فعالان صنعت گردشگری بر تعطیلی سفرهای خارجی تاکید دارند

صمت در شرایطی که وزارت بهداشت کشورمان، درباره موج دوم کرونا هشدار داده و شهریور را زمان وقوع آن پیش‌بینی کرده است، صحبت از سفر خارجی و بازگشایی مرزها، کلیشه است. کشورهای زیادی فعلا مسافران ایرانی را پذیرش نمی‌کنند، هر وقت راه سفر به خارج از کشور باز شد تازه می‌توان درباره شرایط اقتصادی که به مردم اجازه نمی‌دهد سفر خارجی بروند، صحبت کرد.

مذاکرات همه کشورها با یکدیگر برای از سرگیری پروازهای مسافری آغاز شده است و هر روز خبری از گشایش‌ها و کاهش محدودیت سفرهای هوایی منتشر می‌شود، ایران نیز مانند دیگر کشورها مذاکرات و رایزنی‌های خود را آغاز کرده است، اما غیر از توافق‌هایی که با برخی کشورها برای برقراری پروازهای باری و پروازهای یک‌طرفه به منظور بازگرداندن شهروندان ایرانی به کشور شده است، وضعیت پروازهای بین‌المللی مسافرتی چندان مشخص و قطعی نیست.
 با این همه، برخی از فعالان صنعت گردشگری از جمله رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران معتقد است با شرایط ایجادشده برای نرخ دلار، شاید حرف زدن از سفرهای خارجی دیگر محلی از اعراب نداشته باشد. حرمت‌الله رفیعی می‌گوید: ما آنقدر محو ویروس کرونا شده‌ایم که از اثر تحریم و نرخ دلار که از مرز ۲۰ هزار تومان گذر کرده است، غافل مانده‌ایم. با این دلار، دیگر چه کسی می‌تواند سفر خارجی برود. انگار پشت کرونا پنهان شده‌ایم و دولت هم چشمش را بسته است. صمت

قرنطینه ادامه دارد

با وجود بازگشایی تدریجی مرزها و برقراری دوباره برخی پروازهای بین‌المللی، قرنطینه ادامه دارد. 
از یک سو شیوع دوباره کرونا و از سوی دیگر، دلار ۲۰هزارتومانی دیگر رمقی برای سفر آن هم به آنسوی مرزها باقی نگذاشته است. درحال‌حاضر پروازهای بین‌المللی که از مقصد ایران برقرار است، تنها مسافرانی را جابه‌جا می‌کنند که گذرنامه یا کارت اقامت کشور مقصد را داشته باشند. برخی از این مسافران حتی لازم است پیش از خروج، کارت سلامت تهیه کرده یا تست کرونا بدهند. سفارتخانه‌های اتحادیه اروپا که از اسفند، پس از تایید شیوع ویروس کرونا در ایران تعطیل شده‌اند، قرار بود از ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد) خدمات‌دهی روادید را در ایران از سر بگیرند، در اطلاعیه‌ای دیگری زمان بازگشایی بخش‌هایی از کنسولگری‌ها و بخش‌های صدور روادید را به ۱۵ تیر موکول کردند. در آن اطلاعیه همچنین تاکید شده که محدودیت‌های ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن همچنان برای اتباع کشورهای ثالث، ازجمله اتباع ایرانی، برقرار است و فقط به آن دسته از درخواست‌ها رسیدگی می‌شود که به «روادید ملی» مربوط باشد و شامل محدودیت‌های ورود نشود. بنابراین مراکز دریافت مدارک روادید تا زمانی که قوانین مربوط به ممنوعیت ورود برقرار باشد، تعطیل است.

اتحادیه اروپا به‌تازگی محدودیت پروازی و سفر با ۱۴ کشور را برداشته است، اما حداقل ۵۰ کشور را از جمله ایالت متحده امریکا، برزیل، روسیه، عربستان، ترکیه و ایران را در فهرست «قرمز» قرار داده و مرزهای خود را به روی شهروندان این کشورها باز نکرده است. امارات که یکی از مقصدهای گردشگری و تجاری ایرانی‌ها به‌شمار می‌رود از اسفند ۹۸ مرزهایش را روی به تمام گردشگران جهان بسته و هنوز تصمیم قطعی درباره زمان بازگشایی مرزهایش نگرفته است. اما دپارتمان گردشگری و بازاریابی دوبی این احتمال را مطرح کرده که مرزهای امارات به‌تدریج و از ماه ژوئیه (تیر) به روی گردشگران باز شود و ممکن است این روند تا ماه سپتامبر (شهریور) ادامه داشته باشد. وضعیت در دیگر مرزهای زمینی و هوایی برای مسافران ایرانی متفاوت نیست، عراق که یکی از پرترددترین مرزهای مشترک را با ایران دارد، هنوز به تصمیم قطعی درباره بازگشایی مرزهایش به روی مسافران و زائران ایرانی نرسیده است. روسیه هم از اسفند ۹۸ پروازهای خود را در مسیر ایران محدود و مدتی بعد متوقف کرد، تنها مسافرانی از مبدأ ایران اجازه سفر به روسیه را دارند که روادیدی تجاری این کشور یا گذرنامه اوراسیا را داشته باشند. بررسی جدول پروازها در دیگر مسیرها نیز نشان می‌دهد محدودیت سفر به کشورهای کویت، گرجستان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، عمان، لبنان، جمهوری‌آذربایجان، ازبکستان، تایلند و مالزی همچنان برای شهروندان ایران برقرار است.

پشت کرونا پنهان شده‌ایم

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می‌گوید: هنوز محدودیت‌های سفر برای شهروندان ایرانی برداشته نشده و فعلا از سفرهای گردشگری خبری نیست.
حرمت‌الله رفیعی اضافه می‌کند: در دوران کرونا تنها ایرلاین خارجی که به ایران پرواز داشت و البته بیشتر شهروندان ایرانی را به کشور بازمی‌گرداند، به قطر تعلق داشت که پروازهای محدود آن با قیمت گزاف همچنان ادامه دارد و بیشتر مسافرانی از آن استفاده می‌کنند که در کشور دیگری اقامت یا کار دارند و ناچارند سفر بروند. 
با توافق ایران و ترکیه برای بازگشایی مرز هوایی دو کشور، گفته‌اند پروازهای این مسیر باز می‌شود، اما فعلا ترکیه مسافرانی را می‌پذیرد که در این کشور اقامت یا اجازه کار داشته باشند. 
رفیعی درباره حوزه شینگن و شرایط سفر اتباع ایرانی به اروپا نیز می‌گوید: بخش روادید در سفارتخانه‌های کشورهای اروپایی هنوز فعالیت خود را از سرنگرفته‌اند و فقط به موارد استثنایی رسیدگی می‌کنند. 
رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی همچنین می‌گوید: با وجود درخواست یکی از ایرلاین‌های امارات براری برقراری دوباره پرواز در مسیر ایران و بازگشایی بخش روادیدی سفارتخانه این کشور، اما هنوز معلوم نیست به درخواست‌های سفر گردشگری به امارات رسیدگی می‌شود یا خیر. او اضافه کرد: ارمنستان، گرجستان و ترکیه کشورهایی هستند که به خاطر داشتن مرز زمینی مشترک با ایران، دسترسی آسان و صدور روادید در بدو ورود، با استقبال زیاد مسافران ایرانی روبه‌رو بودند، این مرزها حالا بسته شده‌اند. 
باید دید سفارتخانه‌های سایر کشورها پس از بازگشایی فقط روادید تجاری به اتباع ایرانی می‌دهند یا روادید گردشگری هم صادر می‌کنند. 
تا زمانی که مسئله پذیرش مسافران ایرانی از سوی کشورهای دیگر حل نشود، نمی‌توان ارزیابی و بررسی از سفرهای خارجی داشت و انتظارات را مطرح کرد. 
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران درنهایت براین نکته تاکید دارد که ما آنقدر محو ویروس کرونا شده‌ایم که از اثر تحریم و نرخ دلار که از مرز ۲۰ هزار تومان گذر کرده است، غافل مانده‌ایم. با این دلار دیگر چه کسی می‌تواند سفر خارجی برود، انگار پشت کرونا پنهان شده‌ایم و دولت چشمش را بسته است.

فریب پیامک‌های فروش تور خارجی را نخورید

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز با بیان اینکه، هیچ تاریخی برای برقراری پروازهای خارجی قطعی و نهایی نیست، براین نکته تاکید دارد که آغاز فروش تورهای خارجی قابل‌اتکا نیست و مردم فریب پیامک‌های تبلیغاتی را نخورند. بسیاری از این پیامک‌ها با هدف جمع‌آوری نقدینگی پول از مردم به صورت انبوه ارسال می‌شود مقصود اسعدی‌سامانی درباره آخرین وضعیت انجام پروازهای خارجی می‌گوید: برقراری پروازهای خارجی بستگی به وضعیت شیوع کرونا در ایران و کشورهای مقصد دارد. 
باید توجه داشته باشیم که اگر شیوع کرونا در ایران بحرانی باشد، کشورهای خارجی در برقراری پروازهای ایران تجدیدنظر می‌کنند. البته درحال‌حاضر پروازهای لندن سه بار در هفته، پاریس دو بار در هفته، آمستردام دو بار در هفته و منچستر هم دو بار در هفته به صورت برنامه‌ای انجام می‌شود. اسعدی‌سامانی با اشاره به آغاز ارسال پیامک‌ها انبوه فروش تورهای مسافری به‌ویژه برای مقصد ترکیه تاکید می‌کند که هیچ تاریخی برای بازگشایی پروازها به صورت نهایی اعلام نشده است و هیچ‌یک از این تورهای مسافری قابل اتکا نیست و مردم فریب این پیامک‌ها را نخورند. 


به‌گفته این فعال گردشگری، بسیاری از این پیامک‌ها با هدف جمع‌آوری نقدینگی پول از مردم به صورت انبوه ارسال می‌شود و هیچ پروازی هم در کار نیست و هدف ارسال‌کنندگان بازی کردن با پول و نقدینگی مردم است و در نهایت هم به خریداران اعلام می‌کنند که منتظر باشید تا تاریخ پرواز اعلام شود در حالی پیش از آن هزینه سفر را دریافت کرده‌اند. 
وی درباره برخی از اظهارات مبنی بر اینکه بسیاری از پروازهای خارجی از ایران از طریق قطر ایرویز انجام می‌شود نیز گفت: قطر ایرویز تنها ایرلاینی بود که در دوران کرونا پروازهایش را به ایران قطع نکرد، اما با این وجود هم امتیاز ویژه‌ای در این بخش به قطر ایرویز داده نشد. 
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: اساسا پرواز خارجی قابل‌توجهی انجام نمی‌شود که بخش عمده‌ای از آن هم از طریق قطر ایرویز برقرار شود. از سوی دیگر، قطر ایرویز هیچ سهمی در پروازهای برنامه‌ای ذکر شده ندارد.


چاپ