده‌اند. هرآنچه مصداق تجمع را داشته باشد، تعطیل است.
 به‌گفته برومند، فعالیت محوطه‌های تفریحی و گردشگری در صورتی که جنبه انفرادی داشته باشد، بلامانع است اما از ایجاد تجمع جلوگیری می‌شود.

موزه‌های آذربایجان‌شرقی تعطیل هستند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه موزه‌های این استان بنابر دستور ستاد کرونا استانی به مدت یک هفته تعطیل خواهند بود، از ادامه فعالیت تاسیسات گردشگری و هتل‌ها خبر داد. به‌گزارش ایلنا، باتوجه به آنکه استان‌هایی مانند خوزستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند، تصمیم‌گیری درباره تعطیلی یا بازگشایی مراکزی از جمله موزه‌ها و بناهای تاریخی و تاسیسات گردشگری به ستاد استانی واگذار شده است. احمد حمزه‌زاده با اشاره به اطلاعیه جدید ستاد کرونا استان درباره تعطیلی موزه‌ها گفت: موزه‌های استان از روز گذشته تعطیل شده‌اند و این تعطیلی به مدت یک هفته خواهد بود. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی درباره فعالیت هتل‌ها و مراکز گردشگری نیز گفت: هتل‌ها و سایر مراکز و تاسیسات گردشگری همچنان فعال خواهند بود و هنوز دستوری مبنی بر تعطیلی این مراکز از سوی ستاد استانی کرونا اعلام نشده است. به گفته حمزه‌زاده، تنها مصوبه‌ای که ستاد کرونا در حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرده، تعطیلی موزه‌هاست و بازارتبریز و سایر بخش‌های گردشگری و میراثی استان تابع تصمیمات ستاد کرونا خواهد بود چنانکه در نوروز نیز تصمیماتی درباره تعطیلی یک ماهه این مراکز گرفته شد و بازار تبریز که ازجمله میراث جهانی استان به‌شمار می‌آید نیز تعطیل شد. اما درحال‌حاضر، هنوز اطلاعیه‌ای مبنی بر تعطیلی بازارتبریز اعلام نشده است.

کرونا، موزه جواهرات را تعطیل کرد

بانک مرکزی اعلام کرد که موزه خزانه جواهرات ملی تا اطلاع ثانوی تعطیل است. با توجه به‌شدت یافتن شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی، موزه خزانه جواهرات ملی تا اطلاع ثانوی تعطیل است.


چاپ